V Jamníku mali minulý týždeň vlci hody. Na konci dediny vtrhli do košiara medzi ovce patriace súkromne hospodáriacemu roľníkovi a niekoľko ich roztrhali. „V pondelok ráno som našiel pováľané a polámané koly, deväť oviec vlci roztrhali a dalšie dve som ešte nenašiel. Ani elektrická oplôdza nepomohla. Ovce chovám už päť rokov, štyri roky nič, a tento rok tu už boli druhýkrát. Aj v auguste mi pravdepodobne vlci strhli štyri ovce. Už ich tu nenechám, zavriem ich do humna blízko domu,“ povedal D. Španko.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je deväť určených živočíchov, ktoré, keď spôsobia škodu, ministerstvo životného prostredia ju preplatí. Okrem vlkov a medveďov k nim patria napríklad aj rysy, vydry a kormorány, povedal Andrej Kučera z Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Liptovskom Mikuláši. Práve na tento úrad sa treba obrátiť, ak vám vlk skántri ovce. Ak ich napadne medveď, môže to riešiť príslušný Lesný úrad. Škodu však musíte nahlásiť do 48 hodín od jej zistenia. Na miesto činu príde pracovník príslušného úradu (komisia), urobí obhliadku, fotodokumentáciu, spíše protokol. „V Jamníku som zistil, že niektoré ovce boli zadrhnuté v ohradníku, ďalšie sa našli mimo neho. Jedna bola skonzumovaná skoro celá, ďalšie čiastočne. Podľa zranení sa dá určiť, aká šelma ich napadla. Medveď zabíja väčšinou labou, vidno pazúry, a najskôr zožerie vnútornosti z brušnej dutiny. Vlk ide hlavne po krku, nohách a slabinách a žerie hlavne svalovinu,“ vysvetlil A. Kučera a dodal: „Každá ovca musí mať číslo, majiteľa a byť zapísaná v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Cenu ovce potvrdí plemenársky ústav. V Liptove je najrozšírenejšia zušľachtená valaška, ktorej hodnota je približne dvetisíc korún. Cena plemenného barana môže byť až 25-tisíc korún. Veľa ľudí však nevie, že za ovce roztrhané vlkom či medveďom, môžu žiadať náhradu, preto škodu ani nenahlásia.“ Tento rok sa ale pracovníci OÚŽP v Liptovskom Mikuláši na nedostatok práce sťažovať nemôžu. Kým predvlani im hlásili iba tri škody, spôsobené vlkom, vlani ich bolo vyše tridsať a tento rok ich už je takmer tridsať. Najviac prípadov hlásili z Východnej. Podľa prednostu ObÚŽP v L. Mikuláši Miroslava Potančoka naviac škôd spôsobených vlkmi a medveďmi na Slovensku je práve v Liptovskomikulášskom okrese. Dobrá správa je, že človeka vlky nenapádajú, iba vo filmoch.
V týždenníku MY Liptov sme v posledných mesiacoch často písali o škodách, ktoré spôsobili chovateľom oviec hlavne medvede. Do redakcie nám telefonovali hubári aj včelári a žiadali o pomoc. „To predsa nie je normálne, aby som sa bál ísť do vlastnej záhrady,“ povedal jeden včelár. Lenže redakcia nemôže dávať povolenie na odstrel medveďov. O tom rozhodujú úradníci na ministerstve väčšinou spoza stola. Kým ho však vydajú, ak ho vôbec vydajú, medveď je už dávno v treťom chotári. Logika hovorí, že povolenie na odstrel by mali vydávať operatívne ľudia, ktorí poznajú miestne pomery, chodievajú do terénu a vyznajú sa v problematike. Ľudí treba predsa len chrániť viac ako medvede alebo vlkov.