V Afganistane sa počas septembrovej návštevy predsedu vlády Róberta Fica, ministra vnútra Róberta Kaliňáka a ministra obrany Františka Kašického predstavitelia vlády stretli aj s našimi vojakmi. Tých dnes v misii ISAF pod vedením NATO pôsobí päťdesiatsedem. V Kábule sa venujú výstavbe letiskových plôch a ženijným prácam.
„Cez zimu tam bol v noci aj dvadsaťpäťstupňový a cez deň sedemnásťstupňový mráz, takže v tom období sme mali najviac chorôb z prechladnutia,“ povedal nám lekár jednotky major Roman Jantoš, ktorý doma žije v Ružomberku. V Afganistane je už druhú rotáciu. Ostal, pretože ho v čase rotácie nemal kto vystriedať a on našich chlapcov nemohol nechať bez lekárskej starostlivosti. Hoci – celkom tak by to iste nebolo. Veď rovno v tábore je grécka vojenská nemocnica, šesť kilometrov od letiska je francúzska a v šesťdesiat kilometrov vzdialenom Bagrame americká. „Afganci nemajú kanalizačný systém, a tak vysušené splašky miešajú s prachom, pričom niekedy až tretina v prachu sú fekálie. Preto tam treba každé, aj malé, ochorenie liečiť antibiotikami. Spomenutá prachová zmes vyvoláva totiž bakteriálne zápaly spojené s ochoreniami horných dýchacích ciest a hnačkami, čo si neraz vyžaduje aj infúznu liečbu,“ dodáva skúsený lekár, ktorý je v uniforme už osemnásť rokov. Hovorí tiež o nepríjemných malých pavúkoch, ktorých poštípanie môže vyvolať infekcie. Zriedkavosťou tam nie sú ani hady. „Okrem jednej zlomeniny v minulej rotácii sme však všetky problémy vedeli v pohode a rýchlo preliečiť. Chlapci sú vo výbornej kondícii, takže zdravotný stav jednotky je aj napriek spomenutým rizikám na veľmi dobrej úrovni,“ potvrdil nám major Jantoš, ktorý si domov počas svojej dlhej misie už dvakrát „odskočil“ na dovolenku. Treba dodať, že na svoje náklady. S rodinou je však v spojení v podstate denne - cez internet. Prostredníctvom internetu číta tiež dennú tlač aj týždenník MY Liptov, takže napriek tisíckam kilometrov sa môže po práci v ordinácii aspoň takto na chvíľku preniesť domov.
„Cieľom misie ISAF, ktorej úlohy v Afganistane plníte, je dosiahnutie takého stavu afganskej spoločnosti, ktorý umožní v budúcnosti stiahnutie vojsk NATO, dosiahnutie úspechov v demilitarizácii krajiny a následnej reintegrácii, pričom k tomu prispievate významnou mierou aj vy, príslušníci našich ozbrojených síl, za čo vám patrí naša vďaka a úcta,“ povedal vojakom po ich slávnostnom vyznamenaní minister obrany František Kašický.
A čo čaká v najbližších mesiacoch slovenských ženistov, ktorí sú v misii ISAF súčasťou štyridsaťtisícového kontingentu vojakov pochádzajúcich z tridsiatich siedmich štátov? Premiér Róbert Fico ich informoval o záujme veliteľstva ISAF presunúť našu jednotku do provincie Kandahár a využiť ich ženijné a stavebné schopnosti v priestore približne sedemsto kilometrov južne od Kábulu. Zároveň však zdôraznil, že slovenská strana k presunu nášho kontingentu pristúpi až po tom, ako bude zabezpečený čo najúčinnejší systém jeho ochrany „Ak nebudeme mať istotu, že bezpečnosť slovenských vojakov bude na maximálnej úrovni, tak k tomuto kroku nepristúpime,“ konštatoval premiér.