Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Na svet prichádzam, čo sa bude teraz diať?

Po júlovej tematickej dvojstrane o svadbách vám ponúkame príbuznú tému - narodenie dieťaťa. Je to logické pokračovanie, pretože po vzniku novej rodiny je tou najväčšou udalosťou príchod nového potomka na svet. Malý človiečik je nielen symbolom pokračovania rodinných tradícií, zachovania rodinnej línie, ale v konečnom dôsledku aj symbolom zachovania ľudstva, života, jedinečnosti bytia.
A čo všetko sa v rôznych končinách Zeme deje po prekrásnej udalosti, kedy sa o slovo prihlási živý batôžtek radosti? O tom sa dočítate na tejto monotematickej strane.

Kde a čo čaká dietky
Narodenie dieťaťa bolo v každom spoločenstve mimoriadnou udalosťou, ktorá si zasluhuje špecifické obrady a oslavy. Tie boli naplánované v rôznom časovom intervale od príchodu nového človiečika na svet. Niekde sa čakalo niekoľko dní, aby bola istota, že dieťa je zdravé, inde bola oslava narodenia spojená s rýchlym krstom. Mnohé zvyky spojené s narodením nového člena rodiny sa uplatňujú doteraz.
Zoznámme sa s niektorými z nich:

Indonézia
V niektorých častiach krajiny prikladajú na hlavu dieťaťa tesne po narodení placku z ryže, bylín a múky. Keď z hlavy sama odpadne, umiestni sa placka nad vchodové dvere, aby sa dievča skoro vydalo a malo zdravé deti a chlapci, aby boli odvážni bojovníci.
V inej časti krajiny zase odkladajú placentu z tela rodičky. Umyjú ju vo vode prevoňanej bylinami a potom zabalia do látky. Predtým však k nej priložia ceruzku, aby sa dieťa rado učilo, ihlu pre zdravie a mincu pre dosiahnutie bohatstva.

Islamské zasvätenie
Mohamedánskemu dieťatku vštepujú vieru už niekoľko hodín po narodení. Najstarší príbuzný novorodencovi šepká do pravého ucha výzvu na modlitbu (azán) a do druhého uška vyznanie islamu. Tým sa zaručí, aby prvé slová, ktoré novorodenec začuje, boli spojené s Alahom.

Wodaabe
Nomádsky kmeň zo západnej Afriky má tradíciu, že pri pomenovávaní dieťaťa sa oholí hlava matky, ak treba aj hlava jej potomka, čo vraj posilní ich vzájomné putá. Potom náčelník dediny vysloví meno nového príslušníka kmeňa. Jeho rodičia, kým je ich dieťa malé, ho však nemôžu nazvať jeho menom, aby ho nezačuli zlí duchovia.

Kresťanský krst
Je symbolom očisty a prijatia nového života. Kresťania sa môžu krstiť aj v dospelosti. Obrad krstu je v mnohých krajinách mierne odlišný, no vždy sa pri obrade použije svätená voda a olej (krizma). Pôvodný zmysel tohto obradu sa v mnohých krajinách (a v mnohých rodinách aj na Slovensku) úplne vytratil a z krstu sa stala spoločenská udalosť s mnohými malomeštiackymi prejavmi.

Uganda
Skôr, ako sa dieťa po prvý raz priloží k prsníku matky, nakvapká sa mu na pery pivo z prosa alebo banánov. Tento nápoj je totiž v Ugande považovaný za symbol súdržnosti, vzájomnej tolerancie. Celý obrad má symbolizovať zásadu – najprv mysli na druhých a až potom na seba.

Brit milah
Tento judaistický zvyk je 3 700 rokov starý. Na osmy deň po narodení je každý mužský potomok obrezaný. Krstný otec drží dieťa a mohel, odborník na obriezku, odreže špeciálnym nožom s dvojitou čepeľou predkožku na pohlavnom úde chlapčeka. Potom chlapec dostane hebrejské meno, rodičia ho privítajú vo viere a požehnajú ho modlitbou za zdravie.

Bali
Dieťa do troch mesiacov po narodení nie je považované za samostatnú bytosť, nemá ani meno. Pri krste, ktorý prichádza až po tomto „skúšobnom“ období, jeden z rodičov dieťa drží nad miskou s vodou. V nej je uložený list prezentujúci múdrosť, mince zastupujúce bohatstvo, zrnká ryže a kukurice charakterizujúce pracovitosť a šperky naznačujúce túžbu. Ktorú vec ako prvú vytiahne pokrstené dieťa z misky, to bude charakteristické v jeho ďalšom živote.

