Hybe - Peter Erhardt kopal v Hybiach pri rímskokatolíckom kostole v piatok trinásteho odvodňovací kanál, a vykopal poklad. „Kto mohol, keď mal čas, prišiel a kopal. Mne sa ušiel úsek vzadu za kostolom, za oltárom, kde sú podperné múry. Vtedy som kopal sám. Asi tridsať centimetrov od múru som narazil na skalu. Mal som s ňou čo robiť, aby som ju vyložil. Pod ňou asi v hĺbke 40 centimetrov som uvidel nejaké pliešky. Zahrabol som do nich a vysypali sa mince. Boli v hlinenej miske, ale bola popraskaná a rozbitá. Mince som povyťahoval a dával som si ich do vrecka montérkovej blúzy. A veru, mal som plné vrecko. Keď som kráčal, trochu som si ho pridržiaval, lebo ma ťahalo na jednu stranu. Išiel som za kostolníkom Danom Lofajom, je to veľmi dobrý a spoľahlivý človek, a hovorím: ,Dačo som ti doniesol. Asi poklad...´ A on na to: ,Jáj, nože nemotaj... Vysypal som mince na stôl, a Dano vraví: ,Naozaj.´ Mince sme poumývali, vyčistili a odvážili, mali 98 dekov a boli trojaké - väčšie, menšie a ešte menšie. Bol na nich kráľ Leopold, meno sa dalo prečítať, aj rok. 1694 aj 1700, ak sa nemýlim.“
Peter Erhardt prezradil, že okolo hybského kostola kopali už viackrát, ale poklad ešte nenašli. „Keď sme robili strechu, museli sme do zeme zakopať veľký plech asi tri krát dva metre, aby sťahoval blesky. Vtedy sme vykopali tri fúry lebiek,“ povedal sympatický dôchodca. Na pamiatku si nenechal ani jedinú mincu a nálezné chce venovať na opravu kostola. „Archeologický ústav v Nitre vyplatí rímskokatolíckemu farskému úradu v Hybiach sumu, ktorá vyplýva zo zákona. Dostane dvadsať percent hodnoty, ktorú určí súdny znalec v odbore numizmatiky. Predpokladám, že to môže byť okolo tridsať tisíc korún,“ povedal Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Na miesto nálezu prišiel aj odborný pracovník Krajského pamiatkového úradu v Žiline Martin Furman. „S nálezom takého množstva mincí som sa ešte nestretol, majú nevyčísliteľnú historickú hodnotu,“ povedal. Spísali zápisnicu o náleze a mince putovali do Archeologického ústavu SAV v Nitre. „V súčasnosti ich konzervujeme a čistíme. Budú majetkom archeologického ústavu, ale určite ich chceme prezentovať aj verejnosti v múzeách. Poklad bol do zeme uložený pravdepodobne pred rokom 1704 zrejme v súvislosti s vojnovými udalosťami – povstaním Františka Rákocziho. Tvorí ho 203 strieborných mincí, na väčšine z nich je zobrazený cisár Leopold,“ prezradil Marián Soják a dodal, že je to už druhý strieborný poklad, ktorý v Hybiach našli. Prvý našli v roku 1869, tiež to boli strieborné mince z prvej tretiny 17. storočia.