Vesmír: nepochopiteľný, kuriózny, zábavný...

Vesmír, kozmos, univerzum, všesvet – to je len niekoľko názvov pre nekonečný priestor, pre nespočetné množstvo tém. Ak by sme chceli zrátať čo i len počet vedecko-populárnych novinových a internetových príspevkov s tematikou, ktorá priamo či len okrajovo súvisí s nedozernými diaľavami plnými hviezd a planét, museli by sme byť veľmi dobrí počtári. Veď len jeden internetový vyhľadávací program ponúka 352-tisíc odkazov. A ak by sa potvrdila teória ruského astronóma Josifa Samuiloviča Šklovskeho, že vesmír síce nie je nekonečný, má svoje hranice, ale existuje nekonečný počet vesmírov, množstvo tém s touto problematikou by sa určite niekoľkonásobne zvýšilo.
Keďže je prakticky nemožné obsiahnuť všetok vesmír (či všetky vesmíry) na jednej novinovej strane, nad ľudské sily je vybrať témy, ktoré sú v tejto oblasti prioritné, rozhodli sme sa venovať hlavne tomu, čo je vo vesmíre viac či menej kuriózne, zábavné či ťažko pochopiteľné.

Pomóóóc, ukradli nám planétu!

Takmer 2 500 astronómov zo 75 krajín sveta, ktorí sa zišli v auguste tohto roka na 26. valnom zhromaždení Medzinárodnej astronomickej únie (IAU) v Prahe, prijalo neočakávané, doslova šokujúce rozhodnutie. Spracovaný bol návrh rezolúcie na reklasifikáciu planetárnych telies Slnečnej sústavy s tým, že by sme mali mať oproti súčasným deväť až dvanásť planét. Zoznam 12 planét slnečnej sústavy v závislosti od ich vzdialenosti od Slnka podľa tohto návrhu mal byť nasledovný: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron a planéta 2003 UB313, ktorú jej objaviteľ Michael Brown z kalifornského CIT v USA predbežne pomenoval Xena - podľa bojovníčky známej z televízneho seriálu.
Už na začiatku zasadnutia IAU teda bolo jasné, že sa zásadne zmenia fakty, ktoré sa dlhé roky učia milióny detí na celej Zemi. A aj sa zmenili... Avšak úplne inak, ako sa pôvodne očakávalo. Po búrlivých a vášnivých diskusiách o tom, ktoré vesmírne teleso planétou je, a ktoré nie je, sa nakoniec Plutu oficiálne odňal štatút planéty, ktorým sa hrdilo od svojho objavu v roku 1930. Pluto podľa novej klasifikácie patrí už len do kategórie tzv. trpasličích planétok lebo...
Toto vesmírne teleso je vychýlené o celých 17 stupňov oproti ostatným ôsmim planétam Slnečnej sústavy. Jeho dráha je taká elipsovitá, že až 20 rokov zo svojho 248-ročného cyklu (jeden obeh okolo Slnka) sa nachádza v obežnej dráhe Neptúnu. Priemer Pluta je 2 350 km, čo predstavuje len 0,183 priemeru Zeme. Vzdialenosť Pluta od Slnka je (v priemere) 39,5 astronomických jednotiek (1 AU - 149 598 000 kilometrov, čo je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka)...
Odborných argumentov, prečo Pluto už nie je planétou, je omnoho viac. Pre nás, „obyčajných“ ľudí, je podstatné jedno – môžeme začať prepisovať knihy i populárno-vedecké publikácie, pretože rozhodnutie astronómov je konečné. Vetné spojenie – planéta Pluto - je už minulosťou.

