Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Falun Gong sa v Číne takmer rovná smrti

S tradičným meditačným systémom Falun Gong s princípmi pravdivosť – súcit – znášanlivosť – sme sa v MY Liptov stretli v lete, keď skupina bratislavských mladých ľudí robila v Liptovskom Mikuláši petičnú akciu za odstránenie prenasledovania jeho prívržencov. Falun gong je totiž od roku 1999 v Číne kruto prenasledované, jeho prívržencov Komunistická strana Číny nariadila „odstrániť“, a tak sa začala násilná a brutálna kampaň. Analytik CNN Willy Lam ju nazval „skok späť do Kultúrnej revolúcie“. Od začiatku prenasledovania sa odhaduje, že v Číne bolo umučených a zabitých do sedemtisíc ľudí a až tri milióny ich je uväznených vo väzeniach a pracovných táboroch. Kampaň na „odstránenie“ Falun Gongu svet považuje za najväčšiu, najdlhšiu, najsystematickejšiu a najdrahšiu vôbec voči nejakej skupine ľudí v Číne. Keďže Falun Gong má svojich prívržencov aj v Liptovskom Mikuláši, opýtali sme sa jedného z nich - Lukáša Chudého, študenta Gymnázia v Liptovskom Hrádku, na cvičenie.

Ako ste sa dostali k Falun Gongu?
V minulosti som sa venoval podobným duchovným náukám, ale nebolo to presne to, čo som hľadal. Potom som sa dostal k literatúre o Falun Gongu, cvičenie sa mi zapáčilo a odvtedy sa mu venujem. Falun Gong je súbor piatich cvičení, štyri sú cvičenia v stoji, piata je meditácia v sede. Fyzické cvičenia upokojujú myseľ a ide v nich o otvorenie energetických kanálov. Počas cvičenia myseľ má byť prázdna, nepracuje so žiadnymi predstavami a vizualizáciami, nie sú tu žiadne dychové cvičenia, tým sa odlišuje od iných meditačných techník.

Myslíte, že sa bežnému človeku v súčasnom rýchlom a hektickom svete podarí vyprázdniť myseľ, keď z každej strany na naň útočí stres a problémy?
Vec čistej mysli je veľmi vážna otázka charakteru človeka. Pokiaľ má človek nejaké vnútorné problémy, myseľ nikdy nebude prázdna, ale postupne ako človek nachádza cestu k sebe samému a zbavuje sa zlých stránok charakteru, je myseľ čistejšia a čistejšia.

Nie je Falun Gong len záležitosťou mladých, ktorí sa ľahko nadchnú pre nové a exotické veci?
Nie, nie, nie. Nájdete medzi nami aj vyše päťdesiat či šesťdesiatročných ľudí. Falun Gong cvičia všetky vekové kategórie, pretože cvičenia nie sú fyzicky náročné. Ide vlastne o jednoduché pohyby rúk, ale nesnažíme sa dosiahnuť len krátkodobý stav.

Je teda Falun Gong duchovné hnutie?
Aby cvičenie Falun Gong bolo komplexné, pretože zdravie sa nedá získať len po tej fyzickej stránke, potrebujeme pracovať aj so svojou mysľou a toto cvičenie si zakladá na troch princípoch: pravdivosť, súcit a znášanlivosť. Cvičenci sa usilujú správať sa podľa týchto princípov, to znamená správať sa k ľuďom dobre a dokázať zvážiť, akú majú veci hodnotu. Pravdivosť – snažíme sa hovoriť pravdu, robiť veci pravdivo, nepretvarovať sa a nestavať sa do nepravdivých pozícií. Súcit – prejav láskavosti k iným ľuďom a k živým bytostiam. Znášanlivosť – ak treba ochota, a schopnosť človeka obetovať sa, prípadne znášať nejaké utrpenie.

Keďže máte medzi princípmi aj súcit. Dokážete súcitiť aj so zvieratami a ste vegetariáni?
Nie, nemáme podmienku byť vegetariánom. Ale závisí to od učeníka k učeníkovi, vegetariánstvo záleží len na ňom. Ja vegetariánom nie som.

