Zabávači z televíznej relácie S.O.S. Dano Dangl a Petra Polnišová, česká herečka Bára Štěpánová, speváci Zuzana Smatanová a Vlasta Redl boli hlavnými postavami na tohtoročných Mostoch – Gesharim v liptovskomikulášskej synagóge. Koncert sa konal 11. septembra, v deň, kedy si Američania aj okolitý svet pripomínali piate výročie teroristického útok na „dvojičky“.
Mosty otvoril ako tradične autor projektu a ich dlhoročný organizátor Ladislav Snopko, ktorý zdôraznil, že cieľom Mostov bolo a je spájať ľudí. Pripomenul, že do synagógy ho prvýkrát priviedol primátor A. Slafkovský v čase, keď bola na pokraji zániku a aj vďaka nemu sa ju podarilo zachrániť a obnoviť.
Pozdrav z Dánska
Prvý ročník Mostov sa konal v synagóge v roku 1991. Pôvodne malo podujatie vážnejší charakter, bolo pietnou spomienkou na obete holokaustu a v synagóge znela vážna hudba. Koncerty sa konali súčasne na dvoch miestach - časť účinkujúcich bola v mikulášskej synagóge, časť napríklad v pribylinskom či bratislavskom kostole. Hoci boli od seba kilometre vzdialení, videli sa na plátne a komunikovali spolu cez telemost. Kvôli finančným suchotám sa v posledných rokoch Mosty odohrávajú už iba v mikulášskej synagóge a je na nich vždy plno. Nebolo to inak ani 11. septembra.
Na úvod sa prihovoril primátor A. Slafkovský a prostredníctvom mobilu a techniky aj spisovateľka Iboja Wandal-Holm, ktorá žije v Dánsku. Vyrastala v Liptove a stihol ju podobný osud, ako mnohých Židov počas 2. svetovej vojny. Prešla mnohými koncentračnými tábormi a napriek nepredstaviteľným útrapám akoby zázrakom prežila. Ani jedno z jej detí však nevedelo, čo sa dialo v Osvienčime. Nerozprávala im o tom. Dozvedeli sa to až z knihy, ktorú napísala pred troma rokmi... Hoci už päťdesiat rokov žije v Dánsku, na Liptov nezabudla a ani Liptáci na ňu. Primátor jej zablahoželal k 85. narodeninám a potleskom jej zagratulovalo aj asi tisíc ľudí v synagóge. Prejavili tým aj úctu všetkým obetiam holokaustu, hoci – povedzme si úprimne, niektorí prišli kvôli inému...
Aj humor spája
Kvôli čomu? - spýtala som sa jednej pani alebo slečny, ktorá neprezradila svoje meno. „Hlavne kvôli Danglovi a Polnišovej. Sú super. Som zvedavá, či budú parodovať Mojsejovcov.“ Na otázku, či si myslí, že tento druh zábavy patrí do synagógy, odpovedala: „Prečo nie. Aspoň raz za rok sa tu niečo deje. Je mi ľúto Židov, ktorých poslali do plynu, bol to zločin a nemali by sme na to zabudnúť, ale život ide ďalej. Koniec-koncov, sú to Mosty, ktoré majú spájať a aj humor podľa mňa spája.“ Podobnú vetu vyslovil neskôr aj primátor: „Mosty sa dajú budovať aj pri hudbe a úsmevnom slove, ale treba si uvedomiť, že nebyť holokaustu, synagóga by dnes bola plná ľudí, ktorí ju stavali.“ Ladislav Snopko odôvodnil posun od vážnejšieho k zábavnejšiemu žánru snahou osloviť čo najširšie spektrum poslucháčov.
Dangl s Polnišovou Mojsejovcov napokon neparodovali, rozprávali o sebe a svojich trapasoch. Petra napríklad o tom, ako si vypýtala v Taliansku namiesto zmrzliny kopček ejakulátu, ako jej otcov priateľ zalichotil, že sa veľmi podobá na otca a dodal, že ho prezývali Tuleň. Dano sa zase priznal, že to, že internet sa dá prenášať aj mikrovlnne pochopil tak, že sa dá prenášať mikrovlnnou rúrou...
Repríza na Silvestra
Bára Štěpánová rozprávala najviac a najrýchlejšie, dokonca rýchlejšie, ako niektorí stíhali počúvať. Povedala po holandsky vetu, že počuje dva kroky v lese a porozprávala, ako ju v Trní „vytočila“ Polnoční bouře a Šumavský tigr. Vlastu Redla sa spýtala, ako si mohol s takými nohami obliecť kraťasy a čo tým myslel, keď raz povedal, že pesnička je ako praclík. Na prvú otázku odpovedal, že pôvodne uvažoval o sukni a na druhú, že nevie a nepamätá si, kedy to povedal. „Ale verím tomu, že si pri tom bola, aj ja som pri tom asi bol, ale môj rozum pri tom nebol...,“ skonštatoval Redl a povedal múdru vetu: „Jediná na svete spravodlivo rozdelená vec je rozum, lebo každý má pocit, že ho má dosť...“
Ľudia odchádzali zo synagógy so zmiešanými pocitmi. „Aj keď Dangla a Polnišovú mám rada, myslím si, že takýto druh humoru do synagógy nepatrí. Je to predsa len židovský kostol. Na začiatku boli Mosty o inom, teraz je to skomercionalizované,“ povedala Jana z L. Hrádku.
Ak ste 11. septembra v synagóge neboli, koncert Mosty-Gesharim 2006 si na Silvestra môžete pozrieť v televízii alebo vypočuť v rozhlase. My sme sa v priebehu koncertu a bezprostredne po ňom snažili trochu vyspovedať jeho hlavných protagonistov. Podarilo sa nám to iba v niektorých prípadoch...