Liptovský Hrádok – Svojím povolebným konaním bývalý primátor mesta Vasil Popovič potvrdil pravdivosť verejnej mienky o svojom hlbokom roztrpčení z výsledku voľby primátora. Ako vyplynulo z povolebného diania na mestskom úrade, všetky úkony, ktorými bývalý primátor mal podľa samosprávnej legislatívy dať bodku za svojím pôsobením vo funkcii, presunul na plecia svojho zástupcu Jána Kubeka. S názorom o hlbokom rozčarovaní V. Popoviča z volebného neúspechu sa stotožnil aj on.
V póze urazeného decka zotrval bývalý primátor aj v deň prvého zasadnutia novozvoleného zastupiteľstva vo štvrtok 21. decembra, na ktorom sa nezúčastnil. Branislava Trégera, ktorý V. Popoviča prevalcoval 78 percentami hlasov z celkového počtu 3096 hlasujúcich voličov, pasovali za primátora mesta J. Kubek a predseda mestskej volebnej komisie Daniel Jančuška. Ten svoje vytrvalé lipnutie na komunistických ideách pripomenul ostatným aj tým, že do oslovenia primátora vplietol aj slovo „súdruh“. Na šum v sále a pobavené úškrny na tvárach účastníkov rokovania reagoval konštatovaním „aspoň vieme, kto kam patrí“, čím myslel, ako nám neskôr vysvetlil, svoje členstvo v KSS.
Z celkového počtu trinástich poslancov novozvoleného zastupiteľstva sa ich na úvodnom zasadnutí zišlo dvanásť, neúčasť Zdenky Jurčovej poslanci ospravedlnili, bola v tom čase v zahraničí. O dianí v meste počas nového volebného obdobia bude spolurozhodovať šesť staronových poslancov a sedem nových, ktorými sú Jana Gajdošová, Milan Kozák, Miroslav Vrbičan, Peter Hradecký, Július Medvedi, Iveta Zuskinová a Ján Kazár. Zástupcu primátora zvolí zastupiteľstvo zrejme už na januárovom rokovaní, na úvodnom zvolilo členov komisií.
„So svojou prácou i s prácou poslancov budem spokojný vtedy, ak budú spokojní občania,“ vyjadril v príhovore svoje krédo primátor B. Tréger, so želaním pokojnej a tvorivej atmosféry na pôde samosprávy i celého mesta. Za cieľ volebného obdobia označil líderstvo Liptovského Hrádku v samosprávnych aktivitách na hornom Liptove. „Mojou prioritou je zvýšenie kvality života občanov a v rámci toho predovšetkým zlepšenie dostupnosti tovarov a služieb, stavu miestnych komunikácií a čerpania eurozdrojov. Mám na pamäti aj rozšírenie parkovacích plôch,“ vymedzil B. Tréger kľúčové úlohy samosprávy mesta. Podčiarkol nevyhnutnosť jeho generálneho poupratovania, s čím chce samospráva začať hneď zjari. „V meste je strašný neporiadok,“ povedal. Vyslovil nádej, že Technické služby mesta i odbor výstavby a životného prostredia mestského úradu svoje úlohy v tomto smere zvládnu.
Za veľmi zložité, ale pre rozvoj mesta veľmi potrebné, označil nový primátor prepojenie južnej a severnej časti mesta, rozdeleného železnicou a hlavnou cestou. Problém by podľa neho vyriešila výstavba podjazdu popod železnicou. „Technicky i finančne by to bolo veľmi náročné, vychádza to na zhruba dvesto miliónov korún. Treba sa však o to pokúsiť, inak mesto nikdy nebude jedným a jednotným celkom,“ dôvodil B. Tréger. Oslovenie „súdruh“ vnímal ako prerieknutie sa staršieho človeka, ktorého si veľmi váži. „Nebolo to príjemné, ale stalo sa, nebol v tom zlý úmysel,“ dodal. Neprítomnosť bývalého primátora na úvodnom a vlastne slávnostnom zasadnutí novozvoleného zastupiteľstva vnímal ako nehodné postu, ktorý v dôsledku vôle voličov musel V. Popovič opustiť. „Nedošlo ani k dôstojnému odovzdaniu vecí, bývalý primátor ich odovzdal vedúcej organizačného odboru, budem ich teda preberať od nej. Neviem, prečo pán Popovič konal takto, my dvaja sme sa doteraz stretli iba raz, a to kvôli termínu konania tohto zasadnutia,“ konštatoval B. Tréger. Stanovisko bývalého primátora sa nám nepodarilo zistiť, v telefónnom zozname jeho meno nefiguruje a služobný mobil odovzdal. „Nemáme na neho žiaden kontakt,“ povedala sekretárka primátora.
V meste sa od volieb pošuškáva o obavách bývalého primátora z novej samosprávnej zostavy, ktorá dozaista nazrie do mestského hrnca predchádzajúcich rozhodnutí. „Áno, mám v úmysle preveriť si niektoré sporné veci. Pohnútkou sú informácie, že kontrolór mesta v niektorých otázkach namietal, čo ale nebolo riešené,“ poukázal B. Tréger na existenciu otáznikov. Intenzitu kontrolných zámerov nevedel v deň svojho nástupu do funkcie konkretizovať. Jednoznačne sa však vyslovil o svojom mesačnom plate, odsúhlasenom zastupiteľstvom na úrovni 84–tisíc korún. „Na rokovaní zastupiteľstva v druhej polovici januára navrhnem zníženie platu,“ povedal nový primátor. Nemáme dôvod pochybovať, no budeme pri tom. Aj preto, lebo ako v diskusii pripomenul poslanec zastupiteľstva a predchodca V. Popoviča na poste primátora Július Medvedi, v L. Hrádku je otázka primátorovho platu veľmi citlivá.