Aj dnes sa nájdu mladí ľudia, ktorí sú ochotní vo svojom voľnom čase pomáhať druhým. Ak sa naskytne príležitosť pre takýchto mladých anjelov stretnúť sa s kolegami – anjelmi z iných kútov sveta, tak musí byť každému jasné, že nepôjde o obyčajné stretnutie. A práve takíto dobrosrdeční anjeli z Írska, Česka a Slovenska sa zišli v Liptovskom Hrádku, aby si vymenili skúsenosti z oblasti, ktorej sa s toľkým entuziazmom venujú. Nazývajú sa filantropmi a ich cieľom je finančná podpora projektov mladých ľudí, ktorí o ich pomoc požiadajú z rôznych dôvodov. „Myšlienka mladí mladým, čiže grantová komisia určená na podporovanie aktivít našich rovesníkov vo veku 15-26 rokov má svoje korene v Írsku. Stretnutie sa konalo práve s írskymi a českými dobrovoľníkmi a zástupcami Slovenska, ktoré reprezentovali mladí filantropi z Nitry a domáci FilLipáci. Vzájomná výmena skúsenosti nás presvedčila, že naše aktivity sú len nepatrným percentom v porovnaní s dobrovoľníckou prácou, ktorú vykonajú írske komunitné nadácie. Na druhej strane filantropi Liptova zaujali ostatných svojou úspešnou fundraisingovou činnosťou (získavanie finančných a materiálnych sponzorských darov),“ prezradil člen liptovskej skupiny filantropov FilLip, čerstvý držiteľ ocenenia Dobrovoľník roka 2006, Ivan Srba.
Počas stretnutia si dobrovoľníci vymieňali skúsenosti, získavali nové kontakty a obohacovali sa o nové poznatky. A aby nezostalo všetko iba pri slovách, hostitelia z Liptova pripravili pre Nitrančanov, Čechov a Írov malé hudobné prekvapenie. Na stretnutí sa predstavila gospelová kapela z Liptovského Mikuláša, ktorá sa na tejto akcii nevyskytla len tak náhodou: „Vďaka FilLipákom sme zakúpili rôzne hudobné nástroje, na ktorých naučiť sa hrať nie je vôbec náročné, ale pritom spolu vytvárajú originálnu hudbu. Každý sa môže nájsť v niektorom z nich, dať do hry kúsok zo seba, prejaviť sa. Tak mladý človek zrazu vidí, že robí niečo, čo prináša radosť. Musím povedať, že s Írmi sme si rozumeli. Bol im blízky náš gospelový štýl a dokonca si s nami aj zaspievali. Naším projektom sme chceli osloviť hlavne mladých ľudí a ukázať im, že sú aj zmysluplnejšie aktivity, ako pozeranie telky,“ konštatovala speváčka a zároveň grantistka FilLip-u Monika Iglarčíková, ktorá spolu s ostatnými členmi kapely pripravila podporený projekt Hudbou proti závislostiam.
Íri sa potešili aj výletu do Vysokých Tatier. „Musím priznať, že z celého stretnutia som si užila práve výlet do Tatier. Pokazil sa nám autobus, počas jeho opravovania sme hrali na gitare. Íri spievali hity od Oasis či U2 a my sme ich učili pesničky od Jarka Nohavicu. V Tatrách na túru vyrážala iba česká a slovenská partia. Írom sa tam páčilo, ale na túry nie sú zvyknutí. Lanovka nefungovala, tak zostali dole a pili kofolu, ktorú si zamilovali,“ úprimne priznala česká účastníčka stretnutia z Ústí nad Labem Monika Bérešová.
Účastníci stretnutia sa utvrdili v presvedčení, že život naplnený pomocou tým, ktorí ju potrebujú, je skvelý a nekonečne pestrý.