Magda Vášáryová, herečka, poslankyňa Národnej rady a členka výboru pre kultúru a médiá, zavítala v polovici januára do Národnej akadémie obrany maršala Andreja Hadika v Liptovskom Mikuláši. V svojej prednáške sa zamerala na aktuálne otázky súčasnej bezpečnosti EÚ, energetickú bezpečnosť, európsku energetickú chartu a zaoberala sa návrhom nového dokumentu EÚ k európskej energetickej politike. Po prednáške nám odpovedala na niekoľko otázok.
Kedysi ste boli na doskách, ktoré znamenajú svet, kde ste vystupovali pred publikom. Dnes stojíte pred účastníkmi vo vzdelávacom procese. Je v tom rozdiel?
Určite, pretože na javisku som mala naučený text, mala som to nacvičené, mala som presne predpísanú rolu a jej konanie, nebol tam možný vlastný prejav ani improvizácia. Ako poslankyňa si stojím za svojím textom, za svojimi hodnoteniami zahraničnej politiky, za svojimi názormi, viem ich obhájiť.
V roku 1993 ste prešli od divadla k politiky. Čo vás k tomu viedlo?
Neštudovala som herectvo, študovala som sociológiu, filozofiu, štatistiku, logiku. Vždy ma to veľmi bavilo a keď som mala štyridsať rokov, usúdila som, že pre mňa bude lepšia zmena. Zdalo sa mi, že v herectve sa opakujú situácie. Potrebovala som novú výzvu.
Súčasná zahraničná slovenská politika rieši množstvo problémov. Ktoré považujete za najdôležitejšie?
Za veľmi dôležitý považujem reálny pohľad na našu energetickú bezpečnosť, pretože panuje mnoho mýtov a predsudkov v tejto oblasti. Dôležitosť pripisujem i tomu, že SR bude od 1. februára 2007 predsedať bezpečnostnej rade OSN. Treba si uvedomiť, že sme členom EÚ, Spolková republika Nemecko ako veľmi vplyvný člen EÚ a predsedajúca krajina nastoľuje témy, ku ktorým sa diskutuje a my sa musíme týchto diskusií zúčastňovať.
Slovenské ozbrojené sily sa zúčastňujú mnohých zahraničných misií a operácií. Ako vidíte ich účasť na týchto aktivitách z pohľadu medzinárodnej politiky?
V podstate naše bezpečnostné sily sa zúčastňujú troch typov zahraničných misií, to znamená mierové sily OSN, sily pod hlavičkou NATO a hlavičkou EÚ. Myslím si, že je veľmi dôležité, že sa snažíme vyvažovať tieto tri účasti, aby sme neoslabili OSN, ale aby sme aj splnili svoje záväzky ako spojenci. Myslieť si podľa mňa, že našich vojakov stiahneme do kasární a miesto nich pošleme troch chirurgov v nádeji, že nikto nezomrie, ani neutrpí úraz, je scestné. My jednoducho musíme vziať na seba zodpovednosť.
Vyslovili ste kritický názor na stav a vývoj na Balkáne.
Vo februári začína diskusia o optimálnom štatúte provincie Kosovo na západnom Balkáne. Celkom oprávnene sa obávame, že neúspech týchto rokovaní, horšie riešenie, než bolo možné, zlé riešenie, môže znovu destabilizovať situáciu aspoň v určitej časti západného Balkánu. Každý, kto chodil do školy a čítal o balkánskych vojnách vie, že Balkán je dlhé desaťročia a stáročia nestabilný región, kde žijú vedľa seba niekoľké národy, relígie, moslimovia európskeho etnického pôvodu, atď. Problém je ťažko riešiteľný. My sa ho musíme zúčastniť, ale prikloniť sa na jednu alebo druhú stranu je pre Slovensko veľmi kontraproduktívne.