Čo vám osobne teda cvičenie prináša?
Iný pohľad na svet, váženie si ľudí aj vecí, vyrovnanosť a dá sa povedať, že aj zmysel života. Cvičenie zahŕňa všetky stránky života jednak v škole, kde sa dokážem lepšie sústrediť na vyučovanie, dokážem byť umiernenejší, toto isté cítim aj vo vzťahu k ľuďom, správam sa k nim otvorenejšie. Vlastne Falun Gong zahŕňa všetky stránky života.

Dokážete lepšie zvládať stresové situácie ako bežná populácia?
Určite. Toto je asi najväčšia zmena v mojom živote. Dokážem sa ovládať v každom strese a nepripúšťam si k telu veci až tak vážne.

Nemôžu potom ostatní povedať, že určité situácie zľahčujete či ste k nim ľahostajný?
Myslím, že dokážem poskytnúť rozumné vysvetlenie, že nie.


Máte nejakého učiteľa alebo niekoho, kto vás vedie?
Falun Gong sa praktizuje osamote a komunikácia medzi praktizujúcimi je o výmene skúsenosti.

Ako viete, čo máte cvičiť?
Všetko z Falun Gongu nájdete v literatúre, prípadne na intenete. K takej klasickej literatúre patrí kniha Falun Gong, je to vlastne úvod do tejto náuky a sú v nej opísané všetky cvičenia. Kniha Čuan Falun je hlavná kniha, ktorá sa viacej zaoberá princípmi učenia Falun Gongu.

Je to čínske cvičenie?
Áno, táto náuka pochádza z Číny, má tam veľmi dlhú tradíciu. Spočiatku sa praktizovala len v tajnosti a odovzdávala sa ústne z učeníka na učeníka, ale od roku 1993 ju pozná verejnosť nielen v Číne, aj v zahraničí je cvičenie veľmi rozšírené.

Prečo sú v Číne tí, ktorí praktizujú Falun Gong prenasledovaní, mučení a zabíjaní?
Počas posledných šiestich – siedmich rokoch len v samotnej Číne začalo praktizovať Falun Gong viac ako sedemdesiat miliónov ľudí. Keď si prieskum o týchto ľuďoch dala urobiť čínska komunistická strana, zľakla sa tohto čísla, že je väčšie ako počet priaznivcov tejto strany. Cítili sa ohrození napriek tomu, že Falun Gong nemá žiadne politické ambície alebo ciele. Vyhlásili ho v roku 1999 za zakázané. Odvtedy sú v Číne cvičiaci Falun Gongu prenasledovaní a zatváraní do koncentračných táborov. V posledných dvoch rokoch sa tu objavila veľká kauza – zatvoreným ľuďom sú zaživa vyberané orgány na transplantáciu a posielané do zahraničia. Všetky tieto informácie sú potvrdené a máme na to aj dôkazy.

Podávate tieto informácie ďalej?
Áno, snažíme sa ľudí informovať. Napríklad pred dvoma týždňami prišiel na Slovensko bývalý kanadský štátny tajomník David Kilgour pre Afriku a Áziu, ktorý predložil dôkazy o koncentračných táboroch v Číne, slovenská vláda sa k tomuto vyjadrila, že je to kanibalizmus a že to nie je nič iné ako genocída. O všetkom tomto informujeme ľudí formou letáčikov, prípadne akciami a petíciami.

Ako ľudia reagujú, keď vidia tieto strašné zábery mučenia?
Reakcie sú naozaj rôzne. Niektorí ľudia prejdu popri nás bez povšimnutia, niektorí vyronia slzu, podpíšu petíciu a chcú vedieť viac.

Podľa vášho názoru – prečo je o túto náuku taký veľký záujem a prečo sa tak rýchlo rozšírila po svete?
Jednak kvôli vynikajúcim účinkom na fyzické zdravie človeka, jednak aj kvôli blahodárnym účinkom na ľudskú myseľ a psychiku.


