Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Povolanie učiteľ je v našej škole poslaním

„Vytvárame podmienky a priestor pre zdravý, harmonický, šťastný rozvoj a vývin dieťaťa.“ To je motto pre prácu v Základnej škole s materskou školou na Hradnej ulici v L. Hrádku
Každému rodičovi iste záleží na tom, aby jeho dieťa dostalo čo najlepšie vzdelanie. S tým súvisí aj výber školy, ktorá umožní dieťaťu rozvoj jeho intelektuálnych ale aj fyzických schopností. V súčasnosti je zrejmé, že školy, najmä tzákladné, bojujú o každého nového žiačika, ktorý bude navštevovať tú či onú školu. Pre rodiča je tento výber sčasti podmienený bydliskom, dochádzkou dieťaťa do školského zariadenia a v nemalej miere úrovňou poskytovaných služieb samotnému žiakovi, vybavením školského zariadenia, prístupom k dieťaťu a k rodičom ako ku rovnoprávnemu partnerovi vo výchovno-vzdelávacom procese.
Dovoľte, aby sme predstavili činnosť Základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku. Sme školou, ktorú navštevuje 658 žiakov v 31 triedach. A keďže Liptovský Hrádok je spádovou oblasťou pre obce horného Liptova, aj deti z týchto častí majú u nás otvorené dvere. Tie, ktoré už k nám chodia, sa v škole cítia ako doma. Veľkým plusom školy sú od septembra tohto školského roku novučičké priestory pre žiakov 1.- 4. ročníka. Triedy vybavené novým zariadením a modernými pomôckami umožňujú tráviť žiakom čas v škole veľmi tvorivo. Dve triedy na tomto nižšom stupni vzdelávania pracujú moderným alternatívnym spôsobom vyučovania podľa projektu Krok za krokom. Vďaka projektu a kreatívnemu prístupu našich učiteľov má každé dieťa možnosť naplno rozvinúť svoj talent a nadanie. Každý žiak, aj ten najslabší, sa stáva pre nás individualitou, staviame na dobrých a silných stránkach jednotlivcov.

Žiaci získavajú vedomosti aj zručnosti

Cudzí jazyk je dnes už samozrejmosťou. V ročníkoch 1. a 2. sa s anglickým jazykom žiaci zoznamujú v rámci krúžku a po absolvovaní testov pre jazykový cit v ročníkoch 3. a 4. sa ho učia už ako vyučovací predmet. V jazykových triedach v 7. ročníku im pribudne druhý cudzí jazyk, a to nemčina. O tom, že k vyučovaniu cudzích jazykov v našej škole pristupujeme ozaj zodpovedne, svedčia každoročne prvé priečky okresných a krajských kôl v olympiádach anglického jazyka. Jazykovú zručnosť naši žiaci dokazujú aj na besedách so zahraničnými študentmi.
Logické myslenie, priestorová predstavivosť a zdatnosť v hre s číslami sú doménami tých žiakov, ktorí navštevujú triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky a prírodovedných predmetov. Žiaci z týchto tried dosiahli vynikajúce výsledky v inšpekčných testoch z matematiky. V rámci Slovenska boli vyhodnotení ako druhí najlepší. Také súťaže ako matematický Klokan, Maks, matematická, chemická, fyzikálna, biologická, geografická olympiáda, Astrostop, Kvety a zvieratká, Hyperikum sú pre týchto malých zanietencov poučením a zábavou zároveň.
Slovenčina, ktorá je prirodzeným jazykom detí, dáva zas priestor mladým recitátorom, pisateľom poviedok, esejí, príspevkov do regionálnych časopisov. Veď práve naši žiaci obsadili prvé miesta v pisateľskej súťaži o svojich starých rodičoch v literárnej súťaži Európa v škole, v súťaži Tak píšem ja a v mnohých ďalších. Všetkým týmto jazykovým a komunikačným zručnostiam žiakov našej školy bude už čoskoro napomáhať aj pripravované zariadenie školskej knižnice, samozrejme aj tej internetovej.
Talentovaní žiaci prezentujú svoje zručnosti aj vo svojom školskom časopise, ktorý v tomto roku vyjde štyrikrát. Krúžok, zameraný na recitátorstvo a moderátorstvo, pripravuje žiakov napríklad aj na recitačné súťaže. Mnohí z nich radi nacvičujú programy pri rôznych príležitostiach tak, aby potešili nielen svojich spolužiakov, ale aby sa prezentovali aj pred rodičmi a ďalšími svojimi blízkymi. Takéto programy vznikajú pri príležitosti Vianoc, Dňa matiek, Veľkej noci... Veď viacúčelová priestranná hala, nachádzajúca sa v nových priestoroch školy , musí predsa prejsť zaťažkávajúcou skúškou. Jednou z nich boli aj tvorivé dielne v predvianočnom období, kde sme si všetci postupne mohli vyskúšať pečenie a zdobenie medovníčkov, prácu z drôtu alebo papiera.

