Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Desať rokov spolu

Nadácia pre deti Slovenska (NDS) podporila v uzavretom grantovom programe 10 rokov spolu trinásť organizácií z rôznych kútov Slovenska a rôzneho zamerania, ktoré pracujú s mladými ľuďmi, ktorých činnosť pokladá NDS za priekopnícku, a ktoré sú jej dlhodobými partnermi. OZ Tatry iniciovalo prostredníctvom tohto grantového programu realizáciu troch prezentačných akcií pre médiá – v Hrabušiciach, Liptovskom Mikuláši a Poprade, počas ktorých predstavilo svoje programy, aktivity a prácu s mladými ľuďmi.

Vysadili alej pri Betlanovciach

Občianske združenie Tatry v spolupráci s občianskym združením Zachráňme Letanovský mlyn už niekoľko rokov organizujú revitalizačné tábory na Spiši, ktorých cieľom je zvyšovanie estetickej hodnoty a ekologickej stability krajiny. Na realizácii činností sa po celý čas podieľajú mladí ľudia zo základných a stredných škôl, ako aj vysokoškoláci z celého Slovenska. Počas uplynulých ročníkov sa táborov zúčastnilo viac ako 300 mladých dobrovoľníkov, ktorí v spišskej krajine vysadili takmer 16-tisíc stromov a krovín.
Posledný októbrový víkend sa uskutočnil VII. revitalizačný tábor Hrabušice 2006, ktorého sa zúčastnilo tridsať mladých ľudí zo ZŠ na Letnej ulici v Poprade. Počas tábora bolo vysadené 1,5 km dlhé stromoradie pri spišskej obci Betlanovce.
Dlhodobý projekt Revitalizácia poľnohospodárskej krajiny ochranného pásma Národného parku Slovenský raj získal za rok 2004 Národnú cenu za kultúrne a prírodné dedičstvo.
Ďalšie prezentačné aktivity z činností, ktoré OZ Tatry v ostatných rokoch iniciovalo a podporovalo, sa uskutočnili koncom októbra v Združenej strednej škole v Liptovskom Mikuláši a v Základnej škole na Letnej ulici v Poprade.

Nič sa im nechce...

Združená stredná škola (ZSŠ) v Liptovskom Mikuláši je jednou zo škôl, ktorá dlhodobo spolupracuje s OZ Tatry na rôznorodých činnostiach. Škola je držiteľom titulu Zelená škola (http://www.zelenaskola.sk) za školské roky 2004/2005 a 2005/2006
V rámci podprogramu Občiansky monitoring vodných tokov, ktorý je súčasťou dlhodobej vízie OZ Tatry zhrnutej v Programe obnovy krajiny v podtatranskom regióne, pôsobí dva roky pri škole monitorovacia skupina, ktorá monitoruje rieku Váh, a to pod ČOV v Liptovskom Mikuláši.
Občiansky monitoring vodných tokov je zapojenie dobrovoľných miestnych skupín, tvorených predovšetkým školskou mládežou, do sledovania a vyhodnocovania rôznych ukazovateľov čistoty vodných tokov, ďalej sledovania okolitej fauny a flóry, napr. monitoring makroskopických bezstavovcov, vtáctva, kvality brehových porastov a mapovanie nelegálnych skládok odpadov, ako aj iných zdrojov znečistenia.
OZ Tatry má v súčasnosti na piatich riekach severného Slovenska sedem monitorovacích skupín, v ktorých pracuje približne 130 mladých ľudí. Podprogram je realizovaný od roku 2001 a v súčasnosti práve končí šieste monitorovacie obdobie.
Do tohto podprogramu sú občianskym združením začleňovaní aj agilní jednotlivci – dobrovoľníci a absolventi škôl na absolventskej praxi v OZ Tatry.

Mapovanie environmentálnych záťaží

Šiesti žiaci ZSŠ v L. Mikuláši sú v súčasnosti zapojení do dobrovoľníckeho programu OZ Tatry, ktorý podporila Nadácia Intenda, a v ktorom sa po absolvovaní odborných exkurzií zameraných na obnovu krajiny a seminára zameraného na prácu v teréne, venujú mapovaniu negatívnych environmentálnych záťaží, napríklad nelegálnych skládok odpadov, vypúšťania znečisťujúcich látok do vodného recipientu a pod. Zistené skutočnosti oznamujú cestou podnetov orgánom samosprávy a štátnej správy.
Žiaci školy taktiež samostatne riešili projekt Monitoring životného prostredia Liptova, ktorý bol zameraný na monitoring vody, pôdy, ovzdušia a nelegálnych skládok odpadov. Výsledky monitoringu budú zverejnené v najbližších týždňoch.
V diskusii Pýtajte sa nás! študenti charakterizovali svoje aktivity nasledovne:
Katarína Dobríková: „Dala som sa na to, aby bolo životné prostredie čistejšie. Po zmapovaní pridelenej oblasti oznámime naše zistenia starostom a verím, že to vyčistia. Prípadne môžeme dať podnety na obvodný úrad životného prostredia.“
Martina Ratulovská: „O možnosti spolupracovať s OZ Tatry nás informovala profesorka Jana Júdová. Robím to dobrovoľne a myslím si, že je to veľmi potrebné.“
Monika Ondrášová: „Chcem zlepšiť životné prostredie. Myslím si, že by ma v budúcnosti v takejto oblasti bavilo pracovať, najmä čo sa týka monitoringu vody. Je potešiteľné, že počas mapovania nám niektorí ľudia v obciach povedia, kde–kto vysýpa odpad. Chcú však ostať v anonymite.“
Marta Majkutová: „Zatiaľ nemám premyslené, čo budem v živote robiť, ale tieto aktivity sa mi páčia. Myslím si, že je to užitočné, a môžeme takto pomôcť životnému prostrediu.“
Matej Šiculiak: „Študujem technológiu životného prostredia na tejto škole, a preto ma, prirodzene, takéto praktické veci zaujímajú. Celé leto som v gescii OZ Tatry monitoroval nelegálne skládky odpadov, porušovanie zákona o vodách, invázne rastliny. Zúčastnil som sa aj na niekoľkých konaniach k prešetrovaniu podnetov. Dalo mi to veľmi veľa. Je iné teoretizovať, rozprávať sa o tom a iné zažiť každodennú realitu a byť pri praktickom riešení problémov životného prostredia.“
Andrea Rohrböcková: „Najšokujúcejší zážitok? Keď sme počas jari našli pri potoku neďaleko obce Veterná Poruba mŕtvu ovcu. Taktiež si myslím, že zodpovedné orgány konajú veľmi pomaly.“
Ľuboš Pavelek, na otázku, prečo sa ľudia správajú tak, ako sa správajú, odpovedal nasledovne: „Nikomu sa nič nechce. O nič nemajú záujem. Každý sa stará len sám o seba. Pre ľudí je jednoduchšie vysýpať odpad niekde k potoku, než zamýšľať sa nad dôsledkami takéhoto správania. Okrem toho vedia, že sa im nič nestane.“

