Ružomberok - V rámci projektu Menšie obecné služby (MOS), ktorý nadviazal na predošlú iniciatívu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) známu pod názvom projekt Verejnoprospešných prác (VPP), počas celého roka v Ružomberku čistili mesto, upravovali zeleň, čistili brehy Váhu i Revúcej a robili ďalšie práce dlhodobo nezamestnaní. „Približne štyristopäťdesiat uchádzačov o prácu pracuje dvakrát do týždňa po osem hodín a ich prácu priamo v teréne riadi osem koordinátorov,“ dozvedeli sme sa od P. Svrčeka, vedúceho oddelenia podnikateľskej činnosti a služieb ružomberského mestského úradu.
Mali by zrealizovať práce asi za tri milióny korún. A čo z toho majú nezamestnaní, ktorí sa do projektu zapojili? Ich mesačný aktivačný príspevok, ktorý dostávajú od ÚPSVaR, je v súčasnosti 1 900 Sk. „Mesto im zase poskytuje pracovné náradie, ochranné pomôcky, ale aj občerstvenie,“ dodal P. Svrček.
Kvalita prác, ktoré urobili podľa P. Svrčeka zodpovedala úrovni toho, kto ju vykonával. „Projekt je ale pre mesto prínosom, pretože sa realizovali aj také práce, ktoré sa z rôznych dôvodov odkladali,“ vysvetľuje P. Svrček.
Časť nezamestnaných iniciatívu úradu práce v rámci projektu privítala, lebo si, aj keď minimálne, zvýšila mesačný príjem a obnovili si pracovné návyky. „Niektorí koordinátori, ale aj uchádzači o zamestnanie, si našli trvalé zamestnanie hlavne pre to, že boli zapojení do projektu,“ vyhlásil P. Svrček.
Asi pätina nezamestnaných však nemala záujem pravidelne pracovať, čo sa odrážalo na využívaní práceneschopnosti. „Otázne je, či ich práceneschopnosť bola objektívna alebo účelová,“ hovorí P. Svrček a dodáva, že: „Nedostatkom tohto projektu je určitá demotivácia, keďže nezamestnanému stačí odpracovať jeden deň a má nárok na plný aktivačný príspevok. Na druhej strane projekt je postavený na dobrovoľnosti a uchádzač musí spĺňať kritérium sociálnej odkázanosti. Napriek tomu ide o prospešný projekt. Možno by bolo vhodné prijať zásadu vyplácania minimálnej mzdy, ale za celý odrobený mesiac, pretože pri terajšom systéme dvoch dní je dosť ťažké motivovať ľudí aj z pozície mesta, pre ktoré pracujú. Ak je zmyslom projektu udržať návyky k práci, celomesačné povinnosti by viac plnili tento účel a vytvorili by reálnejší predpoklad pre možné budúce zamestnanie sa.“