Ružomberok - Okolo výstavby Auparku v Ružomberku je stále veľa nejasností. Na niektoré z nich upozornili členovia Klubu ružomberských podnikateľov na rokovaní 26. septembra. Pozvali naň aj ružomberských poslancov a zástupcov mestskej radnice. Poslanci totiž na zasadnutí mestského zastupiteľstva 13. septembra schválili predaj pozemkov pod zábavno-obchodné centrum Aupark firme Aupark VIII za viac ako deväť miliónov korún a zároveň poverili primátora mesta Juraja Čecha podpísať kúpnu zmluvu na pozemky pre výstavbu Auparku so spoločnosťou Aupark Ružomberok. „Lenže firma Aupark Ružomberok neexistuje, nie je zapísaná v obchodnom registri, čiže poslanci schválili predaj pozemkov neexistujúcej firme. Dokonca už neexistuje ani firma Aupark VIII, vo februári minulého roku zmenila svoje obchodné meno na Aupark Piešťany. Zaujímavé je, že táto spoločnosť má základné imanie iba 200 tisíc Sk, čo je minimálna predpísaná výška, ale chce sa pustiť do realizácie stavby za niekoľko stoviek miliónov.
Zaujímavé je aj to, že spoločností, ktoré majú v názve Aupark, je na Slovensku jedenásť, zatiaľ neexistujúca Aupark Ružomberok by mala byť dvanásta. Ale Aupark na Slovensku stojí zatiaľ iba jeden v Bratislave,“ povedal nám člen Klubu ružomberských podnikateľov Ľubomír Maitner. Ešteže v kúpnej zmluve má byť uvedené, že mesto Ružomberok má právo od nej odstúpiť, ak do konca júna budúceho roku nezačne s výstavbou Auparku na predmetných pozemkoch. Prostredníctvom spoločnosť Aupark Ružomberok chce mesto predať pozemky investorovi HB Reavis Group.
Podnikateľov zaujímalo, akým spôsobom chce mesto Ružomberok zabrániť tomu, aby v budúcnosti nedošlo k špekulatívnym prevodom a predaju týchto pozemkov za vyššiu cenu. Vyjadrili názor, že právne najistejšie je uzatvorenie zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, ako to bolo bežné doteraz pri prevodoch majetku mesta. V tom prípade by boli pozemky prevedené do vlastníctva spoločnosti až po postavení Auparku a jeho kolaudácii. Prečo mesto nepostupovalo tak aj v tomto prípade a prečo uprednostnilo priamy predaj zatiaľ neexistujúcej spoločnosti, zaujímalo aj podnikateľa Jozefa Olejníka. Podľa poslancov mesto zvolilo postup, ktorý je v súlade so zákonmi a uznesenie mestského zastupiteľstva je v poriadku. Na rokovaní zaznela aj pripomienka podnikateľov, že občania by mali byť vopred oboznámení so štúdiou stavby, ak nejaká existuje a bola by namieste aj verejná diskusia. Tým by sa podľa Jána Baroša predišlo podobnej situácii, aká sa stala pri odpredaji pozemkov pod Hypernovu. „Mesto predalo investorovi pozemky pod podmienkou, že zrekonštruuje kaštieľ svätej Žofie, kde sa mali konať kultúrne podujatia a divadelné predstavenia. Realita je však taká, že Hypernova stojí a kaštieľ naďalej chátra, pretože mesto nedostatočne právne ošetrilo zmluvu o predaji majetku,“ povedal J. Baroš. Poukázal aj na problémy súvisiace s dodávkou a cenou tepla a monopolným postavením spoločnosti R.E.S., ktorá ho dodáva.
Klub ružomberských podnikateľov rokoval aj minulú stredu. Jeho členovia adresovali primátorovi Jurajovi Čechovi, hlavnému kontrolórovi Igorovi Fričovi a mestskej rade list. Vyslovili v ňom pochybnosti o správnosti priatých uznesení týkajúcich sa predaja pozemkov pod Aupark spoločnostiam Aupark Ružomberok a Aupark VIII. a žiadajú poslancov mestského zastupiteľstva, aby ich zrušili. Žiadajú tiež, aby kúpne zmluvy s uvedenými spoločnosťami boli verejne prístupné a právne jasné, čím sa zabezpečí dostatočná verejná kontrola s nakladaním lukratívneho mestského majetku.
Podnikatelia upozorňujú v liste aj na to, že schválená cena, za ktorú pozemky pod Aupark mesto predáva neexistujúcej spoločnosti - 1200 Sk/m2 je takmer trikrát nižšia, ako cena, za ktorú pozemky v tejto lokalite predáva mesto miestnym podnikateľom - 3500 Sk/m2. Považujú to za diskrimináciu. Nielen im, ale ani mnohých obyvateľom mesta sa nepáči ani vysoká cena tepla, ktorú dodáva spoločnosť R.E.S. Tí, ktorí chcú ušetriť a vybudovať si vlastnú kotolňu, narážajú na problémy. Potrebujú totiž na to stavebné povolenie, ktoré by mal vydať Stavebný úrad v Ružomberku. Ten ho však vydáva nerád, lebo patrí pod mesto Ružomberok a to má v spoločnosti R.E.S. majetkovú účasť. Preto podnikatelia v liste žiadajú mestské zastupiteľstvo, aby uložilo vedúcemu stavebného úradu, aby bez obštrukcií vydal stavebné povolenie tým, ktorí si chcú na vlastné náklady zrealizovať iný alebo ďalší zdroj vykurovania. Občan má podľa nich právo vybrať si, aký zdroj vykurovania mu vyhovuje a nemôže ho v tom obmedzovať žiaden úrad a už vôbec nie súkromná spoločnosť.
O tom, či názory a žiadosti Klubu ružomberských podnikateľov, ktorý v tomto roku oslávi desiate výročie svojho vzniku budú vypočuté, vás budeme informovať v nasledujúcich vydaniach týždeníka MY Liptov.