V škole otvorili čajovňu

Základná škola na Letnej ulici v Poprade neformálne spolupracuje s tímom ľudí okolo OZ Tatry sedem rokov. Žiaci tejto školy sa dosiaľ zúčastnili všetkých revitalizačných táborov organizovaných na Spiši OZ Tatry a OZ Zachráňme Letanovský mlyn, starajú sa o okolie Popradského rašeliniska, adoptovali si úsek rieky Poprad medzi Svitom a Popradom, ktorý chodia pravidelne čistiť, od roku 2001 sú súčasťou monitorovacej siete OZ Tatry a pre popradskú komunitu organizujú rôzne infostánky so zameraním na životné prostredie. Okrem toho, priamo v škole, sú pravidelne inštalované rôzne výstavy so zameraním na životné prostredie, organizujú sa tu semináre, prednášky, interaktívne programy, benefičné koncerty a pod. Škola v maximálnej miere využíva prvky projektového vyučovania vo výchovno–vzdelávacom procese.
Nečudo, že Základná škola na Letnej ulici v Poprade získala v ostatných rokoch niekoľko prestížnych ocenení: Cenu ministra životného prostredia SR, titul Lesoochranárska škola roka 2004 a titul Zelená škola za školské roky 2004/2005 a 2005/2006.
Škola napriek pozoruhodným výsledkom nestagnuje, čoho dôkazom je aj fakt, že začiatkom novembra slávnostne otvorili v škole čajovňu, ktorá má vylepšiť pitný režim žiakov, a zároveň bude priestorom, kde žiaci môžu cez prestávky relaxovať vo vizuálne peknom prostredí.

Pýtajte sa nás!

V diskusii Pýtajte sa nás! žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ na Letnej ulici v Poprade charakterizovali svoje aktivity nasledovne:
Ľuboslava Nováková: „Aký bol motív môjho zapojenia sa do monitoringu rieky Poprad? Chcela som zistiť, aká je voda v rieke.“
Nina Babjaková: „Prihlásila som sa na krúžok ekológie, ktorý vedie pani učiteľka Darina Bergmannová najmä preto, že chcem raz svojim deťom rozprávať, čo som robila pre životné prostredie, a ako by sa mali správať ony.“
Diana Fábryová: „Chcela som robiť dobrú vec. Dosť ma to zmenilo. Pred pár rokmi som bola takmer ľahostajná k životnému prostrediu, napr. odhadzovala som odpadky na zem, doma sme neseparovali odpad... Dnes každý papier hodím do koša a mnoho poznatkov, ktoré som nadobudla, sa snažím uplatniť aj doma.“ Na podotázku, čo si myslí o ekológoch, odpovedala: „Podľa mňa sú to ľudia, ktorí nemyslia iba na seba a pozerajú sa ďaleko dopredu.“
Študenti sa zhodli na tom, že aj keď sa nechystajú pri výbere budúceho povolania profilovať na životné prostredie, aktivity, ktoré realizovali, zmenili ich pohľad na svet.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Hladinka smeruje do Košíc!
 2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 862
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 7 923
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 172
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 3 917
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 454
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 383
 7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 226
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 372

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
 2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
 3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
 4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 915
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 898
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 16 501
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 587
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 118
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 7 706
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 379
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 283
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Horskú chatu na Smrekovici kúpila trojica turistov z Čiech.

Prvých hostí už ubytovali.


6 h

Hokejisti Liptovského Mikuláša privítali Nitru.


5 h

Národnou kultúrnou pamiatkou sú nielen mlyny, ale aj zničená hrádza.


7 h
Hotel mal vyrásť pri hlavnej ceste do Jasnej.

Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal to v stredu tamojší starosta Richard Bros.


TASR 22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank.
 2. Matej Galo: Robert Fico ako nelegálny migrant
 3. Maroš Chmúrny: Poďme sa baviť o voľbách
 4. Pavel Macko: Je čas na realizmus a rezignáciu?
 5. Rado Surovka: Prečo strieľajú do vlastných ?
 6. Rudolfa Vallová: Menia sa parlamentné voľby na výpredaj pocitov?
 7. Elena Antalová: Podporujú relevantné televízie extrémistov?
 8. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 915
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 27 898
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 16 501
 4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 587
 5. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 8 118
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 7 706
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 379
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 283
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu