Vernisáž výstavy Poznaj a chráň s podtitulom NATURA 2000 sa uskutočnila v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši minulý utorok. Výstavu zorganizovala botanička múzea Kristína Urbanová so zoologičkou Monikou Hatinovou a fotografom Jaroslavom Šoučíkom.
NATURA 2000 predstavuje sústavu chránených území európskeho významu, pomocou ktorej sú chránené najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a vzácnych biotopov, ktoré sa nachádzajú na území Európskej únie (EÚ). Cieľom sústavy je zachovať biologickú rozmanitosť v rámci EÚ. Sústavu NATURA 2000 tvoria dva typy území: osobitne chránené územia vyhlasované na základe smernice o vtákoch, a osobitné územia ochrany vyhlasované na základe smernice o biotopoch – v národnej legislatíve.
„Na začiatku bol náš spoločný nápad, odľahčenou formou informovať verejnosť o súčasnej situácii,“ odpovedala K. Urbanová na otázku, prečo výstavu zorganizovali. Ten prišiel na základe už overenej spolupráce organizátorov s pozitívnym ohlasom, a tak mali návštevníci múzea popri obohacovaní svojich poznatkov o činnosti NATURY 2000 možnosť prezrieť si preparáty vybraných chránených druhov živočíchov či zábery z ciest J. Šoučíka. Ten sa v krátkom príhovore vyznal zo svojej lásky k horám a slovenskej prírode, ktorej je už štyridsať rokov nadšeným návštevníkom a obdivovateľom.
Celkovú atmosféru podujatia dotvárala hra na gitare a recitácia žiačok liptovskomikulášskej základnej umeleckej školy a občerstvenie v podobe ovčieho syra a žinčice. Po vernisáži prednášal Daniel Dítě, pracovník správy TANAP-u o ohrozených biotopoch na Slovensku a Alena Kráľová z Regionálneho environmentálneho poradenského a informačného strediska v Žiline. Výstava je sprístupnená v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši do 16. novembra 2006.