Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Proti povodniam aj s nezamestnanými

Územný závod Povodia horného Váhu so sídlom v Ružomberku, ktorý patrí do sústavy podnikov a závodov Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici, má v správe vodné toky a vodné diela v troch regiónoch Slovenska - Liptov, Orava a Turiec. S počtom 240 pracovníkov zabezpečuje investičné, rekonštrukčné či udržiavacie práce na vodných nádržiach Liptovská Mara, Bešeňová, Krpeľany či Turček, ale aj na Oravskej priehrade a vyrovnávacej nádrži Tvrdošín. Svoju pozornosť venuje aj viac ako 3 tisíc km vodných tokov v uvedených regiónoch.

Stabilizácia koryta
„Napriek rozsiahlemu teritoriálnemu pôsobeniu závodu Povodie horného Váhu splnilo vlani po finančnej, ale aj vecnej stránke všetky hospodárske úlohy. Za najvýznamnejšiu akciu považujeme modernizáciu vodného diela Liptovská Mara v objeme 42 mil Sk, ktorá spočívala v  opravách strojno-technologického zariadenia, stavebných častí, ako aj v modernizácii technicko-bezpečnostného dohľadu a zabezpečovacieho kamerového systému. Ďalšou významnou investičnou akciou v regióne Liptova bolo vybudovanie kamenného stupňa na toku Belá v katastri Liptovského Hrádku. Cieľom týchto prác bolo stabilizovať dno koryta Belej, a tým zamedziť poklesu pilierov mosta pre chodcov do Liptovského Petra. Zabránili sme tým aj možnému zdvihnutiu hladiny v jazierku pri zámočku v Liptovskom Hrádku. Práce boli financované v objeme 8,5 mil Sk z fondu Pomoc Tatrám,“ povedal pre redakciu MY Liptov riaditeľ závodu Povodia horného Váhu Róbert Hok.
Pre tento rok nemá Povodie horného Váhu plánovanú žiadnu väčšiu investičnú akciu, no napriek tomu budú mať jeho pracovníci roboty dosť. Veď aj bežná starostlivosť o vodné toky, ktorých má ružomberský závod v správe dokopy niekoľko stovák kilometrov, si vyžaduje poriadnu dávku energie. A aj táto činnosť musí byť vykonávaná na vysokej odbornej úrovni. Veď nejde o samoúčelné úpravy korýt, ale o práce, ktoré v maximálnej možnej miere minimalizujú vyliatie vôd z korýt vodných tokov.

Spolupráca so samosprávou
„Máte pravdu, občianska verejnosť naše pôsobenie v oblasti starostlivosti o vodné toky v prvom rade vníma cez pohľad vzniku väčších či lokálnych povodní. Treba však povedať, že výsledky tejto našej aktivity vo výraznej miere ovplyvňuje samospráva. A spoluprácu s ňou v Liptove považujeme za veľmi dobrú. Pravidelné stretnutia pomáhajú riešiť v prvom rade protipovodňové opatrenia, ktoré majú preventívny charakter. Pravidlom napríklad je, že starostovia s pomocou nezamestnaných zabezpečujú čistenie miestnych vodných tokov, pretože práve nepriechodnosť koryta je hlavnou príčinou miestnych povodní,“ hovoril R. Hok.
Redakciu zaujímalo, či aj starostovia liptovských obcí hodnotia spoluprácu s Povodím horného Váhu pozitívne. V Liptovských Sliačoch sme sa dozvedeli, že uvedené hodnotenie spolupráce je pravdivé. Pre najbližšie obdobie má samospráva v Sliačoch záujem, aby Povodie horného Váhu opravilo korytá v tých častiach potokov, kde hrozí odplavovanie ciest III. triedy. V obci sa tiež iniciatívne pripravujú vlastné protipovodňové akcie.
„Vodné toky síce patria do správy Povodia horného Váhu, ale obec sa nezbavuje zodpovednosti za čistotu a úpravu, v našom prípade potoka Sliačanka,“ dozvedeli sme sa od starostu Liptovských Sliačov Jána Ondrejku. „V spolupráci s ružomberským úradom životného prostredia chceme spolufinancovať projekt výrubu nepotrebných rýchlo rastúcich drevín (topole, zhnité vŕby a pod.) na brehoch Sliačanky. Navyše, koncom marca (od 26. do 31. marca) vyhlásim súťaž pod názvom Za krajšiu dedinu, do ktorej chceme zapojiť žiakov základnej školy, organizácie pôsobiace v obci, ale aj ostatných občanov. Tento projekt bude zameraný na čistotu a poriadok v celej obci, vrátane korýt miestnych potokov.“

Budú čistiť korytá a brehy
A aká je situácia v Ludrovej a Liptovskej Osade? Obidve obce nemajú v tomto roku v pláne realizovať žiadne investičné akcie na miestnych vodných tokoch. „V jarných mesiacoch v spolupráci s nezamestnanými, ktorí budú vykonávať aktivačnú činnosť pre obec, sa však pustíme do čistenia koryta potoka Ludrovianka. Zabezpečíme tým maximálnu priepustnosť koryta. Taktiež rozmiestnime po obci veľkoobjemové kontajnery (asi 15 ks) na drobný stavebný odpad, aby občania mali možnosť odovzdať tento materiál na patričné miesto a nezbavovali sa ho, povedzme, vyhadzovaním do potoka,“ povedal starosta obce Peter Dutka, aj on má nejaké tie požiadavky na Povodie horného Váhu. „Doterajšia spolupráca bola dobrá. Na základe našich upozornení a žiadostí boli vykonané všetky potrebné práce spojené so zamedzením podmývania a so spevnením brehov miestneho potoka. V tomto prípade však bol riešený len havarijný stav. Do budúcna preto bude potrebné spevniť a upraviť brehy potoka v celom intraviláne obce.“
Liptovská Osada má zase od januára minulého roku zavedený separovaný zber komunálneho odpadu (plasty, sklo, papier, akumulátorové batérie, pneumatiky, textil), v intraviláne katastra obce sú rozmiestené veľkoobjemové kontajnery na zber iného komunálneho, ale aj cintorínskeho odpadu, takže nedochádza k zahádzaniu korýt haraburdím v takej miere, že by to mohlo ovplyvniť priepus­tnosť koryta.
„Skôr si myslím, že problém môžu spôsobiť neudržiavané brehové porasty a to tým, že v prípade prívalových dažďov môžu zahatať koryto toku a tým spôsobiť záplavu časti obce. Obec preto plánuje v spolupráci so správcom tokov, ktorým v tomto prípade, sú Lesy SR Banská Bystrica a ružomberským Obvodným úradom životného prostredia upraviť, brehové porasty tokov tak, aby k takémuto ohrozeniu nedošlo,“ dozvedeli sme sa od starostu obce Róbert Kuzma. V tejto súvislosti dodal, že správcom všetkých tokov, ktoré pretekajú katastrom obce Liptovská Osada, sú Lesy SR Banská Bystrica. „Spoluprácu s touto organizáciu hodnotím ako veľmi dobrú a ústretovú vzhľadom k tomu, že v roku 2005 Lesy SR prefinancovali investičnú akciu týkajúcu sa úpravy brehu potoka Lúžňaka.

Štúdia využitia
Nuž, tohtoročné úlohy Povodia Váhu sme aspoň čiastočne zmapovali. Vieme, aké opatrenia treba realizovať, aby sa minimalizoval vznik miestnych povodní, aby sa starostlivosť o vodné toky skoordinovala so samosprávou. Je tu však jeden problém, ktorý Povodie horného Váhu musí riešiť s vyšším samosprávnym orgánom. Viac však R. Hok:
„Mojím dlhodobým cieľom je, aby sa konečne v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom spracovala štúdia využitia vodného diela Liptovská Mara. Máme pocit, že v súčasnosti sa začínajú brehy Liptovskej Mary chaoticky „osídľovať“. Bolo by preto vhodné, aby takáto štúdia uzrela svetlo sveta čo najskôr. Je totiž potrebné urýchlene zohľadniť všetky aspekty využitia Liptovskej Mary, aby bola zabezpečená koexistencia medzi správcom vodného diela, energetikmi, podnikateľmi, rekreačnými zariadeniami, rybármi a ochranármi. Cieľom tejto štúdie by bolo vytypovať vhodné zóny pre žiadateľov výstavby v tejto lokalite, aby nedochádzalo ku kolíznym situáciám,“ vyslovil svoje predstavy R. Hok.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 116
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 870
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 001
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Dôležitosť duševnej pohody 5 096
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy 5 033
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 169
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 171

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 7 131
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 207
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 5 013
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 317
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 091
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 200
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 3 061
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 908
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


5 h
Ilustračné foto.

Mesto Ružomberok sa nestane stopercentným vlastníkom spoločnosti Technické služby (TS).


TASR 6 h

V ponuke sú ďalšie tikety.


6. okt
Cesta nie je v dobrom stave. Lokálne vysprávky boli len krátkodobým riešením.

Vodiči by mali počítať so zdržaniami.


6. okt

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 7 131
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 207
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 5 013
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 317
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 091
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 200
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 3 061
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 908
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu