Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Povolanie učiteľ je v našej škole poslaním

„Vytvárame podmienky a priestor pre zdravý, harmonický, šťastný rozvoj a vývin dieťaťa.“ To je motto pre prácu v Základnej škole s materskou školou na Hradnej ulici v L. Hrádku
Každému rodičovi iste záleží na tom, aby jeho dieťa dostalo čo najlepšie vzdelanie. S tým súvisí aj výber školy, ktorá umožní dieťaťu rozvoj jeho intelektuálnych ale aj fyzických schopností. V súčasnosti je zrejmé, že školy, najmä tzákladné, bojujú o každého nového žiačika, ktorý bude navštevovať tú či onú školu. Pre rodiča je tento výber sčasti podmienený bydliskom, dochádzkou dieťaťa do školského zariadenia a v nemalej miere úrovňou poskytovaných služieb samotnému žiakovi, vybavením školského zariadenia, prístupom k dieťaťu a k rodičom ako ku rovnoprávnemu partnerovi vo výchovno-vzdelávacom procese.
Dovoľte, aby sme predstavili činnosť Základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku. Sme školou, ktorú navštevuje 658 žiakov v 31 triedach. A keďže Liptovský Hrádok je spádovou oblasťou pre obce horného Liptova, aj deti z týchto častí majú u nás otvorené dvere. Tie, ktoré už k nám chodia, sa v škole cítia ako doma. Veľkým plusom školy sú od septembra tohto školského roku novučičké priestory pre žiakov 1.- 4. ročníka. Triedy vybavené novým zariadením a modernými pomôckami umožňujú tráviť žiakom čas v škole veľmi tvorivo. Dve triedy na tomto nižšom stupni vzdelávania pracujú moderným alternatívnym spôsobom vyučovania podľa projektu Krok za krokom. Vďaka projektu a kreatívnemu prístupu našich učiteľov má každé dieťa možnosť naplno rozvinúť svoj talent a nadanie. Každý žiak, aj ten najslabší, sa stáva pre nás individualitou, staviame na dobrých a silných stránkach jednotlivcov.

Žiaci získavajú vedomosti aj zručnosti

Cudzí jazyk je dnes už samozrejmosťou. V ročníkoch 1. a 2. sa s anglickým jazykom žiaci zoznamujú v rámci krúžku a po absolvovaní testov pre jazykový cit v ročníkoch 3. a 4. sa ho učia už ako vyučovací predmet. V jazykových triedach v 7. ročníku im pribudne druhý cudzí jazyk, a to nemčina. O tom, že k vyučovaniu cudzích jazykov v našej škole pristupujeme ozaj zodpovedne, svedčia každoročne prvé priečky okresných a krajských kôl v olympiádach anglického jazyka. Jazykovú zručnosť naši žiaci dokazujú aj na besedách so zahraničnými študentmi.
Logické myslenie, priestorová predstavivosť a zdatnosť v hre s číslami sú doménami tých žiakov, ktorí navštevujú triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Žiaci z týchto tried dosiahli vynikajúce výsledky v inšpekčných testoch z matematiky. V rámci Slovenska boli vyhodnotení ako druhí najlepší. Také súťaže ako matematický Klokan, Maks, matematická, chemická, fyzikálna, biologická, geografická olympiáda, Astrostop, Kvety a zvieratká, Hyperikum sú pre týchto malých zanietencov poučením a zábavou zároveň.
Slovenčina, ktorá je prirodzeným jazykom detí, dáva zas priestor mladým recitátorom, pisateľom poviedok, esejí, príspevkov do regionálnych časopisov. Veď práve naši žiaci obsadili prvé miesta v pisateľskej súťaži o svojich starých rodičoch v literárnej súťaži Európa v škole, v súťaži Tak píšem ja a v mnohých ďalších. Všetkým týmto jazykovým a komunikačným zručnostiam žiakov našej školy bude už čoskoro napomáhať aj pripravované zariadenie školskej knižnice, samozrejme aj tej internetovej.
Talentovaní žiaci prezentujú svoje zručnosti aj vo svojom školskom časopise, ktorý v tomto roku vyjde štyrikrát. Krúžok, zameraný na recitátorstvo a moderátorstvo, pripravuje žiakov napríklad aj na recitačné súťaže. Mnohí z nich radi nacvičujú programy pri rôznych príležitostiach tak, aby potešili nielen svojich spolužiakov, ale aby sa prezentovali aj pred rodičmi a ďalšími svojimi blízkymi. Takéto programy vznikajú pri príležitosti Vianoc, Dňa matiek, Veľkej noci... Veď viacúčelová priestranná hala, nachádzajúca sa v nových priestoroch školy , musí predsa prejsť zaťažkávajúcou skúškou. Jednou z nich boli aj tvorivé dielne v predvianočnom období, kde sme si všetci postupne mohli vyskúšať pečenie a zdobenie medovníčkov, prácu z drôtu alebo papiera.