Zdesenie v NASA

Radosťou sa rozbúšili srdcia skeptikov, ktorí sú dodnes presvedčení o tom, že Američania 21. júla 1969 nepristáli na Mesiaci. Vraj zábery, ktoré boli urobené z vesmírnej misie Apollo 11, v skutočnosti pochádzajú z nejakých podzemných garáží či z priestorov Soľného jazera v štáte Utah v USA.
Tieto tvrdenia sú nezmyslom, napriek tomu má americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) hlavu v smútku. Nemôže totiž nájsť originály kaziet s nahrávkami z prvej vesmírnej misie Apolla 11 na Mesiac. Na nej sú okrem iného aj zábery, ako astronaut Neil Armstrong, prvý človek, ktorý rozvíril mesačný prach, pred zostúpením z poslednej priečky lunárneho modulu vyslovuje historickú vetu: Ide o malý krok pre človeka, ale o veľký skok pre ľudstvo (Neil Armstrong bol veliteľom americkej lunárnej misie na Apolle 11, ďalšími členmi posádky boli Buzz Aldrin a Michael Collins).
NASA teda „stratila“ rukolapný dôkaz, že prví kozmonauti na Mesiaci skutočne boli. Existuje síce niekoľko kópií týchto nahrávok, ale niektoré dôkazy sú zachytené len na stratených origináloch.
Pracovníci Goddardovho strediska v Marylande, blízko Washingtonu D. C., sú presvedčení o tom, že NASA kazety isto má, len... Nevie sa, kde sú. Hľadanie kaziet trvá už viac ako rok a pol, no zatiaľ bez úspechu. Kazety boli najprv uložené v Goddardovom stredisku NASA, ktoré ich koncom roka 1969 odovzdalo Národnému archívu USA. Ten ich však vrátil Goddardovmu stredisku ako orgánu, ktorý môže lepšie využiť hodnotu záznamov.
A na tomto mieste sa stopa po stratených filmových záberoch zatiaľ končí.

Stroj času existuje!

Odvekou túžbou človeka je zostrojenie stroja času umožňujúceho návrat do minulosti či pohľad do budúcnosti. Veď čo iné bola napríklad najslávnejšia Delfská veštiareň, ak nie pokusom o pretavenie tohto ľudského sna do reality. Čo chcú medzi riadkami prezradiť štvorveršia najslávnejšieho veštca francúzskeho lekára a astrológa Nostradama, ak nie to, že človek chce poznať svoju budúcnosť?
Stroj času sa stal obľúbenou témou spisovateľov sci-fi žánru. Nijaký fenomén spojený s existenciou vesmíru nedráždil fantáziu sci-fi autorov do takej miery ako práve stroj času, ktorý vstúpil do literatúry v plnom zmysle tohto slova v r. 1895 vďaka Angličanovi H. G. Wellsovi. V jeho románe odcestuje istý pozemšťan do roku 802 701 a po svojom návrate rozpráva priateľom o tom, čo nás v budúcnosti čaká. Na druhom konci dlhej epochy ľudskej fantázie je Kubrickov slávny film 2001, majstrovské dielo žánru sci-fi (podľa rovnomennej predlohy A. C. Clarka), v ktorom je cestovanie v čase umiestnené do tela hlavného hrdinu.
Príbehy z budúcnosti v repertoári sci-fi autorov sú proste replikou sveta predstáv, ktoré boli v starých kultúrach živé od nepamäti. V snahe vymaniť sa z krútňavy dejín stvorili ľudia ríšu, kde sa všemocnosť času, prinajmenšom vo fantázii, rozplýva. A preto vznikali okrem iného mýty večného návratu a s nimi i predstavy o reinkarnácii, v ktorú budhisti veria dodnes.
Málokto si však uvedomuje, že stroj času, aj keď len s pohľadom do minulosti, pre ľudstvo vytvoril už samotný vesmír. Využiť ho môže (bez návodu na použitie) vzdelanec z vyspelej Európy, ale aj domorodý bojovník zo zaostalej Afriky. Stačí len v noci dvihnúť hlavu a zahľadieť sa na hviezdnu oblohu...
Zdá sa vám to nemožné, neskutočné, nelogické? Nuž, zamyslíme sa spoločne. Základnou astronomickou veličinou je svetelný rok (SV) – vzdialenosť, ktorú prejde svetlo vo vákuu za jeden tropický rok (365,2421991 dňa alebo 365 dní, 5 hodín, 48 minút a 46 sekúnd). A keďže rýchlosť svetla je konštantná a v čase nemenná, vieme, že svetlo prejde za rok 9,4605284 × 1012 km, čiže takmer 9,5 bilióna kilometrov.
A teraz to najdôležitejšie, čo robí z nočnej oblohy stroj času. Pozrite sa na najbližšiu hviezdu nočnej oblohy (aj Slnko je síce hviezdou, ale zo Zeme je viditeľné len cez deň) Alfa Centauri A? Keďže je od Zeme vzdialená 4,4 SV, uvidíte ju tak, ako vyzerala pred 4,4 rokmi. Zbadáte Polárku, hviezdu v súhvezdí Malá medvedica? Pozeráte sa na hviezdu tak, ako vyzerala pred 431 svetelnými rokmi. Alebo ste zazreli Deneb, najjasnejšiu hviezdu súhvezdia Labuť? Nuž vedzte, že na nočnej oblohe žiari hviezda vzdialená od Zeme 3 228 svetelných rokov, pozeráte sa teda na svetelný bod, ktorý na oblohe v skutočnosti ani nemusí byť. Možno sa Deneb zrútila do vlastného stredu a stala sa z nej čierna diera, takže už nežiari, v jej vnútri pôsobí taká obrovská gravitačná sila, že nedovolí ani svetelnému lúču, aby opustil jej povrch. Deneb možno vybuchla, a na chvíľu sa z nej stala supernova, a žiari možno sto, tisícnásobne intenzívnejšie ako ju vidíme dnes my. Ak výbuch nastal v tejto chvíli, človek to zaregistruje (ak človek ešte bude človekom) o
3 228 rokov.
A práve táto skutočnosť robí z nočnej oblohy stroj času, práve tento fenomén času umožňuje (azda jediný) reálny návrat do minulosti. V noci sa totiž pozeráme na to, čo už bolo...
A čo bude? To je (ale len poeticky) tiež vo hviezdach.

