Bobrovec – Obce Liptovskomikulášskeho okresu zvládli presun kompetencií zo štátu. Na valnom zhromaždení regionálneho Združenia miest a obcí Liptova, ktoré bolo minulý štvrtok v Bobrovci, sa na tom zhodla vyše päťdesiatka starostov.
„Nosnou témou nášho stretnutia bola príprava rozpočtov v jednotlivých obciach na budúci rok i predpoklad do roku 2009,“ povedal Pavel Baráni, predseda Združenia miest a obcí Liptova. Starostovia sa na stretnutí zaujímali, z čoho má pochádzať príjem výnosov z daní príjmov fyzických osôb na originálne kompetencie, ako budú financované prenesené kompetencie, hlavne základné školy. Túto problematiku im vysvetlil Jaroslav Mrva, riaditeľ sekcie ekonomiky Združenia miest a obcí Slovenska. Združenie miest a obcí Liptova zhodnotilo aj svoju činnosť za uplynulé štyri roky. „Presun kompetencií zo štátu na obce sme zvládli. Či už ide o prenesené kompetencie, akými sú činnosť základných škôl, matrika, stavebný úrad či životné prostredie. Tu nás mrzí, že v rokoch 2004 – 2005 sme na životné prostredie nedostali ani korunu, v tomto roku to bolo 3,70 koruny na obyvateľa, no o rok to bude už o korunu menej. Táto suma nepokrýva potreby obcí, je to len maličké percento zo skutočných nákladov,“ vysvetlil P. Baráni. Pri originálnych kompetenciách, akými sú opatrovateľská služba, materské školy, školské kluby, rozhoduje o osude balíka peňazí obecné zastupiteľstvo.
Členovia Združenia miest a obcí Liptova sa zaoberali aj rozdelením Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Žiline na šesť regionálnych akciových spoločností. Liptovská vodárenská spoločnosť má päťdesiatšesť akcionárov z radov miest a obcí a stošesťdesiatsedem akcionárov je z regiónu Ružomberka, Oravy a Považskej Bystrice. Tí vlastnia tridsaťpäť percent akcií v hodnote dvestosedemnásť miliónov korún, ktoré liptovský akcionári v súčasnosti odkupujú za štyridsaťtri miliónov korún. „Za jednu akciu platíme 200 korún, naším cieľom je túto kúpu uzavrieť v najbližšom období,“ skonštatoval P. Baráni. Združenie miest a obcí Liptova vzniklo v roku 1993, v súčasnosti má päťdesiatšesť členov – päťdesiatštyri obcí z okresu L. Mikuláš a dve mestá – L. Mikuláš a L. Hrádok. Spolu zastupuje požiadavky vyše sedemdesiattisíc obyvateľov.