Dôležitosť počítačovej gramotnosti

Praktická výučba prebieha v odborných učebniach chémie a fyziky a v dielňach, ktoré sú prispôsobené na prácu s kovom alebo drevom. To, že bez počítačovej techniky to nejde, je jasné vari každému. Nezaostávame ani v tejto práci a tri počítačové učebne plne využívané vo vyučovacom procese aj mimo neho, sú toho dôkazom. Kvalitné počítačové programy, zamerané na slovenčinu, cudzie jazyky, matematiku, prírodopis, výtvarnú výchovu a iné predmety sú k dispozícii učiteľom a najmä žiakom pri skvalitnení a modernom spôsobe vyučovania. Využitie prvkov dramatickej a regionálnej výchovy, skupinová a projektová práca, v rámci možností integrované tematické vyučovanie, sú dnes neodmysliteľnou súčasťou vyučovacích hodín. Klasické vyučovanie už pomaly prestáva plniť funkciu naučiť deti samostatnosti, rýchlosti v rozhodovaní, tvorivosti, prepojenia naučeného s praxou, a tak aj vyučujúci každoročne absolvujú priebežné vzdelávania, ktoré sa týkajú práve modernizácie výučby. Mať vzdelaných a spokojných učiteľov znamená, mať vzdelaných a šťastných žiakov.

Otvorené dvere pre všetkých žiakov

Samozrejme, že v škole nemáme len nadaných a vynikajúcich žiakov. Vďaka citlivému prístupu učiteľov aj tí o trochu menej zdatní na vyučovaní, sú veľmi šikovní v iných oblastiach školskej práce. Veď, ruku na srdce, nie sme predsa všetci vo všetkom rovnako dobrí. V škole máme triedy s menším počtom žiakov, ktorí potrebujú pomoc školského psychológa. Práve tu sa prejavuje individuálny prístup učiteľa a psychológa, ktorý pracuje priamo v našej škole a dokáže odborne pomôcť žiakovi s poruchami písania, čítania alebo správania. Výsledkom je potom bezproblémové začlenenie dieťaťa do kolektívu ostatných, nadobudnuté sebavedomie a značný posun dopredu v kvalitách jeho intelektu a zručnosti.
Bohatá krúžková činnosť vytvára podmienky pre mimoškolské aktivity žiakov. Záujem o krúžky varenia, pečenia, cykloturistický, počítačové, ktorých je až sedem, poľovnícky, stolnotenisový, futbalový, elektrotechnický, tanečný, o krúžok floorballu a strojopisu a o ďalšie krúžky je veľmi veľký. Naši vedúci krúžkov však radi privítajú každého nového záujemcu. Deviataci si už uvedomujú dôležitosť získaných vedomostí a majú záujem rozšíriť si ich aj v krúžkoch slovenského i anglického jazyka a matematiky, kde sa svedomito pripravujú na monitor a prijímacie skúšky na stredné školy.
Naši športovci dosahujú popredné miesta v stolnom tenise a putovný pohár už tradične doputuje každý rok späť do našej školy.
Zlatí slávici každoročne vyspievajú krásne ocenenia, z čoho máme tiež veľkú radosť. Päť oddelení školského klubu detí nie je len miestom, kde deti popoludní čakajú svojich rodičov, ale je aj miestom rôznych aktivít, stretnutí, výletov, exkurzií i počas prázdnin či už jarných alebo veľkých letných.