Dokonalá krádež bez problému

Ľudstvo žije v trojrozmernom svete. Touto vetou sme isto neurobili žiadnu dieru do sveta. Veď o tejto skutočnosti vedeli už starí grécki a rímski filozofovia, stredovekí alchymisti, na princípe trojrozmerného sveta položil základy svojej slávnej teórie relativity veľký Albert Einstein, vo svojich kozmologických záveroch z neho vychádza aj v súčasnosti najslávnejší fyzik Stephan Hawking. Len tak na okraj, aspoň pre niektorých jednu novú informáciu o rozmernosti sveta, v ktorom žijeme, máme - vedci nehovoria o našom svete ako o trojrozmernom, ale ako o štvorrozmernom. K tradičnej dĺžke, šírke a výške totiž priratúvajú ešte čas, kedy sa daný subjekt v hodnotenom priestore nachádzal.
Avšak nie o týchto fyzikálnych nuansách chceme „hodiť“ nejakú tú reč. Isto ste čítali, že neexistuje dokonalá krádež, že každý lupič urobí chybu, na základe ktorej ho možno vypátrať a odhaliť? Nuž vedzte, že z pohľadu kozmológie to vôbec nie je pravda. Predstavte si, že ste objavili dvojrozmerný svet, že ste našli ľudí, ktorí žijú na doske rovnej ako papier. Poznajú iba dva rozmery – dĺžku a šírku. Pojem výška im nič nehovorí. A títo ľudia majú dokonalý (žiaľ len dvojrozmerný) trezor.
Keď ho raz otvoria, je prázdny. Stratili sa z neho všetky poklady ich sveta. Ani najlepší detektívi nezistia, že poklad im ukradol človek z trojrozmerného sveta - jednoduchým natiahnutím ruky sa zhora dostal do trezoru. Keďže ľudia z dvojrozmerného sveta nepoznajú tretí rozmer, nikdy nezistia, kto ich obral o poklady. Dokonalá lúpež je teda na svete.
Teraz sa zamyslite – čítali ste o dokonalej krádeži, počuli ste o niečom mimoriadnom, videli ste na filme zachytený zázrak z nášho sveta? Nemusí to byť žiaden div, možno len ľudia z päť či šesťrozmerného sveta sa s nami hrajú a smejú sa nad našou nevedomosťou.
A aký to vlastne ten piaty či šiesty rozmer je? To predsa my, ľudia z trojrozmerného sveta nevieme, nedokážeme si bytosti odtiaľ ani predstaviť. Z pohľadu viac rozmernosti totiž platí, že vidíme len to, čo je pod nami, čo žije v menejrozmernom svete ako my. To, čo je nad našimi hlavami, to je tabu, zakázaná zóna, do ktorej nevieme vstúpiť.

Najrýchlejšia sonda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil 19. 1. 2006 z mysu Canaveral raketu Atlas 5, ktorá vyniesla do kozmu prvú vesmírnu sondu smerujúcu k planétke (už nie je planétou sSnečnej sústavy) Pluto. V priebehu deviatich hodín sonda New Horizons minula obežnú dráhu Mesiaca, čo je rekordná rýchlosť pre akékoľvek ľuďmi vyrobené vesmírne teleso. Napriek tomu sa sonda o veľkosti klavíra, kvôli obrovskej vzdialenosti, dostane k Plutu až v rokoch 2015 - 2021.
O tom, kedy to presne bude, rozhodnú až ďalšie vesmírne manévre sondy, ktorá so sebou nesie vedecké vybavenie o hmotnosti asi 30 kilogramov. Keďže musí prekonať vzdialenosť 6,4 miliardy kilometrov, sonda využije na zvýšenie rýchlosti aj gravitáciu planéty Jupiter. Podľa prepočtov by sa jej rýchlosť po zdarnom ukončení tohto manévru mohla zvýšiť až na 75-tisíc kilometrov za hodinu.

