Ružomberok – Keď už nič iné, tak zmena na poste prezidenta ružomberskej celulózky Mondi BP SCP bol pre novinárov pádny dôvod prijať pozvanie vedenia fabriky na pracovno-spoločenské stretnutie. Niežeby dialóg s novinármi bol novinkou, má dlhoročnú tradíciu. Už prvý prezident MONDI SCP Ján Líška kládol naň veľký dôraz. Každé ďalšie stretnutie, ostatné nevynímajúc, utvrdzovalo novinárov v presvedčení, že vedenie celulózky sa neuchádza o mediálne poklonkovanie, ale o serióznu diskusiu na úrovni faktov. V tomto duchu sa nieslo aj nedávne stretnutie, ktorého prvá časť sa odohrala v celulózke a druhá v hoteli Malina na Malinom Brde.
Nového prezidenta Eliaza Amara sme našim čitateľom predstavili v predchádzajúcim vydaní. Jeho domovinou je Izrael, funkcie sa ujal v polovici júna, predtým pôsobil v maďarskom závode Mondi. V Ružomberku zatiaľ komunikuje po anglicky alebo prostredníctvom tlmočníka, usilovne sa však učí po slovensky. „Oceňujem ich odbornosť a vysoké pracovné nasadenie, jazykovú vybavenosť a chuť učiť sa,“ charakterizoval manažérov a ostatných zamestnancov celulózky, ktorá podľa neho ide úspešne za cieľom byť lídrom vo výrobe grafických papierov.
V odpovedi na našu otázku o vývoji zamestnanosti konštatoval, že rozhodujúci zamestnávateľ na severe Slovenska v podstate nepočíta s iným ako prirodzeným odchodom ľudí do dôchodku. „Vážime si skúsenosť, no priestor majú aj usilovní mladí ľudia,“ dodal. Celulózka získala cenu roka 2006 za riadenie a rozvoj ľudských zdrojov.
Hoci za pôvodcu sírnatého zápachu v meste bola označená miestna tehelňa, zabŕdli sme, že Ružomberčania sú právom na ovzdušie mimoriadne citliví. „I ja mám veľmi citlivý nos, no nič, čo by sa dalo spájať s celulózkou, necítim,“ povedal jej prezident. Podčiarkol, že „aj z hľadiska ochrany životného prostredia sme na seba veľmi nároční, vyriešili sme už všetky environmentálne problémy, dodržiavame všetky limity“.
V pracovnej obuvi s oceľovou špicou, s helmou na hlave a s vestou s nápisom „návšteva“ si novinári prezreli moderný drevosklad i niektoré ďalšie časti fabriky. Či už to bol vedúci drevoskladu Miroslav Mrva, technológ várne Anton Pavelka, vedúci časti úpravne Marek Babinec alebo manažér úpravne Martin Ivanič a ďalší pracovníci, z každého sálalo zaujatie pre fabriku a jeho podiel zodpovednosti za jej dobré zdravie a imidž. „Dám ruku do ohňa, že zdrojom zápachu síry v meste nie je celulózka,“ dušoval sa riaditeľ divízie Celulóza Dušan Šimo. Klobúk dole pred poriadkom na otvorených plochách i v dielňach fabriky.
Mimoriadnym zážitkom pre účastníkov stretnutia bol nielen hlas a repertoár gitaristu a speváka miestnej skupiny Lúče Miroslava Bombu, vodiča vysokozdvižného vozíka v celulózke, ale aj spevácky talent predsedu predstavenstva Mondi SCP Miloslava Čurillu. Verte, kapele „Bomba & Čurilla“ sa nedalo odolať a mnohí si schuti zatancovali.