Pre zdravý vývin každého dieťaťa

Vo vývine detí osobitne podčiarkujeme potrebu dostatku pohybu na čerstvom vzduchu, ktorý má celý rad pozitívnych dôsledkov na ich zdravý a harmonický vývin. Primeraný pohyb umožňuje rast a vývoj končatín, svalstva a celého tela, okysličovanie organizmu, zlepšenie krvného obehu i funkcií centrálnej nervovej sústavy, a čo je mimoriadne dôležité, prispieva k znižovaniu chorobnosti. Navyše, stáva sa vhodnou kompenzáciou dopoludňajšiemu sedeniu na vyučovaní.
Vonkajšie priestory našej školy vhodne dopĺňa viacúčelové ihrisko s umelou trávou, ktoré je prispôsobené počas leta na športové využitie (volejbal, basketbal, tenis) a v zimných mesiacoch sa premení na ľadovú plochu, kde sa hrá hokej a korčuľuje sa. Zdravé a psychicky vyrovnané deti sú radosťou nielen pre rodičov, ale aj pre nás učiteľov. Je našou snahou, aby sa každé dieťa aspoň raz zúčastnilo školy v prírode. Na plaveckom kurze ich kvalifikovaná učiteľka - trénerka naučí plávať, lyžiarski inštruktori postavia na lyže takmer každého siedmaka, no a každoročný ozdravný pobyt detí pri mori je pekným začiatkom školského roka. V zmodernizovanej školskej jedálni sa stravujú dve tretiny žiakov.
V súčasnom období sa veľa hovorí o humanizácii školy. Ide o také stratégie a metódy, ktoré v rámci interakcie žiak - učiteľ vyzdvihujú najmä jej ľudskú, respektíve vzťahovú stránku. Súčasný učiteľ sa snaží mať vyššiu empatiu, čiže schopnosť vcítiť sa do osobnosti svojho žiaka, rešpektovať jeho špecifiká a podporovať jeho silné stránky. To je zároveň aj snahou všetkých našich zamestnancov. A tak pomáhame získavať žiakom našej školy nielen vedomosti a zručnosti, ale stojíme pri nich v ich osobnostnom raste, pomáhame im rozpínať krídla, aby sa mohli samostatne a tvorivo uplatniť v živote. Práve pre toto je pre každého učiteľa Základnej školy s materskou školou na Hradnej ulici v L. Hrádku učiteľské povolanie poslaním.
Zápis žiakov do 1. ročníka sa uskutoční 7. a 8. februára 2007 od 8. do 17. hodiny v budove základnej školy.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 448
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 11 151
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 000
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 621
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 6 196
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 737
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 346
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 830

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: My dúchotci
 2. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 3 - Budatínsky hrad. Exteriér a park.
 3. Maťo Chudík: Nedopovedané príbehy
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov?
 5. Ján Škerko: Sulík alebo Matovič? Kto to myslí so Slovenskom dobre a kto nie
 6. Tupou Ceruzou: Igor, poď už dole!
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Olivia Newton-John - úžasná umelkyňa – úžasná rodina.
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Herečka Karin Haydu nespáchala poisťovací podvod. Prokurátorka rozhodla po viac ako deviatich rokov
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 627
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 13 876
 3. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 790
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 785
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 805
 6. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 7 611
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 654
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 365
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Novinky z MY regióny.

TOP správy z regiónov: Prehľad najzaujímavejších informácií a najčítanejších správ z MY Regióny v uplynulom týždni.


16 h
Rišo Bartoš (v červenom) v minulosezónnom zápase proti Slovanu.

Veľká futbalová osobnosť vo fortunaligovom tíme mikulášskeho MFK Tatran Liptovský Mikuláš Richard Bartoš sa v minulej sezóne vážne zranil, no už sa dáva dokopy a ďalej pomáha svojmu tímu.


16 h
Štiavnica v Liptovskom Jáne je v 700-metrovom úseku prázdna.

Vodu nemá Štiavnica ani Demänovka. Prepadla sa pod zem.


20 h

Elektrikári budú pracovať so zariadeniami na úrovni vysokého napätia.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Jeden muž sa pobytu za mrežami vyhýba už 14 rokov.


11. aug

Väčšina hľadaných sa skrýva, pretože na nich bol vydaný príkaz na zatknutie.


11. aug

Ak nosíte vodu z potoka vo vedrách, nič sa nedeje, ak využijete čerpadlo bez schválenia štátnej vodnej správy, ide o nepovolený odber, hrozí vám pokuta.


22 h

Na Horehroní ožívajú švajčiarske električky.


10. aug

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: My dúchotci
 2. Miroslav Galovič: Cykloleto 2022. Časť 3 - Budatínsky hrad. Exteriér a park.
 3. Maťo Chudík: Nedopovedané príbehy
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov?
 5. Ján Škerko: Sulík alebo Matovič? Kto to myslí so Slovenskom dobre a kto nie
 6. Tupou Ceruzou: Igor, poď už dole!
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Olivia Newton-John - úžasná umelkyňa – úžasná rodina.
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Herečka Karin Haydu nespáchala poisťovací podvod. Prokurátorka rozhodla po viac ako deviatich rokov
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 627
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 13 876
 3. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 790
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 785
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 805
 6. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 7 611
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 654
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 365
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu