Liptovský Mikuláš – Sériu tradičných stretnutí s občanmi odštartoval primátor mesta Alexander Slafkovský minulý týždeň v mestskej časti Demänová. Do konca víkendu absolvoval reprízy v mestských častiach Okoličné, Podbreziny, Staré mesto, Ondrašová, Palúdzka a Iľanovo. Na rozdiel od predchádzajúcich besied zmenil termín i réžiu, k ich účastníkom sa prihováral nielen slovom, ale aj obrazom. Premietali sa fotografie o vynovených uliciach, spoločenských, kultúrnych a športových udalostiach.
Kto po ich zhliadnutí na besede v Základnej škole Okoličné očakával potlesk občanov, bol sklamaný. Naopak, po skončení stretnutia niektorí občania označili podujatie za rafinovanú predvolebnú kampaň pod zásterkou bilancie činnosti samosprávy a mestského úradu v závere volebného obdobia., navyše za peniaze daňovníkov. S rovnakou mienkou sme sa stretli aj v iných mestských častiach. Zaznamenali sme však aj hlasy, ktorým sa primátorova prezentácia páčila a nemali k nej výhrady. Podľa nich mesto v ostatných rokoch zjavne opeknelo a honosnejšia bilancia oproti predošlým je v závere volebného obdobia opodstatnená.
Podľa viceprimátora Jozefa Repaského označovanie besied za predvolebnú kampaň je pomýlené a voči ich organizátorom nespravodlivé. „Potrebujeme spätnú väzbu na budúcoročný rozpočet mesta, o ktorom sa bude rozhodovať na októbrovom rokovaní zastupiteľstva. To je dôvod, prečo sa stretnutia s občanmi konajú včaššie ako zvyčajne. Na stretnutiach boli prítomní aj opoziční poslanci, mali priestor vysloviť sa,“ povedal. Napríklad na besede s občanmi Podbrezín využil túto možnosť poslanec Milan Sopóci, ktorý sa kriticky vyjadril o nedostatočnej intenzite hliadkovania mestskej polície na sídlisku s najväčšou koncentráciou mládeže. Náčelník mestskej polície Ľubomír Marjovič poukázal okrem iného na nedostatočný počet policajtov. V dozvukoch z podbrezinskej besedy prevažovali hlasy „zaváňa to predvolebnou kampaňou, mnohé problémy sa len látajú a dlhodobo pretrvávajú, hoci na ne poukazujeme“, hovorili občania. Na besedu ich prišlo trinásť.
Nájsť miesto konania besedy v areáli okoličianskej školy nebolo jednoduché. „Už od brány mali byť šípky, blúdili sme,“ ťažkala si dvojica dôchodcov. Na besedu prišlo asi štyridsať občanov, prevažovali skôr narodení. Do oka nám padol šuhaj Michal Sedliak, ktorý sa do diskusie prihlásil ako prvý. Šestnásťročného stredoškoláka zaujímali zámery mesta s vybudovaním optickej siete a kompostárne zeleného odpadu. Opakovane sa zádrapčivo ozýval dôchodca Jozef Mojčák, mal toho na srdci nemálo. Božena Hasalíková vedeniu mesta zazlievala, že pri výbere poplatkov za odpad a psov nemá na všetkých občanov rovnaký meter. „Nie je to spravodlivé, keď slušní ľudia platia, no korheli nie, a mesto im to toleruje,“ povedala.
Milým prekvapením bola účasť asi štyridsiatich obyvateľov Starého mesta na štvrtkovej besede v zasadačke mestského úradu, keď na predchádzajúcej sa zúčastnili traja. Aj tu opakovane zazneli slová rozčarovania z dávnejšie nastoľovaných, ale konšelmi doteraz nerealizovaných požiadaviek. Občania poukazovali na strasti chodcov kvôli chýbajúcim či zanedbaným chodníkom, na ťažkosti s parkovaním áut, na nedostatočnú údržbu a obnovu verejného osvetlenia, ale tiež na nevyhnutnosť mať v meste „škôlku“ pre starých ľudí, odkázaných na starostlivosť iných. Húževnatým propagátorom tejto myšlienky je lekár-dôchodca Vojtech Lazar starší, ktorý ju nastolil aj na besede. „Povinnosť postarať sa o svojich starkých má v prvom rade rodina, až potom mesto a štát,“ reagoval primátor. Prisľúbil zaoberať sa nielen touto otázkou, ale aj ostatnými nastolenými požiadavkami. Poukázal, že viaceré ťažkosti, ktoré občanom znepríjemňujú život, pramenia v zanedbanej údržbe najmä najstarších sídlisk pred jeho príchodom do vedenia mesta. Promptne sa podľa neho nedajú riešiť ani problémy, kde do hry vstupujú súkromní vlastníci pozemkov a firiem.
Pripomíname občanom, že tŕne pretrvávajúcich i nových problémov nemusia „skladovať “ doma. Týždenník Liptov je tu pre každého, komu nie je dianie v meste a regióne ľahostajné a chce veci meniť k lepšiemu.