Žltačka sa prenáša doslova zo stolice do úst. Bránou vstupu infekcie do tela sú ústa. K nákaze dochádza kontaminovanými predmetmi, kontaminovanou vodou a potravinami. Po nákaze sa vírus dostáva z čriev do pečene. Množí sa v pečeňových bunkách, odkiaľ je spolu so žlčou vylučovaný do stolice. Od získania nákazy do objavenia sa prvých príznakov ochorenia uplynie 14 až 50 dní, čím je sťažené pátranie po možnom zdroji nákazy či spôsobe prenosu. Čo je u tejto nákazy veľmi nebezpečné je fakt, že infikovaná osoba, ktorá ešte nemá žiadne viditeľné príznaky ochorenia, vylučuje vírus stolicou, a tak šíri nákazu do svojho okolia.
Nákaza sa šíri tzv. fekálne-orálnou cestou. Osoba vylučujúca vírus stolicou pri nemožnosti dodržiavať osobnú hygienu, či z nedbalosti , môže zavliecť vírus kontaminovanou vodou a potravinou do úst inej vnímavej osoby. Infikovaný jedinec môže tiež neumytými rukami kontaminovať okolité predmety. Jednou z možností je tiež prenos z osoby na osobu, spravidla v tesnom kontakte v detských a rodinných kolektívoch.
Faktorom prenosu nákazy môžu byť často aj odpadové vody obsahujúce vírus, ktoré znečistia zdroje pitnej a úžitkovej vody a kontaminujú potraviny. Nebezpečenstvo vzniku infekcie číha aj zo zalievania zeleniny a ovocia kontaminovanou vodou, ako tomu bolo v prípade poslednej veľkej epidémie v bývalom Československu, kde faktorom prenosu boli mrazené jahody.
Je potrebné, aby sa ľudia pred ochorením chránili dôsledným dodržiavaním hygienických návykov, umývaním rúk po každom použití záchoda a vždy pred jedlom. Tí, ktorí už majú vírus v sebe, ho najmenej štrnásť dní roznášajú okolo seba bez toho, aby to vedeli. V prípade, že si takýto prenášač vírusu neumýva ruky po použití záchoda, všade kde sa rukami dotkne, môže vírus zanechať. Ochorenie tak môžete získať dotykom kľučiek v obchode, na úradoch, v zamestnaní, v škole, dotykom držiakov v autobusoch a podobne. Preto je dôležité ruky si po príchode domov ihneď vyumývať ešte skôr, než s nimi začneme jesť. Nákaza sa totiž prenáša len zo stolice (ktorá zostáva na rukách po použití záchoda) do úst. Vzduchom sa toto ochorenie preniesť na druhého nemôže.
Všetci občania, ktorí majú suché záchody, by mali zvýšiť frekvenciu ich zasýpania alebo zalievania chlórovými dezinfekčnými prípravkami (Chloramín, Savo), ktoré vírus žltačky likvidujú.
Ochorenie často začína ako bežná viróza s vysokou teplotou aj do 40 stupňov Celzia. Skôr, ako žlté sfarbenie kože či očného bielka, si človek všimne tmavý moč (ako pivo) a nápadne svetlú stolicu. Nechutenstvo a žalúdočno-črevné problémy sú tiež často prítomné.
Vírus žltačky typu A porušuje funkcie pečene na dlhší čas a vyradí tak človeka z normálneho spôsobu života aj na viac mesiacov. Zatiaľ neexistuje protivírusová liečba tohto ochorenia. Podávajú sa iba podporné lieky na zlepšenie funkcií pečene a celkové zotavenie organizmu. Nutná je hospitalizácia na infekčnom oddelení 2-4 týždne, niekedy aj viac.
Proti tomuto ochoreniu sa dá tiež chrániť zaočkovaním. Očkovaciu látku na požiadanie predpíše ošetrujúci lekár, neuhrádzajú ju však zdravotné poisťovne. Jej cena je síce vyššia ako tisíc korún, investíciu do svojho zdravia by ste však mali dobre zvážiť.