Liptovský Hrádok – Otázku zdravého životného prostredia a ochranu ovzdušia otvorili poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva minulý štvrtok pri schvaľovaní správy pod názvom Koncepcia rozvoja mesta Liptovský Hrádok v oblasti tepelnej energetiky. Vzhľadom na rozsah predkladaného materiálu bola správa na internetovej stránke mesta, poslanci ju dostali v elektronickej podobe. Správu predkladala vedúca životného prostredia, výstavby a dopravy (ŽPVaD) Beáta Surovčeková a energetický auditor Ivan Piatnička. Po diskusii ju poslanci schválili.
Podľa poslanca Petra Hradeckého by si jednotlivé domy v meste nemali vykurovanie riešiť individuálne, keď ho mesto rieši centrálne. Dôvod? „Mesto je posadené nízko. V minulých rokoch zmizol nad Liptovským Hrádkom opar, ktorý vznikal pri kúrení v súkromných domoch. Dnes je už naspäť. Ľudia kúria drevom a iným pevným kurivom, len aby ušetrili,“ komentoval zhoršenie ovzdušia v meste P. Hradecký. Podľa I. Piatničku by mesto malo zabezpečiť energie pre obyvateľov, ale nemalo by rozhodovať, čím by ľudia mali kúriť. Iné je to však pri veľkoodberateľoch. „O veľkých odberateľoch by malo rozhodnúť mesto a podniknúť všetko pre to, aby nekúrili ťažkým palivom, mazutom...“ zauvažoval I. Piatnička. Riaditeľ Bytového podniku v L. Hrádku Ľubomír Devečka upozornil: „Európska únia znižuje emisné limity. Každé mesto bude mať pridelené emisné limity, ktoré môže vypúšťať do vzduchu. Do roku 2012 ich bude únia znižovať. Tak tlačí aj nás na obnoviteľné zdroje.“ Potom riaditeľ povedal, že Bytový podnik vypracováva projekt, ako aspoň na Ulici M. Rázusa zohrievať vodu v lete solárnou energiou.
B. Surovčeková hovorila o pripravenosti odboru ŽPVaD na projekty z Európskej únie tak, aby medzi prvými mohlo mesto dať zatepliť obidve základné školy, Materskú školu na Hradnej ulici a Centrum voľného času v L. Hrádku.