Dôležitosť počítačovej gramotnosti

Praktická výučba prebieha v odborných učebniach chémie a fyziky a v dielňach, ktoré sú prispôsobené na prácu s kovom alebo drevom. To, že bez počítačovej techniky to nejde, je jasné vari každému. Nezaostávame ani v tejto práci a tri počítačové učebne plne využívané vo vyučovacom procese aj mimo neho, sú toho dôkazom. Kvalitné počítačové programy, zamerané na slovenčinu, cudzie jazyky, matematiku, prírodopis, výtvarnú výchovu a iné predmety sú k dispozícii učiteľom a najmä žiakom pri skvalitnení a modernom spôsobe vyučovania. Využitie prvkov dramatickej a regionálnej výchovy, skupinová a projektová práca, v rámci možností integrované tematické vyučovanie, sú dnes neodmysliteľnou súčasťou vyučovacích hodín. Klasické vyučovanie už pomaly prestáva plniť funkciu naučiť deti samostatnosti, rýchlosti v rozhodovaní, tvorivosti, prepojenia naučeného s praxou, a tak aj vyučujúci každoročne absolvujú priebežné vzdelávania, ktoré sa týkajú práve modernizácie výučby. Mať vzdelaných a spokojných učiteľov znamená, mať vzdelaných a šťastných žiakov.

Otvorené dvere pre všetkých žiakov

Samozrejme, že v škole nemáme len nadaných a vynikajúcich žiakov. Vďaka citlivému prístupu učiteľov aj tí o trochu menej zdatní na vyučovaní, sú veľmi šikovní v iných oblastiach školskej práce. Veď, ruku na srdce, nie sme predsa všetci vo všetkom rovnako dobrí. V škole máme triedy s menším počtom žiakov, ktorí potrebujú pomoc školského psychológa. Práve tu sa prejavuje individuálny prístup učiteľa a psychológa, ktorý pracuje priamo v našej škole a dokáže odborne pomôcť žiakovi s poruchami písania, čítania alebo správania. Výsledkom je potom bezproblémové začlenenie dieťaťa do kolektívu ostatných, nadobudnuté sebavedomie a značný posun dopredu v kvalitách jeho intelektu a zručnosti.
Bohatá krúžková činnosť vytvára podmienky pre mimoškolské aktivity žiakov. Záujem o krúžky varenia, pečenia, cykloturistický, počítačové, ktorých je až sedem, poľovnícky, stolnotenisový, futbalový, elektrotechnický, tanečný, o krúžok floorballu a strojopisu a o ďalšie krúžky je veľmi veľký. Naši vedúci krúžkov však radi privítajú každého nového záujemcu. Deviataci si už uvedomujú dôležitosť získaných vedomostí a majú záujem rozšíriť si ich aj v krúžkoch slovenského i anglického jazyka a matematiky, kde sa svedomito pripravujú na monitor a prijímacie skúšky na stredné školy.
Naši športovci dosahujú popredné miesta v stolnom tenise a putovný pohár už tradične doputuje každý rok späť do našej školy.
Zlatí slávici každoročne vyspievajú krásne ocenenia, z čoho máme tiež veľkú radosť. Päť oddelení školského klubu detí nie je len miestom, kde deti popoludní čakajú svojich rodičov, ale je aj miestom rôznych aktivít, stretnutí, výletov, exkurzií i počas prázdnin či už jarných alebo veľkých letných.

