Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov do Popolcovej (alebo Škaredej) stredy. Dátum Popolcovej stredy je pohyblivý, pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Preto fašiangy bývajú dlhšie alebo kratšie, končia sa vo februári alebo v marci. Tento rok pripadá Popolcová streda na 28. februára.
Fašiangy boli časom priadok, zakáľačiek, svadieb a zábav. Najveselšie bývali posledné dni pred Popolcovou stredou známe aj ako posledný fašiang. Vtedy chodievali po dedinách rôzne maškary, vyhrávala muzika, voňali „chrapne“ – šišky. Fašiangové obchôdzky, nazývané aj bursy, sa zachovali dodnes.
Kým vypukne tá pravá fašiangová zábava, stojí za to navštíviť múzeum Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a pozrieť si výstavu fašiangových masiek. Oblečenie je zo šatnice Liptovského múzea, ale masky tvorili pracovníčky múzea priamo na mieste. Figuríny poobliekali podľa obrazovej dokumentácie aj vlastnej fantázie. Na výstave uvidíte napríklad démonické bytosti - smrtku s kosou, vodníka, černokňažníka, strigu s mačkou na pleci, ale aj zvieracie masky – medveďa muzikanta či kocúra v čižmách. Spoločnosť im tvorí cigánka, plačka, baba s deckom fúzatá tetka a dvojzubý. Zaujímavá je aj maska s názvom chlap varovkyňa. V rukách drží mimino, ktorému z perinky trčí fľaša borovičky. Doktorovi Cvachovi zase trčí z vrecka tisíckorunáčka, ale prípadní „chmatáci“ majú smolu. Je falošná.
Najväčšou maskou je husár na koni, podobného môžete vidieť v Ploštíne. Pôvodne mal muž o seba pripútané dve sitá – jedno vpredu, druhé vzadu a cez ne mal prehodenú plachtu. O prvé sito mal pripevnenú drevenú hlavu koňa a vyzeral, akoby na ňom sedel. Koňa, ktorého uvidíte v Čiernom orli, urobili pracovníčky múzea z kartónu a vyzerá skoro ako živý. Pod plachtou však nie sú ukryté sitá, ale vrecia vypchaté textíliami. Od pracovníčky múzea Anny Beťkovej sme sa dozvedeli, že obľúbenou fašiangovou maskou v Liptove bol kedysi sitárik. Na hlave mal sito a vyzeral trochu ako smrtka, lebo bol celý zahalený v bielej plachte. Mal ju zviazanú pod krkom a boli v nej otvory iba pre oči, prípadne pre nos a ústa. Sitárika sme síce v Čiernom orli nestretli, ale okrem fašiangových masiek sme vo vitrínach videli rôzne karnevalové masky, napríklad pirátov, víl, mušketiera... A samozrejme chriapu a trojchlapa. Výstavu fašiangových masiek si v Čiernom orli môžete pozrieť do konca februára a je spojená s tvorivými dielňami pre deti.