Austrália
Aborigéjci, pôvodní obyvatelia tohto kontinentu, sú presvedčení o tom, že Zem je matkou života, a preto každé dieťa čo najskôr po narodení musí absolvovať tzv. dymový obrad. Najčastejšie stará matka dieťaťa založí oheň z vysušených vonných byliniek a lístkov. Dieťa potom podrží niekoľko sekúnd v hustom dyme. Ten z jeho tela vypudí všetky zlé veci. Dymovú očistu niekedy (ak sú napríklad dlhšie choré) môžu absolvovať aj staršie deti.

Blízky východ
V krajinách za Uralom je zvykom dieťa natesno uväzovať do látky či do vankúša aj počas nočného spánku. Moderná veda potvrdila, že táto metóda má viacero výhod. Tuhé zavinovanie pomáha udržať spiace dieťa na chrbte, teda v polohe, v ktorej je menej náchylné podľahnúť syndrómu tzv. náhlej smrti novorodencov. Navyše, zavinuté deti spia dlhšie. Ich spánok je hlbší, kvalitnejší, pretože majú pocit bezpečia. Nevytvára sa tzv. úľakový reflex, pri ktorom sa deti podvedome strhávajú zo spánku.

Rusko
Už niekoľkomesačné batoľa sa raz denne na niekoľko sekúnd ponára do ľadovej vody. Tá vraj vyplavuje z jeho tela všetky choroby a zlé veci.

Guatemala
Do jedného roka života by malo dieťa čo najčastejšie cítiť blízkosť matky. Preto v Guatemale, na rozdiel od vyspelého sveta, ktorý ponúka stále modernejšie detské kočíky, aj v súčasnosti matka nosí dieťa na brušku uviazané farebnou bavlnenou šatkou. Tú miestny šaman najprv očistí od zlých duchov, aby náhodou neprešli do tela dieťatka. Podobný spôsob nosenia detí sa dodnes uplatňuje vo viacerých afrických a ázijských krajinách.

Modrá je dobrá
Matky - feministky by sa mali začať búriť aj proti oblečeniu batoliatok. Modrá farba oblečenia pre chlapcov totiž vznikla ako prejav mužskej nadriadenosti. Korene tejto tradície treba hľadať v staroveku, kedy bol mužský potomok väčším prínosom pre rodinu ako dievčatko.
U prírodných národov modrá farba symbolizovala farbu neba, a preto mala schopnosť chrániť. Modré oblečenie chlapčekov zaručovalo ich maximálnu ochranu pred zlými duchmi. Na druhej strane červená farba, ktorá patrila dievčenskému oblečeniu, symbolizovala zlo, peklo, nebezpečenstvo.

Dievča bez rituálov
V ortodoxnom židovskom náboženstve sa robili zásadné rozdiely pri narodení dievčaťa a chlapca. Ak na svet prišlo dievča, neudržiavali sa prakticky žiadne zvyky. Otec len prišiel do synagógy a oznámil kostolníkovi, že chce byť predvolaný k Tóre. Potom sa modlil. Kostolník vyslovil požehnanie otcovi, matke i novonarodenej dcére, pritom povedal, ako sa bude dievča volať. Tým sa celý obrad privítania na svet a krstu skončil.
Pri narodení chlapca otec prišiel do synagógy a oznámil kostolníkovi, že chce byť predvolaný k Tóre a potom sa modlil. Kostolník dal všetkým na vedomie, že sa narodil syn tým, že trikrát udrel na stôl a povedal, komu sa narodil syn.
Na ôsmy deň po narodení chlapca sa vykonávala obriezka, ktorej sa zúčastnili aj ženy. Obrad sa konal väčšinou v synagóge alebo v dome rodičov chlapca. Pred obrezaním krstná mama vzala chlapca od matky a podala ho svojmu manželovi - krstnému otcovi. Krstnými rodičmi totiž takmer vždy boli manželia. Otec s dcérou boli krstnými rodičmi len vtedy, keď rituálne predpisy nedovoľovali byť krstnou mamou žene vybraného muža.
Pri obrezaní boli vždy prítomní rabín, dvaja šachtri, kostolný sluha, traja funkcionári obriezky, rodina a priatelia. Počas celého aktu sa predčítavala modlitba, pri ktorej museli byť prítomní desiati muži. Bez ich prítomnosti nebola modlitba platná. Po tomto akte sa rodičom blahoželalo.
Po narodení chlapca rodina v najbližší piatok večer pripravila hostinu na znak radosti z jeho príchodu na svet. Pozývala na ňu len osobitne vybraných hostí. U chudobných sa robila hostina len vtedy, keď bol kmotor bohatší. Pohostili sa aj žobrajúci židia, ktorí mohli kedykoľvek na hostinu prísť.
Rodina hostí uvítala a ponúkla im jedlo, ktoré bolo na stole. Väčšinou sa na túto hostinu pripravovalo jedlo z vareného suchého hrachu, orieškov alebo orechov, jabĺk. Na stôl sa dávalo pečivo z miešanej múky, cukru, vajec - tzv. lejkoch, ktorý bol hosťom podávaný na miskách alebo na tanieroch. Okrem toho, kto chcel a mohol, ponúkol sa pečienkou, rybou varenou na sladko s cibuľkou a cukrom, ponúkaný bol aj koláč. K tomu sa núkalo pivo.
Počas hostiny bol požehnaný otec i ostatní prítomní. Cirkevní hodnostári boli od domácich obdarovaní drobnými vecami. Rabínovi dával dar vždy otec novorodenca.

Matematickí géniovia v plienkach
Francúzski vedci vraj dokázali, že tvrdenie o malom dieťati - vedelo skôr rátať ako čítať - sa môže zakladať na pravde. Od šiestich mesiacov veku sú totiž kojenci schopní vyriešiť jednoduché aritmetické rovnice. Vedci to tvrdia na základe pokusu, pri ktorom kojencom ukázali na televíznej obrazovke rovnicu 1 + 1 v podobe obrázkov bábik. Následne im ukázali dve odpovede: jednu správnu (1 + 1 = 2) a jednu nesprávnu (1 + 1 = 1).
Ako tvrdia autori štúdie, keď deťom ukážeme veľmi jednoduché aritmetické rovnice, sú schopné označiť správnu odpoveď tým, že svoj pohľad uprú na nesprávne riešenie. Hoci sa tento postup zdá byť nelogický, pokusy dokázali, že malé deti upozorňujú na chybné a nie na správne riešenie príkladu. V snahe uistiť sa, že správanie sa kojencov je naozaj podmienené činnosťou mozgovej kôry, použili vedci elektroencefalogram (EEG), ktorý pracuje na báze elektrickej aktivity samotného mozgu. Výsledky analýzy mozgovej činnosti sa zhodovali s výsledkami urobenými pri dospelých osobách, ktoré pozorovali správne a nesprávne riešenia aritmetických príkladov. Práve toto konštatovanie priviedlo vedcov k záveru, že mozog je od útleho detstva schopný odhaliť jednoduché matematické chyby.

Chlapček alebo dievčatko?
Moderná vyšetrovacia a diagnostická technika je natoľko vyspelá, že určenie pohlavia budúceho dieťatka už nie je prakticky žiadnym problémom. Veď 3D ultrazvuk pri určovaní pohlavia dosahuje viac ako 95-percentnú úspešnosť. Napriek tomu sa spomienkami vráťme k niektorým ľudovým zvykom „určovania“ pohlavia dieťatka nachádzajúceho sa ešte len v brušku mamičky (za správnosť týchto testov redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť):
•Ak sa svadobný prsteň upevnený na niti ako prívesok na retiazke nad bruškom tehotnej ženy roztočí do kruhu, narodí sa dievčatko, ak sa bude pohybovať priečne, na svet určite príde chlapček.
•Ak počas tehotenstva žena opeknie, narodí sa chlapec, ak oškaredie, rodičia sa môžu tešiť na dievča, lebo dieťa mamičke počas tehotenstva „kradne“ krásu.
•Ak má žena v tehotenstve guľaté brucho, narodí sa dievčatko, ak špicaté, tešiť sa možno na chlapčeka.
•Ak plod v brušku často kope, je to jednoznačne chlapec (budúci futbalista), ak len občas, bude to dievča.
•Ak budúcej mamičke počas tehotenstva chutia ostré či kyslé jedlá, na svet príde chlapček, ak si rada zamaškrtí na sladkom, tešiť sa môže na dievčatko.
•Časté navštevovanie predajní s módnym oblečením napovedá, že mamička nosí pod srdcom dievčatko.
•Ak máte vo dvore kravičky i kone, sledujte, komu dá budúca mamička prvému napiť sa vody. Ak koňovi, na svet sa chystá chlapec, ak kravičke, tešiť sa možno na dievčatko.

Chcenie nie vždy pomáha
Hmotnosť detského mozgu sa v priebehu prvého roka života takmer strojnásobí. Keďže v tomto období sa ukončí aj proces obaľovania nervových vlákien smerujúcich do mozgu, izolačnou vrstvou, výrazne sa zrýchli prenos signálov v detskom telíčku. Z uvedeného vyplýva, že jedine až po spevnení špecifických nervových dráh v mozgu, je dieťa schopné určitých činností.
Je preto úplne zbytočná snaha niektorých rodičov (predčasne) intenzívne cvičiť dieťa v určitých činnostiach, aby niektoré úkony zvládali skôr ako ich rovesníci. Kým sa nevytvoria príslušné nervové dráhy, dieťa nebude napríklad držať vztýčenú hlavičku (nervové cesty pre túto činnosť sa v mozgu definitívne vytvoria približne v 3. mesiaci života), samostatne sedieť (6. mesiac), jednou rukou chytať hračku (7. – 8. mesiac), vedieť postaviť sa (10. mesiac), chodiť a rozprávať (12. mesiac)...

