Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Zdravý duch (sídli len) v zdravom tele

Klasická, západná, alternatívna, východná, neinvazívna, homeopatická, ľudová... Viete, k čomu možno priradiť všetky tieto prívlastky? Nuž, na mysli máme liečbu, starostlivosť o svoje telo. Už len náhodný výber jednotlivých druhov liečby či preventívnych zdravotných postupov dáva tušiť rozsah tejto témy, ktorá by v podobe knižných publikácií bez problémov zaplnila aj menšiu obecnú knižnicu.
Aj preto sme pre túto monotematickú stranu nevybrali oficiálne a zaužívané liečebné postupy, spôsoby prinavrátenia či udržania si zdravého tela (ducha). Zamerali sme sa na viac či menej zábavné, nové, ale i netradičné formy liečby a prevencie.

Floating - relaxácia v stave beztiaže

Predstava oddychovať bez neustálej príťaže gravitačnej sily je isto veľmi príjemná, ale dosiahnutie tohto stavu v pozemských podmienkach je veľmi ťažko realizovateľné. Vo všeobecnosti sa vie, že bezváhový stav je možné dosiahnuť pri strmhlavom lete (riadenom páde) lietadla z veľkých výšok, aj to len krátkodobo počas niekoľkých sekúnd.
Toto tvrdenie už nie je až také jednoznačné. Neurofyziológ John C. Lilly objavil nový postup na dosiahnutie beztiažového stavu. K vynálezu tzv. floatačnej vane ho priviedla túžba nájsť odpoveď na otázku, ako funguje mozog, keď ho „odtienime“ od vonkajších podnetov, ktoré neustále útočia na naše zmysly. Vynálezom floatačného tanku so slanou vodou sa mu podarilo eliminovať nielen hluk, svetlo, pohyby tela či okolitú teplotu, ale i gravitačné sily Zeme.
Floatačná vaňa má tvar veľkého vajca s uzavierateľným vekom. Vysoká koncentrácia soli zaistí, že i pri úplnom vydýchnutí sa telo ponorí len do hĺbky dvoch tretín a hlava zostane vždy nad úrovňou tekutiny. Tým sa vlastne dostaneme do stavu beztiaže. Teplota vody je rovnaká ako teplota tela, takže telo nevníma, kde končí voda a kde začína vzduch. Vďaka tejto teplote sa prekrvia i okraje tela a to má veľmi dobrý vplyv na kožu.
Pôsobením solí dochádza aj k rýchlejšiemu olupovaniu vrchných vrstiev pokožky, a teda i k rýchlejšej regenerácii kože. Navyše, slaná voda je výborným liekom predovšetkým pre ľudí, ktorí trpia kožnými ekzémami alebo majú psoriázu. Soľ pomáha aj pri hojení jaziev po operácii a uvoľňuje unavené svaly.
Floating nie je len modernou relaxačnou metódou, ktorá vytvára príjemné rozpoloženie vedomia, ale údajne dokáže navodiť i meditačné stavy. Niektorí aktívni vyznávači floatingu tvrdia, že sa počas regeneračnej kúry vracajú až do predpôrodného štádia, kedy boli v brušku svojej matky.

Čierny čaj zabíja...

