Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Umelý trávnik na Tatrane už v tomto roku?

Tatranci dúfajú, že chytia druhý dych
„Neustále som otvorene rozprával, že prístup radnice k hlavnému futbalovému klubu na úrovni mesta musí byť diametrálne odlišný. Predošlé vedenie malo rezervovaný prístup k futbalu, no či chceme, alebo nechceme, je to predsa najrozšírenejší športový fenomén,“ konštatoval na úvod našej novoročnej inšpekcie v FK Tatran NAO L. Mikuláš jeho prezident Milan Mikušiak. „Dlhú dobu sa nám darilo doslova v provizórnych podmienkach, oproti konkurencii prakticky amatérskych, udržiavať vzostupný trend. Vďaka za to patrí zanieteniu všetkých hráčov, trénerov a funkcionárov.“

V akej pozícii teda, podľa vás, Tatran je?
Počas jesenného priateľského stretnutia s majstrami na našom štadióne vytiahol naslovovzatý profesionál s mikrofónom Karol Polák zaujímavú repliku: „Ružomberský futbal v minulom roku síce veľkolepo a zaslúžene oslávil storočnicu, ale mikulášsky je ešte o desať rokov starší.“ Hlavne tí starší priaznivci vedia, ako zodpovedne sa komentátorský mág pripravuje na každé svoje vystúpenie, preto nie je dôvod mu neveriť. Stojíme teda na ohromných tradíciách a koreňoch. Škoda potlačenia rozvoja futbalu v meste v sedemdesiatych rokoch, kedy mikulášski seniori pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži. Možno to bolo aj pod vplyvom akéhosi politického rozhodnutia, že v Ružomberku sa bude robiť futbal a v Mikuláši hokej. Neviem posúdiť, koľko je pravdy na týchto rečiach pamätníkov, navyše, dnes to už ani nikoho nezaujíma. Sme tu a chceme pozdvihnúť túto hru, ktorá hýbe celým svetom, v našom meste na vyššiu úroveň.

Je reálne to dosiahnuť?
Nechcem vyplakávať a rozprávať na bývalú mestskú garnitúru iba samé negatíva, urobili sa aj dobré veci, no stále budem tvrdiť, že sa nám, vzhľadom na počet našich hráčov, tímov a v neposlednom rade aj na dosiahnuté výsledky, nedostávalo potrebnej vážnosti. Aj pri poslednom schvaľovaní rozpočtu sme zostali v závoze, preto som bol pri pomyslení na budúcnosť Tatrana veľmi skeptický. Strácal som nádej, že raz budeme serióznym klubom s vyhovujúcim materiálnym vybavením a kultúrnym štadiónom. Stále budem cítiť krivdu, ale dúfam, že nové zastupiteľstvo zmení tento prístup.

Myslíte, že odteraz to bude aspoň trochu inak?
Od nového primátora a pos­lancov sme dostali prísľub, že sa pomery zmenia. Odcitujem odsek jeho volebného programu, v ktorom sa venoval špeciálne futbalu: „Na futbal sa v našom meste v minulosti zabúdalo. Z futbalového štadióna Tatranu v Okoličnom je potrebné vytvoriť futbalové centrum. Jeho súčasťou by malo byť ihrisko s umelým trávnikom, ktoré bude slúžiť všetkým futbalovým klubom na území mesta.“ Týchto pár viet vystihuje všetko. Každé mesto má svoj tzv. mestský klub, ktorý je akousi vlajkovou loďou. Nemám nič proti menším klubom v iných mestských častiach. Mládež, ktorá sa nedostane do väčšieho futbalu, potrebuje tento priestor, ale netreba to na druhej strane preceňovať. Bohužiaľ, v spomínanom rozpočte som našiel anomálie, ktoré nemajú veľa spoločného so zdravým rozumom. Ak je pre náš klub v investičnej oblasti pripravených na rok 2007 osemstotisíc , napríklad na oplotenie ihriska a výstavbu šatní v Ondrašovej malo ísť v blízkej budúcnosti tri a pol milióna korún.

Pristavme sa pri vašich snahách postaviť umelú hraciu plochu.
Na projekte ihriska štandardných rozmerov s umelým trávnikom a osvetlením intenzívne pracujeme. Umelý trávnik už pritom nie je prepychom, stačí sa rozhliadnuť v blízkom okolí. Komu sa nepozdáva príklad ligového Ružomberka, Bystrice či Žiliny, musí mu postačiť argument v podobe D. Kubína, Martina. Ak sa vyberieme trochu ďalej, umelú plochu prevádzkujú v Novom Meste nad Váhom, Topoľčanoch, Prievidzi, Senici, Zlatých Moravciach, Lučenci, R. Sobote... Ak chceme zvlášť v našich väčšinou krutých liptovských poveternostných podmienkach konkurovať iným, bez umelej hracej a tréningovej plochy sa nezaobídeme. Finančné prostriedky, ktoré sme museli pravidelne vrážať do rekonštrukcie v nevyhovujúcom období poškodeného trávnika, sa nám pri predpokladanej minimálne dvadsaťpäťročnej životnosti umelého trávnika jednoznačne vrátia. Treba podotknúť, že umelú trávu by využívali okrem našich mužstiev aj ostatné kluby pôsobiace v jednotlivých mestských častiach za režijnú cenu a, samozrejme, počítame s komerčným využitím pre iné kluby na prípravné zápasy v čase mimo nášho využívania.

Máte už spočítané, koľko to bude stáť?
Tento projekt, ktorý, nebojím sa to širokej verejnosti otvorene povedať, bude stáť okolo trinásť miliónov korún, by mal byť impulzom k smelším, v tomto momente ešte riadne odvážnym métam mikulášskeho futbalu. V minulých dňoch sme už absolvovali predbežné rozhovory s predstaviteľmi Slovenského futbalového zväzu na čele s jeho prezidentom Františkom Laurincom. Dostali sme prísľub, že by sme mohli dostať zo zväzových zdrojov dvoj až trojmiliónovú dotáciu na tento účel. Hlavnú ťarchu výstavby by malo prevziať mesto podľa vzoru výstavby umelej ľadovej plochy na Podbrezinách. Tým by došlo k nášmu zadosťučineniu a k spravodlivejšiemu prístupu mesta k futbalu v pomere k niektorým iným športovým odvetviam.

Obráťme trochu list, prvý tím Tatrana premiérovo účinkuje v novovytvorenej druhej lige. O dva mesiace sa opäť rozkrúti zápasový kolotoč.
Podmienky musia ísť ruka v ruke s hráčskou kvalitou. Okrem dominantného tohtoročného cieľa, ktorým je vybudovanie spomenutého umelého trávnika, venujeme pozornosť príprave na jarnú časť. Čaká nás nesmierne náročná odveta, v rozpätí pár bodov sa nachádza prakticky celý druholigový peletón. Nečaká nás taký výhodný štart ako v jeseni, žreb nás pošle dvakrát vonku. Nedajbože, vyjdeme naprázdno, a môžeme byť z dnešného lichotivého štvrtého miesta raz-dva na konci.

V akom stave je momentálne váš hráčsky káder?
Viacerí chlapci si doliečili zranenia. Zimnú prípravu začali prakticky všetci s ohromnou chuťou. Dosť nás zaskočilo, že kvôli rysujúcej sa pracovnej ponuke v zahraničí nateraz u nás netrénuje kanonier celej súťaže Marek Kašpar. Na základe zmluvy nemôže bez nášho súhlasu svojvoľne odísť do iného klubu. Situácia okolo neho ma veľmi mrzí, ale ešte sa určite pokúsime o zvrat v tejto veci. Čo sa týka iných, do nášho kádra sa po dlhej dobe vrátil z práce na Cypre ďalší hrotový hráč Michal Tomek. Dúfam, že rýchlo dobehne tréningový výpadok a v prípade Kašparovej absencie zacelí miesto v útoku. Kvalitami, ktoré už v minulosti osvedčil, na to jednoznačne má. Z Bardejova sme angažovali talentovaného Virgulu a z Demänovej Praštiaka, ktorý naposledy pôsobil v Palúdzke. V útoku sa tak črtá veľmi zaujímavá konkurencia.

Na prvých tohtoročných tréningoch sa objavili aj ďalšie nové či staronové tváre.
V krátkej dobe by sa mal k nám navyše vrátiť Srb Miladinovič, typický technický ľavý stredopoliar. V jeseni nedostal pracovné vízum, teraz by už malo byť všetko v poriadku. Do prípravy v áčku sa zapojili aj šiesti dorastenci, ktorí na jar v mládežníckej kategórii končia. Z Nemecka sa vrátili aj dvaja naši mladí odchovanci Majo Králik a Lukáš Balúch. S Králikom sme prakticky dohodnutí na jarnom pôsobení u nás, doťahujeme veci okolo druhého menovaného. Služby tejto nádejnej talentovanej dvojice by sme radi uvítali.

Medzi fanúšikmi sa pošuškáva, že sa vráti aj Bella, ktorý má aj ligové ostrohy v drese Senca a R. Soboty.
S Radom sme v stálom kontakte, máme s ním určité dohody, ktoré stále platia. Pomohol nám vykopať postup do druhej ligy. Potom odišiel za objektívne lepšími podmienkami do Rakúska. Zatiaľ nie je jasné, ako bude tento jeho angažmán pokračovať. Ak by ho nemal definitívne potvrdený, bude doma vítaný.

Sila každého tímu je založená na brankárskom poste.
Pôvodne sme síce boli rozhodnutí nerokovať o predĺžení hosťovania Martina Chalupku, ale po zrelej úvahe sme uvážili, že bude dobré disponovať dvojicou kvalitných gólmanov. Keď k nemu prirátame Miša Kubáňa, máme túto parketu, na ktorej bude počas jarných skúšok hlavne na východe veľká ťarcha zodpovednosti, vyriešenú.

Zimná kádrová inventúra Tatrana je týmto ukončená?
Sme v kontaktoch s ďalšími možnými posilami z vyšších súťaží. Pokiaľ však Corgoň a prvoligové kluby neuzavrú svoje súpisky, sú akékoľvek úvahy týmto smerom bezpredmetné. Ešte raz opakujem, po spomínaných impulzoch a prísľuboch sme chytili druhý dych, nielen do blížiacej sa jari hľadíme s optimizmom.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 2. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 3. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Zvonenie v ušiach?!
 6. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
 7. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 308
 2. Všetkým lepí pred voľbami 10 064
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 822
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 7 002
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 738
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 462
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 961

Blogy SME

 1. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
 2. Tupou Ceruzou: Čistky
 3. Ján Šeďo: Pokrčený Fico, vysmiaty Pellegrini a.... Šimečka.
 4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
 5. Jan Pražák: Vnuk
 6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
 7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
 8. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 024
 2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 43 984
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 720
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 356
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 363
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 978
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 784
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 518
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši.

Odvolanie má len odporúčací charakter. Definitívne rozhodne županka.


19 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Privádzač do Liptovského Mikuláša prejde obnovou.

S prácami by mali začať na budúci rok.


27. sep
Vrbický most

Most je v havarijnom stave, vodiči ho využívajú ako obchádzku.


26. sep

Blogy SME

 1. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
 2. Tupou Ceruzou: Čistky
 3. Ján Šeďo: Pokrčený Fico, vysmiaty Pellegrini a.... Šimečka.
 4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
 5. Jan Pražák: Vnuk
 6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
 7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
 8. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 024
 2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 43 984
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 720
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 356
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 363
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 978
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 784
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 518
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu