V Ľubľane (Slovinsko) sa uskutočnil minulý mesiac svetový mierový summit (World peace summit) s názvom Posolstvo Jeho Svätosti Mádhavánandu a Mahátmu Gándhího, na ktorom bola aj naša redaktorka DagmaRA Poliaková. Summit zvolali na základe princípov definovaných rozvojovými cieľmi OSN pre ďalšie tisícročie, princípov Charty Zeme a mierového posolstva indických duchovných osobností – svámiho Mádhavánandu a Mahátmu Gándhího. Bola to jedna z významných medzinárodných udalostí pre svetový mier, životné prostredie, zdravie a mládež. Summit sa konal pod záštitou primátorky Ľubľany Danice Simšičovej ako každoročné stretnutie, kde sa stretávajú všetci, ktorí sa snažia o svetový mier, toleranciu, rovnosť, rozvoj a lepšie zaobchádzanie so životným prostredím. Primátorka vyhlásila: „Je pre mňa osobitným potešením, že Ľubľana má tú česť organizovať Svetový mierový summit v roku 2006. Keď ma organizátori požiadali o usporiadanie konferencie u nás, nezaváhala som ani na chvíľu. Ľubľana sa pripája k Viedni, Sydney, Brne a Záhrebu, k mestám, ktoré hostili predošlé summity. Pripájame sa k miliónom ľudí po celom svete, ktorí si želajú žiť v mieri a tešiť sa z lepšej budúcnosti.“ So svojimi dojmami a pocitmi zo summitu sa DagmaRA podelila aj s nami:
Buďte zmenou, ktorú chcete
„Zo Slovenska sme cestovali na summit v piatok večer tak, aby sme sa zúčastnili na sobotňajšom a nedeľnom programe. V kongresovej hale bolo do dvoch tisíc ľudí, portréty Mádhavánandu a Gándhího, logom konferencie boli otvorené dlane s horiacou sviečkou, veľa kvetov a perfektná organizácia celého stretnutia. Najviac som sa bála, že nebudem rozumieť, pretože rokovacím jazykom bola angličtina. Hneď pri vchode do haly sme si mohli vziať sluchadlá a zvoliť medzi šiestimi jazykmi jazyk, ktorému rozumieme. V priebehu soboty odznelo množstvo príhovorov, príbehov, rôznych pohľadov na mier, životné prostredie a spokojný život. Nehovorili len predstavitelia politického a duchovného života, ako napríklad láma Shenpen Rimpoche, zástupca budhistickej kongregácie Dharmaling, páter Fergus Capie, zástupca Londýnskeho multináboženského centra, Magdalena Tovorniková, vyslankyňa Janeza Drnovšeka, prezidenta Slovinska, Budimir Lončar, osobitný poradca Stjepana Mesiča, prezidenta Chorvátska pre medzinárodné záležitosti, Šrí Laxmi Narajan Dave a Šri Gulab Chand Kataria, ministri vlády štátu Rádžastan, Ranjit Rae, veľvyslanec Indie, Bawa Jain, generálny sekretár Svetovej rady náboženských vodcov, ale aj jednoduchí ľudia, mladí či starší, tí, ktorí prežili vojnu v posledných rokoch, športovci, vedci. Celou konferenciou sa niesol výrok Mahátmu Gándhího Buďte zmenou, ktorú chcete.
Rôzne pohľady na mier
Veľmi silným emočným zážitkom bol gongový koncert slovinských umelcov, ktorý otváral i ukončil summit. Gong ako symbol zvuku, ktorý prináša dobré i horšie správy... Jeho zvuk sa dlho chvel v obrovských priestoroch kongresovej haly.
Keď som tam sedela a počúvala výpovede mnohých ľudí, neustále sa mi vracali slová niektorých našich liptovských starostov a primátorov o mieri. Proti tomu, čo v Ľubľane odznelo, zdali sa mi plytké a ničnehovoriace. Akoby slovo mier stratilo u nás skutočný význam, akoby malo socialistický podtón a my sa musíme teraz zaň hanbiť. Akoby sme sa báli sami za seba povedať, čo mier pre nás znamená v osobnom živote. A pred očami som mala po vojne opustené domy v Chorvátsku, rozostrieľané dopravné značky pri cestách, ktoré tam ostali dodnes, skalné strieľne, kde sme našli množstvo vystrieľaných nábojníc...
Celý svet sa zmení
Jednou z najsilnejších a najpresvedčivejších osobností bol zástupca OSN Ramu Damodaran, hovoril bez pripravených papierov a hneď po prvých slovách strhol celú halu. Aj v jeho príhovore zaznela hlavná myšlienka - buďte zmenou, ktorú chcete, pretože všetko je v našich rukách a čo urobíme dnes, prejaví sa na našej budúcnosti.
S trochou pesimizmu zaznieval prejav jedného z indických ministrov, ktorý hovoril o zemi ako o svete nikoho, v ktorom sa ľahko vzdávajú rodičia svojich detí, deti svojich rodičov, a tak podľa neho takmer nastal čas, aby v OSN zriadili komisiu na ochranu prírody pred človekom. Hovoril aj o nenávisti, ktorá je jednou formou násilia, je veľmi jemná a človek ani nevie, čo v ňom robí, kým sa neprejaví v agresivite. Ale ak budeme sami v mieri, ak ho budeme niesť vo svojom vnútri, celý svet sa zmení.
Na záver summitu zástupcovia jednotlivých inštitúcií podpísali rezolúciu a každý z nás zapálil večer v parku sviečku.“