Pre zdravý vývin každého dieťaťa

Vo vývine detí osobitne podčiarkujeme potrebu dostatku pohybu na čerstvom vzduchu, ktorý má celý rad pozitívnych dôsledkov na ich zdravý a harmonický vývin. Primeraný pohyb umožňuje rast a vývoj končatín, svalstva a celého tela, okysličovanie organizmu, zlepšenie krvného obehu i funkcií centrálnej nervovej sústavy, a čo je mimoriadne dôležité, prispieva k znižovaniu chorobnosti. Navyše, stáva sa vhodnou kompenzáciou dopoludňajšiemu sedeniu na vyučovaní.
Vonkajšie priestory našej školy vhodne dopĺňa viacúčelové ihrisko s umelou trávou, ktoré je prispôsobené počas leta na športové využitie (volejbal, basketbal, tenis) a v zimných mesiacoch sa premení na ľadovú plochu, kde sa hrá hokej a korčuľuje sa. Zdravé a psychicky vyrovnané deti sú radosťou nielen pre rodičov, ale aj pre nás učiteľov. Je našou snahou, aby sa každé dieťa aspoň raz zúčastnilo školy v prírode. Na plaveckom kurze ich kvalifikovaná učiteľka - trénerka naučí plávať, lyžiarski inštruktori postavia na lyže takmer každého siedmaka, no a každoročný ozdravný pobyt detí pri mori je pekným začiatkom školského roka. V zmodernizovanej školskej jedálni sa stravujú dve tretiny žiakov.
V súčasnom období sa veľa hovorí o humanizácii školy. Ide o také stratégie a metódy, ktoré v rámci interakcie žiak - učiteľ vyzdvihujú najmä jej ľudskú, respektíve vzťahovú stránku. Súčasný učiteľ sa snaží mať vyššiu empatiu, čiže schopnosť vcítiť sa do osobnosti svojho žiaka, rešpektovať jeho špecifiká a podporovať jeho silné stránky. To je zároveň aj snahou všetkých našich zamestnancov. A tak pomáhame získavať žiakom našej školy nielen vedomosti a zručnosti, ale stojíme pri nich v ich osobnostnom raste, pomáhame im rozpínať krídla, aby sa mohli samostatne a tvorivo uplatniť v živote. Práve pre toto je pre každého učiteľa Základnej školy s materskou školou na Hradnej ulici v L. Hrádku učiteľské povolanie poslaním.
Zápis žiakov do 1. ročníka sa uskutoční 7. a 8. februára 2007 od 8. do 17. hodiny v budove základnej školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 076
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 273
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 996
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 580
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 315
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 032
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 310
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 214
 9. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 213
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

V noci udrú silné mrazy

Meteorológovia vydali pre severné Slovensko výstrahy.

V černovskom chotári zachraňujú studničky starých otcov

V Černovskom chotári mali vyše dvadsať studničiek, miestni dobrovoľníci sa pustili do ich obnovy. A darí sa im to, studničky sú nielen funkčné, ale naozaj pôsobivé.

Studničku obnovili nadšenci z turistického oddielu a Valent Janči, ktorý ju namaľoval.

Liptáci proti Zvolenu opäť bez bodu

Hokejisti Zvolena zvíťazili v piatkovom zápase 31. kola Tipos extraligy na ľade Liptovského Mikuláša 3:1. Pripísali si tak šiesty triumf za sebou. Naopak, domáci Liptáci utrpeli piatu prehru v sérii.

Liptovský Mikuláš v bielo-červenom vyšiel na svojom domácom ľade proti Zvolenu naprázdno.

Kam na Liptove počas lockdownu

Nápady na výlety sme rozdelili podľa okresov.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?