Vedci zistili, že pitie čierneho čaju pomáha odbúravať stres. Tím odborníkov z University College London testoval účinky čierneho čaju na ľudský organizmus a prišli k záveru, že práve tento druh nápoja znižuje hladinu hormónu kortizol, ktorému sa pripisuje stresová funkcia. Zistilo sa, že ľudia, ktorí pijú čierny čaj, sú schopní rýchlejšieho odbúrania stresu ako tí, ktorí pijú iba nápoje chuťou pripomínajúce čaj. Stresu, ako aj slabej schopnosti zbaviť sa ho, sa pripisuje množstvo chronických ochorení srdca.
A aká metóda bola použitá pri zisťovaní, že čierny čaj skutočne zabíja stres? Výskumníci rozdelili účastníkov testu do dvoch skupín a následne ich monitorovali šesť týždňov. Prvá skupina smela piť iba čaj s obsahom kofeínu. Druhá dostávala kofeínové placebo s identickou príchuťou, ale bez obsahu čajovej zložky. Účastníci testu sa v jeho priebehu dostávali do rôznych záťažových situácií, napríklad ich obvinili z krádeže alebo museli čeliť problémom nezamestnaného. Vo všetkých situáciách sa museli postaviť pred kameru a čo najlepšie vyargumentovať svoje konanie, respektíve sa obhájiť.
Päťdesiat minút po skončení splnenia úloh klesla hladina hormónu kortizol v skupine, ktorá pila čaj v priemere o 47 percent, v skupine pijúcej čajové placebo klesla jeho hladina len o 27 percent. V prvej skupine sa navyše ukázala aj nižšia aktivita krvných doštičiek súvisiaca s koaguláciou a rizikom srdcového infarktu. Táto skupina okrem toho v závere uviedla vyšší stupeň pocitu oddychu po záťažovej činnosti.

Kameň z neba lieči

Choroby chrbtice, chronické bolesti, ženské choroby, dokonca aj rakovinu vraj dokáže pomocou rôznych minerálov, polodrahokamov..., ktoré vraj „nabíja“ kozmickou energiou liečiť jeden dôchodca z Bytče. „Posvätné“ miesto medzi týmito kameňmi má 80-kilogramový (vraj) meteorit. Dôchodca, niekdajší stavebný robotník, v súčasnosti psychotronik – liečiteľ, údajný meteorit našiel pri svojom dome a roky ho podkladal pod koleso auta, aby sa náhodou nerozbehlo dolu kopcom. Kameň však opakovane odmietol dať geológom na preskúmanie, či skutočne ide o mimozemský materiál s tvrdením, že on predsa vie, že kameň na Zem priletel z vesmírnych diaľav v období druho- či treťohôr, takže na tento fakt nepotrebuje žiadny odborný posudok.
Dôchodca – psychotronik – je vraj schopný liečiť aj na diaľku, má vlastnú internetovú stránku a obracajú sa na neho ľudia z celého sveta. A on im vraj pomôže... napríklad aj jednoduchými (detskými) kresbami, samozrejme nabitými kozmickou energiou.

Pollitrový všeliek

Už je načase, aby ženy prestali nadávať na mužov, ktorí sa denno-denne nalievajú pivom. Podľa rakúskeho profesora Manfreda Wanzla totiž pivo obsahuje látky, ktoré znižujú riziko Alzheimerovej choroby. Britský profesor Jonathan Powell zase zistil, že pivo obsahuje prírodný silikón, ktorý posilňuje kosti a bráni osteoporóze. Jean-Michel Lecerf z Pasteurovho inštitútu vo Francúzsku tvrdí, že jačmeň a chmeľ, ktoré sú prítomné v pive, podporujú zdravú životosprávu. Podľa nemeckého vedca Norberta Franka práve chmeľ funguje ako účinná látka proti vzniku rakoviny. Profesor Arne Astrud z Dánska na grafoch zase dokázal, že ľahké popíjanie piva odďaľuje riziko infarktu a španielski vedci v súčasnosti skúmajú blahodarné účinky piva na imunitný systém. Pivo je teda vhodný liek pri chrípke a nachladnutí. Z tohto pohľadu má vraj pivo rovnaké účinky ako prevarené víno.
Na jednu vec však nesmieme zabudnúť - účinky tohto takmer všelieku platia len pri striedmej konzumácii piva (to isto tvrdí len žena, hoci aj výskumníčka).

Urinoterapia – liečba močom

Pri liečbe viacerých chorôb, pri skrášľovaní alebo prečisťovaní čriev sa využíva aj liečba močom. Niektorí dávajú prednosť priamo ešte pariacemu sa moču, iní ho miešajú s džúsom alebo ho podávajú s ovocím, ďalší majú radšej niekoľko kvapiek moču zmiešanými s čajovou lyžičkou vody aplikovanými pod jazyk niekoľkokrát za deň. New Age nadšenci bez pochyby dajú prednosť svojej dávke s večerným šalátom pokvapkaným Piss & Vinegar dressingom (moč a ocot), ktorý možno dostať v špecializovaných obchodoch. Niektorí sa umývajú vo svojej vlastnej zlatej tekutine, aby zlepšili kvalitu svojej pokožky, mnohé moderné japonské ženy sa dokonca kúpavajú v moči. Tí najodvážnejší používajú svoj vlastný moč ako klystír.
Mnohí zástancovia tejto formy liečby tvrdia, že moč je farmaceutický zázrak. Niet prakticky nič, čo by nevyliečil. Vraví sa, že moč je účinný proti chrípke, bežnému prechladnutiu, zlomeným kostiam, bolesti zubov, suchej pokožke, psoriáze a všetkým problémom s kožou. Spomaľuje tiež starnutie a pomáha pri AIDS, alergiách, pri uhryznutiach zvierat hadmi, astme, chorobe srdca, zvýšenom tlaku, popáleninách, rakovine, otrave chemikáliami, kiahňach, zápche a zápale pľúc. Vraví sa, že pomáha proti dyzentérii, opuchoch, ekzémoch, podráždení očí, únave, horúčke, kvapavke, plešatosti, nespavosti, hepatitíde, Kaposiho sarkómu, lepre, lymfatickým poruchám, tuberkulóze, Parkinsonovej chorobe a ešte proti desiatkam iných zdravotných problémov.
Su jok

Tento liečebný systém vypracoval Park Jae Woo, vedec pochádzajúci z Južnej Kórey, ktorý nadviazal na niektoré prastaré poznatky tradičnej ázijskej  medicíny. Slová Su jok sú kórejskými výrazmi pre ruku a nohu.
Su jok je založený na princípe podobnosti. Ruky a nohy slúžia ako určité riadiace pulty, prostredníctvom ktorých je možné ovplyvňovať zdravotný stav človeka. Stále viac súčasných vedcov sa prikláňa k názoru starovekých autorít, že každá časť ľudského tela nesie v sebe informácie o celku. Hovoríme tomu princíp hologramu, pretože hologram má jednu zvláštnosť - aj keď sa rozstrihá na niekoľko kusov, každý z nich bude naďalej zobrazovať celý pôvodný predmet. Doteraz poznáme viacero oblastí (ušnica, chodidlo, ruka, niektoré sliznice, ale dokonca aj tvár, jazyk či očná dúhovka), ktoré verne zrkadlia stav nášho organizmu.
Napríklad, ak človeka bolí zub, určite nájde na prste ktorejkoľvek ruky, ukazováku i prstenníku bod, zatlačením ktorého bolesť zubu ustúpi, prinajhoršom sa zmierni. V podstate každé ochorenie, kdekoľvek v tele, sa prejaví zvýšenou citlivosťou a zmenami v tzv. projekčnej oblasti. V systéme Su jok slúžia ako projekčná oblasť časti našich rúk a nôh.

Všeliekom je sex

Veľmi pálčivá téma – na jednej strane stoja lekárske kruhy označujúce zdravý sexuálny život za mimoriadne prospešný pre zdravie dospelého jedinca. Oproti nim s božským mečom v rukách a v bojovom postoji hrozia náboženskí aktivisti, ktorí volajú po mravnej čistote a sexuálnej zdržanlivosti. V rámci našej témy však dáme priestor tej prvej skupine.
Sex vraj zlepšuje imunitný systém, predlžuje život, pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny, omladzuje, znižuje stres, lieči depresie, nahrádza cvičenie, pomáha chudnúť... Treba vôbec pokračovať vo výpočte pozitív, ktoré sex podmieňuje?
Nuž dobre, nasledujúce riadky patria už iba skeptikom. Ľudia milujúci sa raz až dvakrát týždenne majú viac imunoglobulinu A v krvi. To je dôležitá protilátka obmedzujúca rozvoj mnohých chorôb. Skalpel a botoxinové injekcie nedokážu zďaleka to, čo orgazmus a milovanie. Sex v omladzovaní je omnoho účinnejší ako plastická chirurgia. Ľudia venujúci sa pravidelnému sexu vyzerajú až o desať rokov mladší ako ich zdržanlivejší vrstovníci. Pripomíname, že pod pojmom pravidelný sex nemáme na mysli „pravidelné“ milovanie sa raz do roka počas Vianoc...
Pravidelný sex pomáha aj lepšie zvládnuť stres a dennú záťaž v práci a rodine. Sex totiž zamedzuje vytváraniu stavu úzkosti, vyčerpaniu a dokonca pomáha liečiť depresie. V tomto smere pôsobí predovšetkým na ženy. A čo by ich malo mimoriadne potešiť - sex výborne precvičí telo, vylúči z neho endorfiny, spáli energiu a zlepší krvný obeh. Ľudia venujúci sa sexu pravidelne majú nižší hladinu cholesterolu v krvi a majú len zriedka nadváhu.

Goji – elixír mladosti

Čína a jej produkty dobývajú svet. Najnovšie je to zázračná rastlinka známa pod názvom goji. Jej zázračným účinkom už uverili aj v západnej Európe, najmä vo Veľkej Británii, kde tento východoázijský plod ide mimoriadne dobre na odbyt.
Goji, po slovensky kustovnica čínska, má zo všetkých rastlín na Zemi najvyšší obsah vitamínov, stopových prvkov a aminokyselín. Konzumácia goji nielenže posilňuje imunitný systém, ale dokonca spĺňa aj dávny ľudský sen - spomaľuje proces starnutia! Dávno očakávaný elixír mladosti je tak, zdá sa, na svete.

Káva zdravšia ako vitamíny

Už aj vy ste si vypočuli dobre mienené rady, aby ste pili menej kávy, pretože jej nadmerné množstvo škodí? Neverte týmto kuvičím hlasom. Vedci totiž zistili, že káva pomáha predchádzať závažným ochoreniam, ako sú napríklad Parkinsonova choroba alebo cukrovka. Až šesť šálok tohto voňavého nápoja denne nemôže nijako negatívne ovplyvniť činnosť srdca alebo inak poškodiť zdravie zdravého jedinca.
O káve sa veľa nevie, pretože vedecké štúdie sa za posledných dvadsať rokov zameriavali iba na kofeín ako stimulujúcu látku v nej. Káva však obsahuje aj kde–čo iné. Látky zachytávajúce voľné radikály, ktorých činnosť sa pripisuje vzniku nádorových ochorení. Podľa vedcov káva navyše znižuje riziko cirhózy pečene až o 80 %. Tvrdí to Carlo La Vecchia z milánskeho inštitútu Mario Negri pre farmakologický výskum.
O benefitoch kávy je presvedčený aj Bertil Fredholm z Karolinska Institute v Štokholme. Expert z oblasti diabetológie Jaakko Tuomilehto z Helsinskej univerzity tvrdí, že vznik cukrovky typu 2 sa môže znížiť pitím piatich až šiestich šálok kávy denne. Podľa Siegfrieda Knasmuellera z viedenskej univerzity medicíny je zasa káva účinnejšia pri predchádzaní vzniku rakoviny ako ovocie či zelenina.
Desať šálok kávy je vo Fínsku bežná norma. Touto spotrebou sa táto severská krajina dostala na prvú priečku v konzumácii kávy.

Moxa – zázračná rastlina

Fajčenie škodí zdraviu, to je známa pravda, ale... Cigareta stočená z jednej čínskej byliny – moxy – je liečivá. Znovu je tu však to poves­tné, ale... Táto cigareta sa nefajčí!!! Ide o liečbu akupunktúrnou formou prehrievania, teda moxovaním. Úlohou takejto liečby je dodať chorému stratenú bioenergiu teplom. Práve preto sa prehrievaním liečia najmä chronické ochorenia.
Moxa využíva približne sto aktívnych bodov na tele, porovnať sa preto dá s klasickou akupunktúrou. Táto metóda je aj vedecky overená. Dokázalo sa, že na mieste prehrievania sa tvoria rôzne bielkovinové látky, ktoré pomáhajú zvýšiť obranyschopnosť organizmu, stabilizovať vegetatívny nervový systém, zvýšiť prekrvenie a uvoľnenie svalstva a zrýchliť látkovú výmenu. Moxovanie je dôležitá súčasť prevencie a liečby niektorých chorôb a možnosť uchovania zdravia liečbou bez klasických farmaceutických liekov.

Reishi, kráľovská huba

Čínske ľudové liečiteľstvo obohatilo súčasnú alternatívnu medicínu o mnoho postupov – akupunktúra, akupresúra, rôzne masážne techniky... Viete, ako jednoducho zabrániť kardiovaskulárnym ochoreniam, ktoré sa najvyššou mierou podieľajú na chorobnosti ľudskej populácie?
Riešením je huba z historickej Číny, známa pod názvom ling zhi alebo reishi. Moderná medicína svojimi výskumami potvrdila, že reishi zlepšuje krvný obeh a kvalitu krvi reguláciou triglyceridov, cholesterolu, a tak zmenšuje riziko artériosklerózy. Viditeľné výsledky sa prejavia už po šiestich mesiacoch.
Aj dnešní čínski lekári skúmali účinky reishi a zistili, že je ešte účinnejšia, ako uvádzali starí Číňania. Reishi pomáha pri bolestiach hlavy, nespavosti, pri poruchách rytmu srdca, angíne pectoris, únave, vysokom krvnom tlaku.
Reishi pomáha aj pri hladovkách, ktoré by však mali trvať maximálne 36 hodín. V tomto období je potrebné zvýšiť dávkovanie reishi a upraviť pitný režim. Číňania počas jesenných dní užívali hubu reishi trikrát denne s vodou alebo citrónovou či inou ovocnou šťavou. Reishi totiž lepšie pôsobí v spojení s dostatkom vitamínu C.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 3. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 4. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 7. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 2. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 3. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 4. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 5. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 6. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 7. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 8. Najlepšie poviedky domácich autorov
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 936
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 462
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 105
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 4 614
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 3 307
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 248
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 529
 8. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 450

Blogy SME

 1. Lucia Nicholsonová: Toto sú 3 dôvody, prečo z volieb neodstúpime
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája námestníka daňových kriminalistov s kauzou Rozuzlenie?
 3. Anna Miľanová: Fotografia: Prenos obrazu... 2023
 4. Marek Mačuha: Nedovoľte Matovičovi s Ficom vyhrať
 5. Ľudovít Paulis: Čo budú mať vedci, učitelia a zamestnávatelia z návratu SaS na ministerstvo školstva?
 6. Matej Galo: Rozdrvenie Ruska na Ukrajine, posilnenie NATO a zničenie putinovej jadrovej hrozby
 7. Michal Baran: Matovič neprekvapil
 8. Martin Škopec Antal: Budú nám vládnuť politickí Caligulovia?
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 633
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 471
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 092
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 788
 5. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 716
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 998
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 528
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 194
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Problémy vychádzajú z rodín a spoločnosti.


25. sep

Do prírody sa dostal vďaka človeku.


23 h

Ďalší posun v konkurze klubu so 114-ročnou tradíciou.


20 h

Ľudia odtláčali okolostojace vozidlá, aby sa oheň na ne nerozšíril.


25. sep

Blogy SME

 1. Lucia Nicholsonová: Toto sú 3 dôvody, prečo z volieb neodstúpime
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája námestníka daňových kriminalistov s kauzou Rozuzlenie?
 3. Anna Miľanová: Fotografia: Prenos obrazu... 2023
 4. Marek Mačuha: Nedovoľte Matovičovi s Ficom vyhrať
 5. Ľudovít Paulis: Čo budú mať vedci, učitelia a zamestnávatelia z návratu SaS na ministerstvo školstva?
 6. Matej Galo: Rozdrvenie Ruska na Ukrajine, posilnenie NATO a zničenie putinovej jadrovej hrozby
 7. Michal Baran: Matovič neprekvapil
 8. Martin Škopec Antal: Budú nám vládnuť politickí Caligulovia?
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 633
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 48 471
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 092
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 788
 5. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 716
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 998
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 528
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 194
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu