Odborný seminár na tému Ochrana prírody a zimný cestovný ruch bol na programe 35. ročníka Dní lanoviek a lyžiarskych vlekov 24. októbra v Demänovskej Doline.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko, ktorý je premiérovým poradcom v oblasti cestovného ruchu a hospodárstva, zdôraznil potrebu riešiť prekážky v rozvoji stredísk zimného cestovného ruchu, pretože takmer všetky ležia na území národných parkov a sú obmedzené prísnymi zákonmi na ochranu prírody. Pritom faktom je, že mnohé zimné strediská vznikli skôr, ako boli na tomto území vyhlásené národné parky. V týchto parkoch je vylúčená akákoľvek činnosť, potrebná na zvýšenie kapacít lanoviek a vlekov a vznik nových zjazdoviek, ale aj ďalších doplnkových služieb. Ako povedal, jednou z priorít súčasnej vlády je cestovný ruch, ktorý by mal pomôcť pri rozvoji regiónov a zvýšení hrubého domáceho produktu. Spomenul aj potrebu legislatívnych krokov, bez ktorých nebude možný rozvoj cestovného ruchu spojeného s lyžovaním na Slovensku. Pripravený je tiež návrh zákona na odškodnenie vlastníkov pozemkov, ktorí nemôžu podnikať alebo hospodáriť v chránených oblastiach.
Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Ján Mizerák povedal, že nebude jednoduché prehodnotiť tieto problémy tak, aby išli ruka v ruke ochrana prírody a rozvoj cestovného ruchu. Rezervy sú vraj hlavne v spolupráci. Majú záujem o vyvážený vzťah a korektnosť spolupráce tak, aby sa záležitosti posunuli dopredu, a aby sa dostavili výsledky, ktoré budú mať vplyv na rozvoj regiónov. Zástupca ministerstva hospodárstva odboru cestovného ruchu Marián Bujana zdôraznil životný záujem cestovného ruchu zachovať prírodu. Na druhej strane však stoja potreby cestovného ruchu, ktoré musia vyústiť do určitej symbiózy.