Druhú Zem vidíme, ale...

Ľudstvo vraj raz bude musieť opustiť svoju rodnú planétu. Dôvodov môže byť veľmi veľa (objavujú sa v množstve sci-fi románoch) – Zem zničí ľudstvo samé, vybuchne Slnko, na Zem dopadne megameteorit či dokonca trpasličia planétka, utiecť budeme musieť pred militantnými vesmírčanmi...
Z viacerých dôvodov preto astronómovia už roky hľadajú planétu, ktorá sa najviac podobá Zemi, planétu, na ktorej by mohol ľudský rod pokračovať. A teraz sa všetci tešme - tím 25 astronómov z 12 krajín konečne objavil planétu, ktorá spomedzi 150 extrasolárnych planét (podobných Zemi) najideálnejšie spĺňa podmienky pre život. Hoci teplota na jej povrchu dosahuje mínus 220 stupňov Celzia, čo je priveľa na to, aby mohla byť v súčasných podmienkach obývaná ľuďmi, vedci predpokladajú, že sa postupne zvýši na prijateľnú úroveň. Planéta OGLE-2005-BGL-390Lb je veľkosťou porovnateľná s Neptúnom alebo Uránom a obieha okolo materskej hviezdy vo vzdialenosti asi trikrát väčšej ako je vzdialenosť Zeme od Slnka.
Všetky zistené parametre ju skutočne predurčujú na miesto, kde by človek relatívne bez problémov prežil, ale... Planéta je od Zeme vzdialená až 25-tisíc svetelných rokov, takže je potrebné nájsť spôsob ako sa k nej v prípade potreby dostaneme. Veď v súčasnosti najrýchlejším vesmírnym telesom vyrobeným ľudskou rukou je sonda New Horizons, ktorá by sa po zdarnom ukončení manévru pri planéte Jupiter mohla vesmírom pohybovať rýchlosťou 75-tisíc kilometrov za hodinu. Táto pre nás neskutočná rýchlosť je však bezvýznamná oproti rýchlosti svetla (1 svetelný rok je rýchlosť, ktorú svetlo prejde za rok), ktorá je takmer 300 tisíc km/s.

Vesmírny golf

Čo nevidieť bude do Guinessovej knihy rekordov zapísaný ďalší výnimočný výkon – vo vzdialenosti, ktorú po odpale preletí golfová loptička. Odkiaľ berieme istotu, že loptička skutočne preletí rekordnú vzdialenosť? Nuž, loptička bude odpálená za tých najideálnejších podmienok... vo vzduchoprázdne.
Dohodu o tom podpísal kanadský výrobca golfových športových potrieb Element 21 Golf s finančne podvyživenou Ruskou vesmírnou agentúrou. Na palube medzinárodnej vesmírnej stanice ISS sa už nachádza pozlátená kovová golfová palica i potrebný počet golfových loptičiek. Ak všetko pôjde podľa plánov a americká NASA, hlavný prevádzkovateľ vesmírnej stanice, odpal povolí, golfová loptička by mala krúžiť okolo Zeme ďalšie štyri roky. Počas tejto dlhej doby preletí vzdialenosť 3,36 miliardy kilometrov a napokon zhorí v atmosfére (v r. 1971 golfovú loptičku odpálil americký astronaut Alan Shepard na Mesiaci).
Vedci tomuto pokusnému odpalu však nie sú veľmi naklonení. Odpáliť loptičku by nemal byť až taký problém, ale... Po odpale by mohlo vzniknúť riziko neskoršej kolízie stanice ISS s loptičkou. V najhoršom prípade by loptička mohla zasiahnuť ISS rýchlosťou desať kilometrov za sekundu (36 000 km/h) a keďže je v priemere väčšia ako jeden centimeter, preletela by ochrannými štítmi stanice a výrazne by ju poškodila.

Autor: -sz-

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 711
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  6. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 741
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 713
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 455
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Funky Monkeys Liptovský Mikuláš.

Prvý zápas prehrali po samostatných nájazdoch.


Triedu pre deti s poruchou autistického spektra otvoria v septembri na Základnej škole Bystrická cesta.

Mesto Ružomberok vyhovelo rodičom.


Zaujímavé výsledky sa zrodili v siedmej lige.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 372
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 470
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 347
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 027
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 344
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 337
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 820
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu