„Chápem, že dobré myšlienky treba propagovať,“ vyjadril sa jeden z ocenených darcov roka z Komunitnej nadácie Liptov (KNL) Michal Šiarnik, keď sme chceli vedieť niečo viac o jeho aktivitách v KNL. „Keď môžem, prispejem, lebo viem, že KNL vie darované peniaze veľmi dobre umiestniť. A čo je pre mňa dôležité, získať spoluobčanov, aby sa tiež pričinili, keď na svoj projekt chcú niečo dostať.“ Michal Šiarnik bol ocenený za rok 2006 v kategórii fyzická osoba, mesto Ružomberok v kategórii právnicka osoba, za dobrovoľníka roka bol vyhlásený mládežník Ivan Srba a projektom roka sa stal projekt Streetball chalenge.
Ružomberok darcom roka
Michal Slašťan v roku 2006, kedy sa peňažné zdroje vo výške päťstotisíc korún pre KNL schvaľovali, bol poslancom mestského zastupiteľstva, v súčasnosti je primátorom mesta Ružomberok: „Pre nás, pre mesto Ružomberok, je česť, že sme získali ocenenie Darca roka 2006 v kategórii právnická osoba. Oveľa viac ma však napĺňa hrdosť a dobrý pocit, že vedenie mesta a poslanci MsZ v Ružomberku schválili výšku daru pre KNL, čím otvorili cestu, ktorá veľmi transparentne a účelovo vedie k rozvoju kultúrno – spoločenských aktivít v našom meste. Som rád, že z KNL, organizácie pri zrode ktorej stálo aj mesto Ružomberok, sa vyvinul reprezentatívny, akceptovateľný, progresívny a hlavne perspektívny partner pre naše mesto, pre komunálnu regionálnu sféru, s ktorým je radosť spolupracovať, a ktorý vytvára nesmierne hodnoty vo sfére filantropie a rozvoja regiónu.“
Dobrovoľník roka
Ivan Srba je študentom Gymnázia v L. Hrádku a o svojej práci v nadácii povedal: „O treťom sektore a Komunitnej nadácii Liptov som sa dozvedel viac-menej náhodou. Vďaka mojej spolužiačke Danke Rajniakovej som sa zapojil do jednej z mnohých aktivít KNL – do fotografickej súťaže Liptov očami študentov. Keďže rád prijímam nové výzvy, zaujala ma aj možnosť pridať sa do mládežníckej grantovej komisie Filantropov Liptova. V súčasnosti majú „FilLipáci“ za sebou už dva úspešné ročníky a pripravujú ďalšie grantové kolo. Veľa ľudí sa ma pýta, čo mi práca vo FilLip-e a KNL priniesla. Sú to predovšetkým cenné skúsenosti, možnosť, ako pomôcť svojim rovesníkom a spoznať nových, zaujímavých a jedinečných ľudí. Myšlienku filantropie nereprezentujú len naše dobrovoľnícke aktivity. Práve naopak, sú to partneri a sponzori, ktorí nám dávajú možnosť prostredníctvom grantov pomôcť svojej komunite. Sú to aj grantisti – mladí ľudia, ktorí chcú a môžu zmeniť veci okolo seba k lepšiemu. Avšak, nič z toho by nefungovalo bez obetavej práce našej koordinátorky Martiny Ilavskej a správkyne KNL Janky Jakubčiakovej.
S odstupom času môžem povedať, že akákoľvek nezištná pomoc druhým má svoj hlboký význam. Všetci sa naučia niečo nové a mnohých presvedčí, že mladí dokážu viac, ako sa len pasívne prizerať každému prežitému dňu.“
Projekt roka
Autorom projektu roka je Ľudovít Beťko z Ružomberku. Čo mu práca na projekte dala? „Projekt Streetball Challenge prináša do nášho mesta športovo - spoločenské podujatie nového druhu. Ružomberok je veľkou basketbalovou základňou a keďže streetball je príbuzným športom, ktorý hrá možno viac ľudí ako basketbal, mohol by byť aj miestom turnaja v streetballe. Takéto podujatie tu však chýbalo, a preto po návrate z vysokej školy som sa rozhodol skúsiť turnaj zorganizovať. Narazil som, našťastie, na pochopenie mestskej samosprávy, sponzorov a hlavne na skupinku nadšencov, ktorí mi pomohli vytvoriť športovo - spoločenské podujatie celoregionálneho charakteru. Aj keď nám pri obidvoch ročníkoch nevyšla jediná vec, ktorú nemôžeme ovplyvniť – počasie - a museli sme sa schovať do krytých hál, podujatie dopadlo dobre a už si získava meno po celom Slovensku. Turnaja sa zúčastnili hráči od Bratislavy po Spišskú Novú Ves. Projekt má potenciál sa ďalej rozrastať, a dúfam, že sa nám to v ďalších rokoch aj podarí zrealizovať a vznikne tradícia. Nuž a pocity... sú prevažne dobré. Priniesli sme do Ružomberka zaujímavú udalosť, napínavý turnaj spolu s hudobnými koncertami, ktoré ľudí zaujali. Zorganizovať niečo také je však časovo náročné, práca na projekte išla často na úkor vlastného voľného času a často aj pracovného... Spoznal som však zanietených ľudí, ktorí mi veľmi pomáhali. Spomeniem najmä Borisa Žbirku a Máriu Grafovú, ale k dielu priložilo ruky aj asi dvadsať dobrovoľníkov, bez ktorých by to nešlo. Takže z môjho pohľadu jedným z najväčších plusov celého projektu je, že som mal možnosť spoznať a spolupracovať s týmito ľuďmi.“
Ocenila by všetkých
Tradíciu oceňovania darca roka v KNL naštartovali v roku 2004, kedy organizovali prvý Benefičný večer nadácie. V priebehu existencie KNL a dlhoročnej práce pracovníci nadácie zistili, že ocenenia takéhoto druhu sú motivujúce, elegantné, ale predovšetkým sú vyjadrením veľkej vďaky všetkým sponzorom a priaznivcom. Správkyňa KNL Jana Jakubčiaková k oceneniu povedala: „Minulý rok som sa začala pohrávať s myšlienkou ocenenia projektu roka a dobrovoľníka roka, chcela som, aby sme ocenenie odovzdali aj tým, ktorí dokážu efektívne využiť zdroje darcov. Úprimne musím skonštatovať, že nominantov na ocenenia bolo ťažké vybrať. Darcov roka vybrala a schválila správa rada, kvalitu projektov ohodnotili členovia grantovej komisie a post dobrovoľníka roka spomedzi veľkého množstva vyhodnotila kancelária nadácie. Všetkým týmto skvelým ľuďom, ktorí si svojím pričinením vyslúžili naše ocenenia, v mene celého kolektívu KNL srdečne ďakujem.
V kategórii darca roka za fyzickú osobu bolo ocenenie vybrať asi najťažšie. Veľkosť daru desaťtisíc korún v tomto prípade definitívne nerozhodla. Bolo viacej darcov, ktorí sa sumou desaťtisíc zapojili do liptovského Klubu darcov. Ocenený Michal Šiarnik ako človek však venoval nadácii peňažné prostriedky aj v rámci májového Benefičného koncertu a participoval na množstve projektoch aj nefinančnou pomocou. Jeho filantropický prístup k potrebám v regióne nás presvedčil, že ocenenie darca roka 2006 si skutočne zaslúžil. V kategórii právnických osôb bolo jasným víťazom mesto Ružomberok, ktoré venovalo nadácii pol milióna korún na verejnoprospešné aktivity v rámci dolného Liptova.
Čo sa týka ocenenia projekt roka, víťaz od nadácie okrem ceny dostane motivačný grant vo výške desaťtisíc korún, ktoré môže použiť na financovanie ďalších verejnoprospešných aktivít. Cena sa udelila na základe verejného prínosu projektu, jeho kreativity a originality a zapojenia dobrovoľníkov.
Dobrovoľník roka je ocenenie, ktoré mňa osobne teší najviac. Nesmierne si vážime všetku dobrovoľnú prácu a energiu, ktorú v nadácii vynaložia všetci naši priaznivci. Od samotných členov správnej rady, ktoré venujú neuveriteľné množstvo svojho voľného času do práci v nadácii, cez všetkých členov odborných komisií až po skvelých mladých aktivistov. Keby môžem, udelila by som ocenenie všetkým, ktorí pri nadácii stoja a dôverujú jej.“