Najúspešnejším slovenským filmárom na tohtoročnom Tatranskom kamzíku, medzinárodnej tematickej súťaži neprofesionálnych filmov, sa stal Rasťo Hatiar z Liptovského Mikuláša. Za film V krajine Maple Whita získal prvé miesto v kategórii súčasný spôsob života ľudí a cenu – vyrezávaný črpák na žinčicu. K jeho koníčkom patrí okrem filmovania cestovanie, horolezectvo a skialpinizmus.
Rasťo Hatiar si kedysi dávno prečítal knihu Stratený svet od Arthura Conana Doyla. Píše v nej, že vo venezuelských stolových horách ukrytých v nedostupných dažďových pralesoch prežili dinosaury a rôzne prajaštery. Odvtedy sníval o tom, že sa tam raz pôjde pozrieť. Sen sa mu splnil začiatkom tohto roka. Spolu s ďalším piatimi dobrodruhmi sa vybral do venezuelského pralesa, ktorý vraj zhora vyzerá ako kaleráb. Trčí z neho asi 220 stolových hôr. Vybrali sa na tú najväčšiu Auyan Tepui - horu boha zla, na ktorej je aj najväčší vodopád na svete Salto Angel. Stretli sa s domorodými Indiánmi, plavili sa v kanoe, spali na stromoch v hamakoch, brodili sa pralesom, jedli kokosové orechy priamo z paliem, pili vodu z riek, štípali ich mušky puri-puri, liezli po strmých skalách... „Keď sme vyliezli na stolovú horu, v duchu sa mi vybavili úryvky fantastického deja z Doylovej knihy. Všetko tam pôsobilo veľmi mysteriózne, dramaticky a pomaly by som aj uveril, že tu nejaké jaštery mohli prežiť. Vyslovene som čakal, že spoza skaly vybehne nejaký dinosaurus alebo vyletí pterodaktyl. Moment jedinečnosti ešte umocňovala hmla, zvláštny opar, ktorý je častým javom na stolových horách, a tajomná ozvena,“ spomína Rasťo Hatiar na nezabudnuteľný zážitok. Navštívili aj hlavné mesto Venezuely Karakas, kde je benzín lacnejší ako u nás rožok. O tom, čo vo Venuzuele videl a zažil, nakrútil film V krajine Maple Whita. Bol to vraj cestovateľ, ktorý prvý objavil stolové hory a v svojej knihe Stratený svet ho spomína A. C. Doyle.
Film v Krajine Maple Whita plánujú premietnuť ešte tento rok aj v liptovskohrádockom bare Zanzibar, kde majú Hatiarove filmy vždy veľký ohlas. Ale nielen v Zanzibare. Hatiarove filmy bodovali aj na viacerých celoslovenských aj medzinárodných festivaloch. S kamarátom Mariánom Illešom majú malé filmové štúdio Ceper a v súčasnosti pripravujú film o lyžovaní na sopkách v Peru, kde boli nedávno ich kamaráti. Rasťo Hatiar sa začiatkom budúceho roka chystá s horolezeckou expedíciou do Južnej Ameriky na sedemtisícový kopec Aconcagua. „Ak to prežijem, chcel by som o tom tiež natočiť film,“ povedal sympatický filmár v kristových rokoch, ktorý vyštudoval Policajnú akadémiu a pracuje ako vyšetrovateľ.