Ako je Falun Gong rozšírené na Slovensku a konkrétne aj v L. Mikuláši?
Na Slovensku ho cvičia desiatky ľudí, ale sú roztrúsení po celom Slovensku, takže sa stretávame len zriedkakedy. Väčšie cvičebné skupiny sú v Bratislave. V L. Mikuláši je záujem o cvičenie Falun Gongu. 10. december bol Dňom ľudských práv a my sme pripravili seminár o Falun Gongu, na ktorý prišlo zatiaľ najviac ľudí v porovnaní s celým Slovenskom.

Prečo sa cvičenia Falun Gongu robia zvyčajne v prírode, v parkoch a aké sú reakcie okoloidúcich ľudí?
Cvičí sa, samozrejme, aj v miestnostiach, ale vonku je priprodzenejšie prostredie, je tam určitá uvoľnenosť. Reakcie ľudí sú niekedy aj negatívne, pretože v dnešnej dobe je veľa rôznych náboženských smerov, z ktorých majú ľudia strach. Ak sa pri nás zastavia, pár vetami vysvetlíme, o čo sa jedná.

Je prirodzenejšie cvičiť vonku, aj keď je prírodné prostredie znečistené?
Snažíme sa vyberať miesta, ktoré sú čo najmenej postihnuté moderným svetom. V Liptovskom Mikuláši je najvhodnejší priestor pri Váhu, kde je prostredie pokojnejšie, kde nás nerušia autá a kde je príroda okolo nás. Cvičenia plánujeme práve v tomto prostredí začať od Vianoc.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 626
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 692
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 858
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 499
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 437
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 404
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 109
 8. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 1 811

Blogy SME

 1. Robert Puk: Prečo chcel starosta Rudolf Kusý zadĺžiť mestskú časť Bratislava Nové-Mesto?
 2. Anna Miľanová: Svet dobra... 2022
 3. Milan Polešenský: Ktoré sú najlepšie a najhoršie miesta v Petržalke? Máme pocitovú mapu.
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Oselný vrch
 5. Miroslav Ferkl: Ríša zla
 6. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
 7. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 329
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 727
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 402
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 092
 5. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 183
 6. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 3 633
 7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 365
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 299
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Samosprávy v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši majú rovnaké kompetencie. Spoločne sa snažia o zlepšenie cestovného ruchu, ktorý je pre Liptov typický.

Liptáci budú vyberať v okrese Liptovský Mikuláš šesť kandidátov, v okrese Ružomberok päť.


4 h
Do zostavy sa vrátil aj kapitán Tomáš Gerát.

Reprezentačnú prestávku futbalový MFK Tatran Liptovský Mikuláš využil naplno. Hráči odohrali prípravné stretnutie a vedenie klubu zasadalo a hodnotilo doterajší priebeh.


18 h
Na Hutách došlo k tragickej dopravnej nehode.

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


19 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Interiér je vybavený z veľkej časti vecami, ktoré majú viac ako 50 rokov.


25. sep

V centre Novohradu pribudne 39 bytov. Jednoizbový vyjde zhruba na 55-tisíc eur.


22 h

Tridsaťdvaročný útočník HKM Zvolen, účastník troch MS v hokeji spomína na svoju kariéru.


23. sep

Obyvatelia miestnej komunity nedovolili hliadke odísť. Postavili sa pred služobné auto a niektorí trieskali do kapoty. Tvrdili, že oheň založili kvôli romantike.


25. sep

Blogy SME

 1. Robert Puk: Prečo chcel starosta Rudolf Kusý zadĺžiť mestskú časť Bratislava Nové-Mesto?
 2. Anna Miľanová: Svet dobra... 2022
 3. Milan Polešenský: Ktoré sú najlepšie a najhoršie miesta v Petržalke? Máme pocitovú mapu.
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Oselný vrch
 5. Miroslav Ferkl: Ríša zla
 6. Eva Gallova: Pripravujete sa na zimu bez plynu?
 7. Marek Kytka: Slafkovský s Mešárom zažili neúspešný debut ... Tatar skóroval hneď v úvode prípravy!
 8. Věra Tepličková: V Česku sa zbláznili. Chcú, aby sme plnili medzinárodné dohody
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 329
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 727
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 402
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 092
 5. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 4 183
 6. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 3 633
 7. Ján Valchár: Denacifikované kormorány a úspešná ruská protidefenzíva 3 365
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 299
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu