Liptovský Mikuláš – Úsilie obyvateľov miestnej časti Palúdzka a skupiny investorov zosúladiť desať rokov starý územný plán (ÚP) mesta s požiadavkami novej orientácie metropoly stredného Liptova na rozvoj cestovného ruchu, dospelo do štádia návrhu na zmenu ÚP. Cieľom zmeny je nový štatút lokality v blízkosti vodnej nádrže Liptovská Mara a rieky Váh (areál bývalej Glejony) v prospech obytno-rekreačnej zóny, ktorú ÚP doteraz charakterizuje ako výrobno-obslužnú zónu. O osude návrhu rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva.
Na nedávnom stretnutí zástupcov mesta, poslancov zastupiteľstva, investorov a občianskeho združenia (OZ) Naša Palúdzka predstavil projekt novej obytno-rekreačnej zóny jeho autor architekt Pavel Bobák. Lokalite o veľkosti zhruba dvadsaťtisíc štvorcových metrov má dominovať pätnásťpodlažný vežiak, poetické duše ho môžu vnímať aj ako „maják“. Okrem bytov má poskytovať tiež priestory pre kancelárie a rôzne služby. Aj všetky ostatné objekty budú spĺňať kritérium bývania a doplnkových rekreačných aktivít.
Značná časť diskusie okolo projektu bola zameraná na otázky dopravy. Projekt uvažuje s centrálnym komunikačným vstupom do zóny v oblasti jestvujúcej križovatky pri nemocnici, čo však vyžaduje jej rekonštrukciu.
„Mám dojem, že iniciatíva investorov a ich projekt bol pre mesto prekvapením,“ povedal pre MY Liptov hovorca OZ Naša Palúdzka Ján Droppa. Poukázal na zastaranosť ÚZ a pomalé reagovanie úradníkov na nový prúd v tepnách mesta po tom, ako v dôsledku zániku viacerých fabrík stratilo priemyselný ráz.
„Niet na čo čakať, treba konať,“ podčiarkol J. Droppa. Dodal, že „mesto už malo mať dôstojnejšie vstupné dominanty než akou je budova Hypernovy, pripomínajúca filmovú rekvizitu. Prvé, čo človek z mesta vidí, sú neestetické komíny. S citom a nadhľadom, mysliac nielen na súčasnosť, ale aj budúcnosť mesta, je potrebné zaangažovať do zmien jeho tváre odborníkov a širokú verejnosť.“ Vo volaní OZ Naša Palúdzka po progresívnych urbanistických činoch zaznel napríklad aj návrh na premenu a nový územno-plánovací štatút južnej strany mesta a na úpravu toku Váhu pre plavbu výletnej lode z L. Mary trebárs k hotelu Jánošík. Podľa združenia mesto ako soľ potrebuje aj modernú dopravnú sieť. „Treba skoncovať s praxou veľkého množstva doplnkov ÚP, výhodných pre jednotlivcov, chce to modernú koncepciu rozvoja mesta na osoh všetkých obyvateľov,“ prízvukoval J. Droppa.
Medzi stúpencov zmeny ÚP v prospech obytno-rekreačnej zóny patrí aj hlavná architektka mesta Tatiana Bachtíková. S hodnotením ÚP mesta ako zastaraného nesúhlasí. Podčiarkla, že „taký aktualizovaný územný plán má máloktoré mesto na Slovensku.“