Zvláštne mená
V časoch, kedy sa ešte rodilo doma a nie v nemocniciach, pôrodná baba naučila mladú mamičku ako kúpať dieťatko a budúcim kmotrovcom zaniesla fľašu medového, čím ich pozvala na krst. Pálenka sa robila z čistého liehu, ktorý sa volal gajzd, z čiernej kávy, a nemohol v nej chýbať med.
Najbližšiu nedeľu po pôrode, ak sa dieťa narodilo vo štvrtok, piatok alebo v sobotu, tak až po týždni, kmotor, kmotra a pôrodná baba odniesli dieťa na krst do kostola.
Krstní rodičia pred odchodom do kostola zobrali dieťa a odchádzali s vetou: Berieme pohana, donesieme kresťana.
Niektorí farári sami vyberali pri krste deťom mená, často podľa toho, aké meno bolo v uvedený deň vo Svätovojtešskom kalendári. A tak sa niektorí starí ľudia volajú Kunikunda, Afrína, Školastika, Sidónia, Justína, Florián, Klaudius, Titus a pod.

Kde je vekový strop?
Vek žien, ktoré otehotneli a priviedli na svet zdravé dieťa, sa z roka na rok zvyšuje. Len pred niekoľkými týždňami na pôrodné lôžko zaľahla 63-ročná Britka, ktorá priviedla na svet 3 kilogramy vážiaceho chlapčeka. Môžeme rozoberať medicínske, psychologické, náboženské či spoločenské aspekty tohto trendu, no faktom zostáva, že veková hranica mamičiek sa posúva už do vysokého dôchodkového veku.
Veď za najstaršiu ženu na svete, ktorá porodila dieťa, sa považuje Rumunka Adriana Iliescová. Dcéra sa jej narodila v januári 2005, keď mala 66 rokov. A je pravdepodobné, že lekári v tomto súperení o (pochybné) prvenstvo nepovedali posledné slovo.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 518
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 645
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 406
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 222
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 937
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 497
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 180
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 735
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 182
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 20. - Heroické dobývanie Antarktídy - Carsten Borchgrevink - prvý muž na antarktickom kontinente?
 2. Anton Kaiser: Záhrada, moja záľuba XI.
 3. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid
 4. Irena Šimuneková: Po hradoch - 49. Brekov
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 48 Jasenov
 6. Martina Meriačová: Cesta k sebe ...
 7. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 11 / Beštia
 8. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 349
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 284
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 010
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 188
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 915
 6. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 232
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 185
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 829
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MFK Tatran Lipt. Mikuláš- AS Trenčín

Na programe bolo 11. kolo najvyššej futbalovej súťaže v ktorom sa stretli domáci futbalisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš a AS Trenčín.


a 1 ďalší 17 h

Vtedajšieho predsedu Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu zadržali ešte v máji 2018 pri operácii NAKA namierenej proti extrémistom.


SITA 15. okt
  Najúspešnejší mikulášski vodáci. Zľava: tréner Peter Mráz, Lukáš Hnilica, Ivana Chlebová, Richard Rumanský, Samuel Krajčí, Zara Záhorská a  prezident SZKDV Ivan Cibák.

V tesnom závere tohtoročnej vodnoslalomárskej sezóny sa mladí vodáci z Kanoe Tatra klubu Liptovský Mikuláš zúčastnili v poľskom Krakove medzinárodných pretekov, kde zbierali skúsenosti a brali aj cenné kovy.


15. okt

Okres Ružomberok je druhým najlepšie zaočkovaným okresom v kraji.


15. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Žiadajú prejazd len z Oravy a Kysúc.


15. okt

V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany zaevidovali až 80 percentný nárast počtu prípadov.


15. okt

Jeden zo spolujazdcov zraneniam na mieste podľahol.


10 h

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 20. - Heroické dobývanie Antarktídy - Carsten Borchgrevink - prvý muž na antarktickom kontinente?
 2. Anton Kaiser: Záhrada, moja záľuba XI.
 3. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid
 4. Irena Šimuneková: Po hradoch - 49. Brekov
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 48 Jasenov
 6. Martina Meriačová: Cesta k sebe ...
 7. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 11 / Beštia
 8. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 349
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 284
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 010
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 188
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 915
 6. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 232
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 185
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 829
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu