Víchrica, ktorá sa minulý týždeň prehnala aj Liptovom, neobišla ani cintorín v Ľubeli. V piatok ráno občania neverili vlastným očiam. Mnohé hroby boli zavalené stromami a úplne zničené. „Keď som sa ráno pozrela z okna, videla som strechy v Liptovských Kľačanoch, ktoré predtým nebolo vidno. Hneď som vedela, že je zle. Išli sme sa s otcom pozrieť, čo sa stalo a videli sme popadané stromy na poľnej ceste k cintorínu a potom tú spúšť. Bolo to strašné. Pováľané a poškodené náhrobné kamene, porozbíjané kahance, všade popadané stromy. Celá stará časť cintorína bola zničená,“ povedala nám Mária Nováková a dodala, že taký vietor v Ľubeli nezažili ani pred dvoma rokmi, keď bola kalamita v Tatrách.
Na cintoríne sa zhŕkli ľudia a mnohé ženy, keď videli, čo sa stalo, plakali. Prišli aj chlapi s pílami a snažili sa stromy popíliť a odpratať. Starosta Ľubele Milan Kubík zvolal v piatok popoludní mimoriadne zastupiteľstvo. „Škody sa zatiaľ nedajú vyčísliť, ale sú značné. Je to veľmi citlivá záležitosť a ľudí sa to dotklo hlavne emocionálne. Zatiaľ sám neviem, ako im pomôcť, ale budeme sa snažiť aspoň zmierniť následky veternej smršte. Víchrica poškodila v obci viaceré strechy a hospodárske budovy, úplne zničila strechu na dome Mateja Huleka. Je nezamestnaný a jeho sociálna situácia je dosť zlá,“ povedal M. Kubík a pokračoval: „Víchrica na cintoríne zúrila vo štvrtok v noci, ale poriadne fúkalo už pred obedom. Občania mi oznámili, že horia rozvodné skrine na stĺpoch. Hneď som volal na dispečing do Žiliny, odtiaľ oznamujú poruchu do L. Mikuláša. Kým dorazili energetici, trvalo to celú večnosť. Hasiči prišli skôr, ale nemohli hasiť, museli na nich čakať, lebo energetici musia najprv vypnúť sieť. Ale keď prišli, nemuseli už nič vypínať, lebo skrine medzitým zhoreli. Je to zlý a nedomyslený systém. Možno nabudúce budeme musieť volať nie do Žiliny, ale až do Bruselu...,“ skonštatoval ironicky starosta. Nie je jediný, ktorý si myslí, že systém je zlý a v podobných prípadoch by sa malo postupovať pružnejšie.
Víchrica napáchala škody aj v ďalších liptovských obciach.
Víchrica, ktorá sa minulý štvrtok vo večerných hodinách prehnala našim regiónom, spôsobila najväčšie škody v obci Liptovské Kľačany. Silný vietor tam poškodil desať rodinných domov a z obydlí vyhnal takmer všetkých obyvateľov.
„Okrem toho bolo v Ľ. Kľačanoch poškodených aj pätnásť hospodárskych budov. Zatiaľ ide len o predbežné údaje, ktoré sa môžu zmeniť po ďalších hláseniach občanov,“ povedal Ján Krajči, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v L. Mikuláši. Je smutné, že tragickú situáciu sa v Ľ. Kľačanoch snažili využiť neznámi zlodeji, ktorí chceli ukradnúť obecný traktor. V Ľubeli víchrica najviac vyčíňala na obecnom cintoríne, kde popadali smreky, ktoré poškodili niekoľko hrobov. Liptovskomikulášski hasiči zasahovali aj v Demänovskej doline, kde na cestu spadol strom.
V Liptovskom Hrádku bola najkritickejšia situácia na Ulici Pod lipami. V tamojšej lipovej aleji spôsobovali problémy padajúce konáre. „Situáciu nám neuľahčovalo množstvo kamiónov, ktoré stáli na ceste. V noci sme dokonca zobudili niekoľkých obyvateľov, aby si do bezpečia odtiahli autá, ktoré mali zaparkované na ulici,“ uviedol Ján Maršálek, náčelník mestskej polície v L. Hrádku. Mestskí policajti sa podľa jeho slov na hroziace sa nebezpečenstvo dobre pripravili. „Vedeli sme, že bude silný vietor, tak sme aj v službe mali viac chlapov. Teší ma, že nedošlo k zraneniam ľudí ani k poškodeniu mestského majetku,“ skonštatoval J. Maršálek. V L. Hrádku poodfukovalo niekoľko prenosných dopravných značiek, ráno však už všetko bolo v najlepšom poriadku.
V okrese Ružomberok zaznamenali hasiči minulý štvrtok len jeden výjazd. „Zasahovali sme pri Korytnici, kde na cestu spadol strom,“ informoval Ján Ondruška, vedúci technik špecialista Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku. Vo všetkých troch mestách a niekoľkých obciach spôsobila víchrica aj výpadky elektrického prúdu.