O energetickej pahltnosti tejto doby sa netreba nejako podrobne zmieňovať. Je to fakt, ktorý nemožno nevidieť, necítiť... Svoju „dávku“ potrebujú autá, elektrospotrebiče, byty pre zabezpečenie tepelnej pohody, výpočtová technika, priemysel... A tak ľudstvo vyrába obrovské množstvo energie, čo je však spojené s produkciou rôznych zdraviu a prírode škodlivých látok. Nemožno sa preto čudovať, že z času načas sa otvárajú témy aktívnejšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie, tzv. čistej energie, bez negatívnych vplyvov pri jej výrobe.
Preto sa z času načas zvýrazňuje slnečná energia a fotografujú sa domy so solárnymi článkami na streche, inokedy sa chodí tam, kde je dominantou veterná elektráreň. A neraz sú v strede záujmu malé vodné elektrárne (MVE). Prečo ten záujem? Pretože sa odhaduje, že v SR je MVE technicky využiteľných 1 220 GWh/rok s inštalovaným výkonom 340 MW elektrickej energie. Z tohto objemu je však doposiaľ využívaných len 137 GWh/rok s celkovým inštalovaným výkonom 36,8 MW (11,2 %).
Problém nie je, ak...
Inovované príslovie vraví - nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Energia z MVE je síce potrebná, osožná, žiadaná, ale... Ak sa opýtate ochrancu prírody, či súhlasí s výstavbou MVE na Váhu, vypočujete si jednoznačné – nie. Vraj MVE sú rušivým prvkom v prírode, menia (samozrejme k horšiemu) pôvodný ekosystém, prinášajú viac negatív ako pozitív (azda by sme sa mali presťahovať do jaskýň a kúriť len drevom – pozn. autora). Aj rybári sú proti MVE, ktoré sú vlastne priečnou technickou stavbou na vode. Znemožňujú preto prirodzenú migráciu rýb, tzv. rybochody sú podľa nich väčšinou nedostatočným riešením tohto problému. A čo vodohospodári, ktorí sú správcami väčšiny vodných tokov?
„Povodie horného Váhu nemá výhrady voči výstavbe žiadneho vodohospodárskeho technického zariadenia (vrátane MVE), pokiaľ budú dodržané podmienky zákona o vodách, legislatívnych noriem týkajúcich sa ochrany prírody, predpisov, ako aj manipulačného poriadku vodného diela Liptovská Mara,“ dostali sme stručnú odpoveď od Róberta Hoka, riaditeľa závodu Povodie horného Váhu so sídlom v Ružomberku, ktorý je súčasťou Slovenského vodohospodárskeho podniku v Piešťanoch.
Na potvrdenie svojich slov redakcii poskytol obsiahly zoznam MVE na celom toku Váhu (takmer 40 stavieb). Len v pôsobnosti ružomberského závodu na území 7 okresov je už v súčasnosti vybudovaných 29 MVE. Pritom v Liptove sme ich narátali rovných dvadsať. Nájdete ich nielen na rieke Váh, ale aj na vodných tokoch v Malužinej, Belej, Trnovci či na riečke Revúca. „Povodie horného Váhu pri udeľovaní súhlasu na výstavbu MVE vystupuje ako každý iný účastník konania a vo svojich stanoviskách sa snaží v prvom rade o to, aby boli dodržané protipovodňové opatrenia na danom toku a v danej lokalite, aby bol zabezpečený požadovaný biologický prietok (t. j. aby elektráreň neodoberala také množstvo vody, že pôvodné koryto ostane suché), aby neboli narušené hladiny podzemných vôd a nevytvárali sa ľadové zátarasy,“ vysvetľoval R. Hok.
Ponuka, ktorá nie je na zahodenie
Približne 17 % technicky využiteľného hydroenergetického potenciálu Slovenska je rozptýlených v malých tokoch (približne 400 lokalít) vhodných pre budovanie MVE. Po ich vybudovaní by MVE pokryli približne percento z celkovej spotreby elektrickej energie Slovenska. Aj tento z celkového pohľadu minimálny objem vyrobenej elektriny je pre Slovensko veľmi významný. A preto je legitímna otázka, či sa v súčasnosti posudzujú nové žiadosti na výstavbu MVE v Liptove?
„Povodie Váhu eviduje väčšie množstvo požiadaviek na výstavbu, resp. žiadostí o informácie potrebné k výstavbe MVE v rôznych lokalitách nášho regiónu. Je však nutné povedať, že viac ako 90 % týchto požiadaviek nie je možné realizovať z ekologických (chránené územie) či technických (malé spády vody) dôvodov. Mnohokrát veľkým problém je aj majetkovo-právne vysporiadanie územia pod samotnou MVE, ale aj na trase jednotlivých rozvodov. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že v rámci našej technickej kancelárie dokážeme poradiť ako postupovať, prípadne ako sa vyhnúť problémom pri spracovaní projektov tohto druhu,“ reprodukujeme ponuku R. Hoka pre tých, ktorí by chceli MVE stavať.
Prístup Povodia horného Váhu pri riešení tejto problematiky je skutočne príkladný, ale... My sme si na oficiálnej diskusnej stránke mesta Liptovský Mikuláš prečítali niečo iné – v otázke jednej Liptovskomikulášťanky sme vycítili náznak rozdielneho posudzovania projektov pre výstavbu MVE v okrese Ružomberok a v okrese Liptovský Mikuláš: „Prečo sú elektrárne na rieke Váh pod Ružomberkom ekologicky neprípustné a v Liptovskom Mikuláši to nie je problém?“
„Túto otázku beriem s veľkou rezervou, pretože ten náznak rozdielneho posudzovania projektov prichádzajúcich z dvoch okresov je absolútne neopodstatnený, nepravdivý, naznačujúci nekompetentnosť, nebodaj skorumpovanosť nášho závodu. A to jednoznačne odmietam. Výstavba MVE na rieke Váh v okrese Ružomberok nie je zakázaná, a to ani neoficiálne. Treba si však uvedomiť, že Váh patrí do IV. stupňa ochrany prírody, a preto je pri každej výstavbe potrebné vypracovať ekologickú štúdiu s vplyvom na životné prostredie. Ak je negatívna, príslušný orgán životného prostredia nedá súhlas na vydanie stavebného povolenia. Iná situácia je pri vodnom diele Liptovská Mara, kde už sú vybudované MVE, takže ekologická štúdia z tejto lokality nie je až taká riziková,“ dozvedeli sme sa od R. Hoka, ktorý zdôraznil, že posudzovanie projektov je rovnaké bez ohľadu na to, z ktorého okresu žiadosť o schválenie prichádza. Povodie horného Váhu má totiž eminentný záujem, aby sa voda - obnoviteľná „sila“ potrebná na výrobu elektrickej energie využívala.