Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Falun Gong sa v Číne takmer rovná smrti

S tradičným meditačným systémom Falun Gong s princípmi pravdivosť – súcit – znášanlivosť – sme sa v MY Liptov stretli v lete, keď skupina bratislavských mladých ľudí robila v Liptovskom Mikuláši petičnú akciu za odstránenie prenasledovania jeho prívržencov. Falun gong je totiž od roku 1999 v Číne kruto prenasledované, jeho prívržencov Komunistická strana Číny nariadila „odstrániť“, a tak sa začala násilná a brutálna kampaň. Analytik CNN Willy Lam ju nazval „skok späť do Kultúrnej revolúcie“. Od začiatku prenasledovania sa odhaduje, že v Číne bolo umučených a zabitých do sedemtisíc ľudí a až tri milióny ich je uväznených vo väzeniach a pracovných táboroch. Kampaň na „odstránenie“ Falun Gongu svet považuje za najväčšiu, najdlhšiu, najsystematickejšiu a najdrahšiu vôbec voči nejakej skupine ľudí v Číne. Keďže Falun Gong má svojich prívržencov aj v Liptovskom Mikuláši, opýtali sme sa jedného z nich - Lukáša Chudého, študenta Gymnázia v Liptovskom Hrádku, na cvičenie.

Ako ste sa dostali k Falun Gongu?
V minulosti som sa venoval podobným duchovným náukám, ale nebolo to presne to, čo som hľadal. Potom som sa dostal k literatúre o Falun Gongu, cvičenie sa mi zapáčilo a odvtedy sa mu venujem. Falun Gong je súbor piatich cvičení, štyri sú cvičenia v stoji, piata je meditácia v sede. Fyzické cvičenia upokojujú myseľ a ide v nich o otvorenie energetických kanálov. Počas cvičenia myseľ má byť prázdna, nepracuje so žiadnymi predstavami a vizualizáciami, nie sú tu žiadne dychové cvičenia, tým sa odlišuje od iných meditačných techník.

Myslíte, že sa bežnému človeku v súčasnom rýchlom a hektickom svete podarí vyprázdniť myseľ, keď z každej strany na naň útočí stres a problémy?
Vec čistej mysli je veľmi vážna otázka charakteru človeka. Pokiaľ má človek nejaké vnútorné problémy, myseľ nikdy nebude prázdna, ale postupne ako človek nachádza cestu k sebe samému a zbavuje sa zlých stránok charakteru, je myseľ čistejšia a čistejšia.

Nie je Falun Gong len záležitosťou mladých, ktorí sa ľahko nadchnú pre nové a exotické veci?
Nie, nie, nie. Nájdete medzi nami aj vyše päťdesiat či šesťdesiatročných ľudí. Falun Gong cvičia všetky vekové kategórie, pretože cvičenia nie sú fyzicky náročné. Ide vlastne o jednoduché pohyby rúk, ale nesnažíme sa dosiahnuť len krátkodobý stav.

Je teda Falun Gong duchovné hnutie?
Aby cvičenie Falun Gong bolo komplexné, pretože zdravie sa nedá získať len po tej fyzickej stránke, potrebujeme pracovať aj so svojou mysľou a toto cvičenie si zakladá na troch princípoch: pravdivosť, súcit a znášanlivosť. Cvičenci sa usilujú správať sa podľa týchto princípov, to znamená správať sa k ľuďom dobre a dokázať zvážiť, akú majú veci hodnotu. Pravdivosť – snažíme sa hovoriť pravdu, robiť veci pravdivo, nepretvarovať sa a nestavať sa do nepravdivých pozícií. Súcit – prejav láskavosti k iným ľuďom a k živým bytostiam. Znášanlivosť – ak treba ochota, a schopnosť človeka obetovať sa, prípadne znášať nejaké utrpenie.

Keďže máte medzi princípmi aj súcit. Dokážete súcitiť aj so zvieratami a ste vegetariáni?
Nie, nemáme podmienku byť vegetariánom. Ale závisí to od učeníka k učeníkovi, vegetariánstvo záleží len na ňom. Ja vegetariánom nie som.

Čo vám osobne teda cvičenie prináša?
Iný pohľad na svet, váženie si ľudí aj vecí, vyrovnanosť a dá sa povedať, že aj zmysel života. Cvičenie zahŕňa všetky stránky života jednak v škole, kde sa dokážem lepšie sústrediť na vyučovanie, dokážem byť umiernenejší, toto isté cítim aj vo vzťahu k ľuďom, správam sa k nim otvorenejšie. Vlastne Falun Gong zahŕňa všetky stránky života.

Dokážete lepšie zvládať stresové situácie ako bežná populácia?
Určite. Toto je asi najväčšia zmena v mojom živote. Dokážem sa ovládať v každom strese a nepripúšťam si k telu veci až tak vážne.

Nemôžu potom ostatní povedať, že určité situácie zľahčujete či ste k nim ľahostajný?
Myslím, že dokážem poskytnúť rozumné vysvetlenie, že nie.


Máte nejakého učiteľa alebo niekoho, kto vás vedie?
Falun Gong sa praktizuje osamote a komunikácia medzi praktizujúcimi je o výmene skúsenosti.

Ako viete, čo máte cvičiť?
Všetko z Falun Gongu nájdete v literatúre, prípadne na intenete. K takej klasickej literatúre patrí kniha Falun Gong, je to vlastne úvod do tejto náuky a sú v nej opísané všetky cvičenia. Kniha Čuan Falun je hlavná kniha, ktorá sa viacej zaoberá princípmi učenia Falun Gongu.

Je to čínske cvičenie?
Áno, táto náuka pochádza z Číny, má tam veľmi dlhú tradíciu. Spočiatku sa praktizovala len v tajnosti a odovzdávala sa ústne z učeníka na učeníka, ale od roku 1993 ju pozná verejnosť nielen v Číne, aj v zahraničí je cvičenie veľmi rozšírené.

Prečo sú v Číne tí, ktorí praktizujú Falun Gong prenasledovaní, mučení a zabíjaní?
Počas posledných šiestich – siedmich rokoch len v samotnej Číne začalo praktizovať Falun Gong viac ako sedemdesiat miliónov ľudí. Keď si prieskum o týchto ľuďoch dala urobiť čínska komunistická strana, zľakla sa tohto čísla, že je väčšie ako počet priaznivcov tejto strany. Cítili sa ohrození napriek tomu, že Falun Gong nemá žiadne politické ambície alebo ciele. Vyhlásili ho v roku 1999 za zakázané. Odvtedy sú v Číne cvičiaci Falun Gongu prenasledovaní a zatváraní do koncentračných táborov. V posledných dvoch rokoch sa tu objavila veľká kauza – zatvoreným ľuďom sú zaživa vyberané orgány na transplantáciu a posielané do zahraničia. Všetky tieto informácie sú potvrdené a máme na to aj dôkazy.

Podávate tieto informácie ďalej?
Áno, snažíme sa ľudí informovať. Napríklad pred dvoma týždňami prišiel na Slovensko bývalý kanadský štátny tajomník David Kilgour pre Afriku a Áziu, ktorý predložil dôkazy o koncentračných táboroch v Číne, slovenská vláda sa k tomuto vyjadrila, že je to kanibalizmus a že to nie je nič iné ako genocída. O všetkom tomto informujeme ľudí formou letáčikov, prípadne akciami a petíciami.

Ako ľudia reagujú, keď vidia tieto strašné zábery mučenia?
Reakcie sú naozaj rôzne. Niektorí ľudia prejdu popri nás bez povšimnutia, niektorí vyronia slzu, podpíšu petíciu a chcú vedieť viac.

Podľa vášho názoru – prečo je o túto náuku taký veľký záujem a prečo sa tak rýchlo rozšírila po svete?
Jednak kvôli vynikajúcim účinkom na fyzické zdravie človeka, jednak aj kvôli blahodárnym účinkom na ľudskú myseľ a psychiku.


Ako je Falun Gong rozšírené na Slovensku a konkrétne aj v L. Mikuláši?
Na Slovensku ho cvičia desiatky ľudí, ale sú roztrúsení po celom Slovensku, takže sa stretávame len zriedkakedy. Väčšie cvičebné skupiny sú v Bratislave. V L. Mikuláši je záujem o cvičenie Falun Gongu. 10. december bol Dňom ľudských práv a my sme pripravili seminár o Falun Gongu, na ktorý prišlo zatiaľ najviac ľudí v porovnaní s celým Slovenskom.

Prečo sa cvičenia Falun Gongu robia zvyčajne v prírode, v parkoch a aké sú reakcie okoloidúcich ľudí?
Cvičí sa, samozrejme, aj v miestnostiach, ale vonku je priprodzenejšie prostredie, je tam určitá uvoľnenosť. Reakcie ľudí sú niekedy aj negatívne, pretože v dnešnej dobe je veľa rôznych náboženských smerov, z ktorých majú ľudia strach. Ak sa pri nás zastavia, pár vetami vysvetlíme, o čo sa jedná.

Je prirodzenejšie cvičiť vonku, aj keď je prírodné prostredie znečistené?
Snažíme sa vyberať miesta, ktoré sú čo najmenej postihnuté moderným svetom. V Liptovskom Mikuláši je najvhodnejší priestor pri Váhu, kde je prostredie pokojnejšie, kde nás nerušia autá a kde je príroda okolo nás. Cvičenia plánujeme práve v tomto prostredí začať od Vianoc.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 011
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 132
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 375
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 960
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 009
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 649
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 616

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 2. Martin Pollák: Koberec
 3. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 4. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 5. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 6. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 7. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 8. Juraj Laubert: Normálny Slovák
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 927
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 44 328
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 980
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 772
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 500
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 597
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 342
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 679
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Voľby v Liptovskom Mikuláši.

Aj na Liptove vyhral voľby Smer.


4 h
O treste bude rozhodovať odvolací súd v Žiline. Proti rozsudku liptovskomikulášskeho súdu sa prokurátor odvolal.

Mladík z Liptovského Mikuláša pod vplyvom drog zmrzačil dvoch ľudí.


3 h
Voľby v okrese Trnava vyhrala strana SMER.

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


4 h
Pažítkovci z Ľubochne volili prvýkrát ako manželia

Mladomanželia Pažítkovci z Ľubochne sa na výbere politickej strany zhodli.


16 h

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 2. Martin Pollák: Koberec
 3. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 4. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 5. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 6. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 7. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 8. Juraj Laubert: Normálny Slovák
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 927
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 44 328
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 980
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 772
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 500
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 597
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 11 342
 8. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 679
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu