Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Akcie mliekarne výhodne predali

Liptovskú mliekareň vraj dobre predal, o post predsedu správnej rady nadácie sa údajne uchádzal, aby mal lepšie šance na zvolenie za primátora. Bývalý generálny riaditeľ Liptovskej mliekarne v Liptovskom Mikuláši, staronový predseda správnej rady Komunitnej nadácie Liptov (KNL) a najnovšie aj už oficiálne známy kandidát na primátora Liptovského Mikuláša - Ján Blcháč. Položili sme mu niekoľko otázok.

V júni tento rok vás zvolili za predsedu správnej rady Komunitnej nadácie Liptov. Niektorí členovia správnej rady KNL neboli nadšení vašou kandidatúrou za predsedu správnej rady nadácie a súčasnou kandidatúrou na primátora mesta. Vraj by ste to mohli využiť pri svojej prezentácii. Napokon vás za predsedu správnej rady zvolili a budete v nej pôsobiť do skončenia druhého funkčného obdobia v roku 2009...
Nikdy som nemal v úmysle nejakým spôsobom využívať to, že sa venujem dobročinnosti. Filantropii som sa začal venovať pred rokmi, keď som ešte ani netušil, že niekedy budem kandidovať v komunálnych voľbách na funkciu primátora mesta. Správnu radu vtedajšieho Fondu rozvoja Liptova som viedol už od roku 1998 až do jeho transformácie na KNL v roku 2003 a potom naďalej až do júna tohto roka, kedy mi skončilo prvé funkčné obdobie predsedu správnej rady. Keďže KNL pod mojím vedením dosahovala dobré výsledky, nevidel som dôvod, prečo by som sa mal kandidatúry na druhé funkčné obdobie vzdať. V prvom funkčnom období, samozrejme v spolupráci so všetkými členmi správnej rady, sme boli úspešní v získavaní domácich darcov pre nadáciu. Získali sme podnikateľov z Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku a čiastočne aj z Ružomberka, ktorí sa podieľali na financovaní projektov, ktoré Komunitná nadácia Liptov realizovala, resp. rozdelila na rozvoj občianskych aktivít. Očakávame, že si firmy a spoločnosti v liptovskom regióne budú túto spoločenskú zodpovednosť aj naďalej uvedomovať a budú spolufinancovať projekty na rozvoj regiónu aj naďalej. Okrem toho sme získali finančné zdroje aj od veľkých celoslovenských a nadnárodných firiem alebo nadácií. Takže neviem, o akom využívaní funkcie predsedu správnej rady v môj prospech by mala byť reč. Preto by som rozhodne nespájal moje charitatívne a darcovské aktivity s aktivitami kandidovania na primátora mesta. To, že som bol opäť zvolený za predsedu správnej rady aj napriek výhradám niektorých členov správnej rady nadácie, je len prirodzeným pokračovaním toho, čo som pred ôsmimi rokmi začal. Navyše, v tomto čase sa nadácii darí, ale je to, samozrejme, zásluhou všetkých členov správnej rady.

Ostaňme ešte pri vašich aktivitách v Komunitnej nadácii Liptov. Zvolili vás teda za staronového predsedu správnej rady a váš syn je členom mládežníckej skupiny Fillip – mladí filantropi. V tejto súvislosti zazneli aj slová, že v KNL je rodinkárstvo, a že činnosť v nadácii musí asi dobre finančne vynášať...
Činnosť v nadácii je dobrovoľná, všetky funkcie vrátane členov správnej rady a jej predsedu sú čestné a nikto za svoje aktivity nedostáva ani finančnú, ani inú odmenu. Navyše všetci, ktorí pre nadáciu pracujú, venujú činnosti svoju energiu, vlastné finančné prostriedky a voľný čas. A na tom, že sa môj syn podieľa na mládežníckych projektoch, ktoré sú užitočné regiónu, alebo ľuďom, ktorí to potrebujú, nevidím nič zlé... Skôr naopak.


V súvislosti s vaším odchodom z postu generálneho riaditeľa Liptovskej mliekarne pred dvoma rokmi existuje viacero teórií. Napríklad, že ste mliekareň výhodne predali, alebo že ste dostali „zlatý padák“. Ako to teda bolo?
Po prvé, po roku 1998 sa pre podnikateľov v spracovateľskom priemysle podmienky mimoriadne zhoršili. Hypermarketov začalo pribúdať ako húb po daždi a nastala situácia, že pri predaji mliečnych výrobkov od spracovateľov žiadali rôzne bonusy – až do výšky desiatich percent. Napríklad, to, že mliekareň predala na Slovensku tovar ročne za 700 miliónov korún, tento „kšeft“ ju stál ročne 70 miliónov korún len na bonusoch.
Po druhé, predchádzajúca vláda pravidelne zvyšovala daň z pridanej hodnoty z piatich až na devätnásť percent. Rozdiel bol teda štrnásť percent a pri tom istom obrate to bolo ďalších 100 miliónov korún navyše počas jedného roka. Takže v takej situácii existovali len dve možnosti. Alebo firmu zachrániť a nájsť ekonomicky silného investora, alebo sa zaradiť medzi tie firmy, ktoré dnes už na slovenskom trhu nefungujú. Pre ilustráciu uvediem, že z tridsiatich šiestich mliekarní typu Liptovskej mliekarne, ktoré existovali v roku 1996, dnes funguje už iba šestnásť. Skrachovali aj také klenoty, ako boli Košická mliekareň, Mliekospol v Nových Zámkoch a ďalšie. Liptovská mliekareň funguje dodnes vďaka tomu, že sme našli silného investora. Veľký syrársky koncern Bongrain ju v roku 2000 odkúpil. Predtým si, samozrejme, francúzsky investor dal urobiť hĺbkový ekonomický, právny a environmentálny audit. Francúzi mliekareň kúpili preto, lebo mala tri významné benefity. Prvým bola dobrá značka, ktorú sme systematicky začali budovať od roku 1994 a v čase predaja mliekarne bola druhou najsilnejšou značkou na slovenskom trhu. Druhým benefitom bolo, že firma nebola tunelovaná a tretím, že mala dobrý manažment. Treba ešte povedať, že akcionármi Liptovskej mliekarne boli aj viacerí zamestnanci. Tým, že sa nám podarilo nájsť dobrého kupca, akcionári za jednu kupónovú knižku, teda tisíc korún, pri predaji získali dvadsať akcií, ktoré predali za skoro sedemdesiattri tisíc korún. Akcie Liptovskej mliekarne boli totiž v roku 2000 najdrahšie na trhu. Ako generálny riaditeľ som pôsobil v Liptovskej mliekarni po jej odpredaji ešte štyri a pol roka a s Francúzmi sme dobre spolupracovali. Na konci roka 2004 sme uzatvorili dohodu a v rámci reorganizácie riadenia filiálok na Slovensku i  v strednej a východnej Európe sme sa rozišli, pričom som dostal veľmi pozitívne ohodnotenie. Som rád, že Bongrain ďalej do mliekarne investuje a pokračuje v masívnej inovácii firmy,  ktorú sme spoločne začali.

Po predaji Liptovskej mliekarne sa teda vaša finančná situácia zlepšila, alebo si ju chcete vylepšiť v prípade vášho zvolenia v decembrových komunálnych voľbách vo funkcii primátora?
Som rád, že s rodinou bývam v peknom rodinnom dome a že moja rodina je primerane finančne zabezpečená. Nemám preto dôvod ísť do verejného života kvôli osobnému profitu. Už aj z mojich aktivít v Komunitnej nadácii Liptov je zrejmé, že mojou prioritou je záujem o veci verejné a práca v prospech mesta a regiónu. Týmto smerom sa snažím viesť aj svojich dvoch už dospelých synov.

Takže, aký bol dôvod, že ste sa rozhodli kandidovať na funkciu primátora?
Oslovili ma určité politické strany a občania, tak som o tom začal uvažovať. Dospel som k záveru, že ak sa má remeslo robiť dobre, treba, aby sa mu človek oddal naplno. Rozptyľovanie sa viacerými aktivitami nepovažujem za efektívne. Funkcia primátora je najvyššou manažérskou pozíciou a zastávať ju je „remeslom“, ktoré si vyžaduje celého človeka a určité zručnosti. Myslím si, že potrebné zručnosti ovládam, dokážem na lobistické aktivity v prospech mesta využiť rôzne kanály a pritom slúžiť občanom a robiť primátora na plný úväzok.

Od ohlásenia vašej kandidatúry ste zorganizovali pre obyvateľov mesta niekoľko podujatí. Prečo?
Áno, začiatkom júla sme organizovali na Podbrezinách športové popoludnie s hŕbou atraktívnych súťaží. Prvú septembrovú nedeľu sme pre našich menších školákov pripravili Rozlúčku s prázdninami. Obe tieto podujatia mali priaznivý ohlas, čo nám potvrdilo predpoklad, že takýto typ mestských aktivít tu reálne chýbal.. Myslím, že by sa na báze týchto dvoch akcií mohla vyvinúť pekná tradícia do budúcnosti.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 6. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 9 864
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 846
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 818
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 972
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 749
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 720
 7. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 3 088
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 486

Blogy SME

 1. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 2. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 3. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 4. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 6. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 7. Miroslav Lukáč: Hyeny útočia vo svorke, tak ako i politici. Aj u nás sme zaznamenali mobilizáciu. Aj psy sa bránia útokom.
 8. Ľubomír Maretta: Samota
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 978
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 490
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 067
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 563
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 648
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 699
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 559
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 400
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


38m
Tradičnú svadbu zaľúbeným párom opäť zorganizujú v kostole Panny Márie v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Liptovské múzeum zaznamenalo vo svojich expozíciách počas hlavnej letnej sezóny čiastočne nižšiu návštevnosť oproti predchádzajúcim dvom rokom.


TASR 3 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


21 h
Tu bude stáť nová ružomberská plaváreň

Ružomberok bude mať novú mestskú plaváreň za vyše sedem miliónov eur. Zmluvu o dielo s víťazným uchádzačom verejného obstarávania podpísali predstavitelia mesta v tomto týždni.


TASR 29. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 2. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 3. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 4. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 6. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 7. Miroslav Lukáč: Hyeny útočia vo svorke, tak ako i politici. Aj u nás sme zaznamenali mobilizáciu. Aj psy sa bránia útokom.
 8. Ľubomír Maretta: Samota
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 978
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 9 490
 3. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 9 067
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 563
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 648
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 699
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 559
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 400
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu