Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Ad.: Dom kultúry: riaditeľa Szolnokiho odvolali, riadením poverili Šipekovú (MY Liptov č. 4)

V článku odznelo niekoľko závažných informácií, na ktoré považujem za potrebné reagovať. Prekvapuje ma, že niektoré uverejňované skutočnosti si autorka článku neoverila a v daných záležitostiach nedala priestor aj druhej strane. Zaráža ma zároveň, že som v článku citovaný v mierne iných súvislostiach. Navyše, na tému Domu kultúry či môjho odvolania som s autorkou nikdy nehovoril, použité citácie sú prebraté z iného materiálu, ktorý v týždenníku MY Liptov nebol uverejnený a ktorý písal úplne iný autor.
V prvom rade chcem pripomenúť, že moje odvolanie bolo do programu mestského zastupiteľstva zaradené ako mimoriadny bod počas dovolenky, na ktorú ma z titulu svojej právomoci poslal primátor Ján Blcháč. Preto som na zastupiteľstve prítomný nebol, za normálnych okolností, v prípade nečerpania dovolenky, by som sa na rokovaní poslancov ako riaditeľ mestskej organizácie – tak ako vždy - zúčastnil. Zo strany primátora považujem za nečestné, ak verejne deklaruje svoju nespokojnosť so mnou a nedá mi možnosť pred poslancami na jeho dôvody a „dôvody“ reagovať a obhájiť sa. Argument, ktorým sa snažil vysvetliť svoj návrh, a síce, že som ho svojim doterajším prístupom nepresvedčil, že budem zárukou napĺňania zámerov koncepcie rozvoja kultúry v meste, neobstojí. Pýtam sa rovnako ako viacerí poslanci, o akej koncepcii hovorí. Pýtam sa, kedy sa o nej so mnou rozprával. Pýtam sa, kedy a akým prístupom som stratil jeho dôveru, keď mal vôbec problém sa so mnou stretnúť – v priebehu decembra som inicioval niekoľko stretnutí, ani raz nemal čas, prvýkrát sme spolu osobne komunikovali tri dni po jeho nástupe do úradu, 4. januára, kedy mi oznámil, že si mám okamžite vybrať dovolenku a poveriť Janu Šipekovú svojím zastupovaním, teda vedením Domu kultúry. Toto som, samozrejme, odmietol. Na druhý deň svoju požiadavku zopakoval, oznámil som mu, že dobrovoľne na dovolenku pôjdem iba v prípade, ak na to nájde nejaký zákonný dôvod. Toto sa dialo v situácii, keď sme vrcholili s prípravou takého náročného podujatia, akým benefičný ples primátora nepochybne je.
Ešte za závažnejšie však považujem, ak ma Ján Blcháč v médiách obvinil z toho, že som „svojím konaním porušil závery z pracovnej porady“. Mali sme iba jednu poradu a tvrdím, že primátor klame alebo sa mýli. Možno má porušením záverov na mysli stretnutie s riaditeľmi mestských organizácií, ktoré zvolal 11. januára a na ktorom vydal absurdný príkaz, že nemáme komunikovať s novinármi a že ich máme v prípade akýchkoľvek otázok odkázať na jeho sekretariát. Ostal som prekvapený, pretože ako šéf verejnej inštitúcie mám povinnosť poskytovať informácie. Primátorov príkaz som neporušil, s novinármi som sa o zasahovaní primátora do chodu Domu kultúry zhováral niekoľko dní predtým, nie však potom. Navyše – aj na moju žiadosť, neboli v tom období žiadne informácie týkajúce sa vzťahu medzi mnou a ním nikde publikované.
Pokiaľ ide o moju podriadenú Janu Šipekovú a jej tvrdenie, že si nie je vedomá nevhodného správania či postupov, je prekvapujúce. Asi považuje za vhodné správanie to, že pred očami všetkých mojich podriadených odmietla prevziať list, v ktorom som jej určoval, na základe rozhodnutia primátora, pracovné úlohy a povinnosti súvisiace s organizáciou plesu. Asi zabudla na to, ako som jej začiatkom roka práve kvôli jej aktivitám a napätiu, ktoré vnášala do kolektívu, navrhol, aby zvážila, či zotrvá s Domom kultúry v pracovnom pomere. Asi považuje za normálne a prijateľné aj to, že v decembri v mene Domu kultúry bez môjho poverenia či súhlasu pripravovala silvestrovské oslavy na námestí spolu so štábom pána Blcháča prakticky v situácii, kedy nebolo jasné, či bude uvedený do funkcie pred Novým rokom, alebo až po ňom.
Rád by som ešte vyjadril prekvapenie nad neštandardným prístupom vedenia MsÚ. O svojom odvolaní som bol informovaný týždeň po zastupiteľstve – v stredu 31. januára, a po tom, ako správu uverejnili vaše noviny. Myslím si, že slušnosť káže postupovať inak.
Na záver sa chcem ešte pozastaviť nad prístupom týždenníka MY – Liptov a formuláciou v spomínanom článku, ktorou ma dva dni predtým, ako mi končil mandát riaditeľa mestskej organizácie, postavil do pozície bývalého nadriadeného Jany Šipekovej. Riaditeľom Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši som prestal byť uplynutím polnoci z 31. januára na 1. februára 2007.

Róbert Szolnoki, odvolaný riaditeľ Domu kultúry

Keďže R. Szolnoki vo svojom vyjadrení spomína primátora mesta, o stanovisko sme požiadali aj Jána Blcháča.
Obsah článku R. Szolnokiho iba potvrdzuje jeho prístup ku komunikácii s priamym nadriadeným, jeho argumenty sa iba čiastočne zakladajú na pravde. Pravda je však taká, že bol právoplatne odvolaný, čo by mal za normálnych okolností akceptovať. Lojalita ale zrejme nebola nikdy jeho silnou stránkou. O jeho neistej pozícii svedčí aj jeho vyhlásenie minulý štvrtok, že vari by už bol odstúpil aj sám na vlastnú žiadosť. Neviem, prečo tak neurobil, ak už pri našom poslednom stretnutí on sám hovoril o strate dôvery, čo je, myslím si, dosť podstatný argument.
Stratu dôvery si vyslúžil okrem iného aj tým, že nebol schopný riadne komunikovať o vecných problémoch v Dome kultúry a tak, ako to uvádza aj vo svojom príspevku, neustále prezentoval akúsi nečestnosť v prístupe k nemu.
Viacerí občania, vrátane jeho bývalých spolupracovníkov teraz, po jeho odvolaní, poukazujú na jasné porušovanie pracovnej disciplíny z jeho strany, na častú absenciu na pracovisku, na nekompetentné riadenie inštitúcie a inú neprofesionalitu, ale nekriticky ku profesionálnemu prístupu vyzýva všetkých a stále.
Závery pracovnej porady porušil tým, že poskytol informácie, ktoré zjavne poškodzujú dobré meno mesta a jeho inštitúcií. V čase, keď mesto ešte nemá hovorcu, je legitímne, ak, najmä o citlivých záležitostiach, informuje štatutárny zástupca prostredníctvom sekretariátu. Bez takéhoto jeho postupu (mám na to dôkazový materiál - mailovú komunikáciu s novinárom P. L., z obsahu ktorej porušenie jasne vyplýva) sme vskutku neuvažovali o radikálnych zmenách vo vedení Domu kultúry. Až na základe takéhoto postupu R. Szolnokiho sa bod o odvolaní riaditeľa dostal na rokovanie MsZ dodatočne, možno povedať, že na jeho priamu výzvu.
Okrem iných záležitostí som pri poslednom rozhovore R. Szolnokimu vyčítal jeho používané metódy mobbingu na pracovisku, čo nie je v súlade s mojimi predstavami o riadení.
Na záver zaujímavosť: v administratívnom zmätku na mestskom úrade a v Dome kultúry sa nám nepodarilo objaviť pracovnú zmluvu bývalého riaditeľa R. Szolnokiho. Podľa mojich informácií ju nemá ani on sám.
Akým bol teda bývalý riaditeľ manažérom, keď mi vyvracal moju legitímnu požiadavku, že mu môžem, ako jeho priamy nadriadený, udeliť čerpať časť dovolenky zákonným spôsobom? Je mi naozaj ľúto, že sa MsZ muselo touto záležitosťou zaoberať v čase, keď dovolenku čerpal. Ak ale počas dovolenky mohol sprevádzať študentov z družobného maďarského mesta, prečo sa nemohol zúčastniť zasadnutia MsZ, o ktorom zjavne vedel?
Bolo by možné klásť si veľa ďalších otázok. Odpoveďou na ne však možno budú aj výsledky auditu, ktorý skôr alebo neskôr Dom kultúry čaká.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 1. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 2. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 4. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 658
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 849
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 072
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 737
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 815
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 429
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 2 082

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Opýtám sa R. R.
 2. Anna Miľanová: Rozpustné autá?
 3. Lubomir Zahora: Siroty miznú, nik nevie kam
 4. Miroslav Kocúr: Na každom, aj na ministrovi školstva záleží
 5. Za živé rieky: Rudava, rieka ktorá ožila
 6. Juraj Droba: Moderné školy na úrovni 21. storočia
 7. Stop alibizmu: Modlite sa s Putinom, aby Boh neexistoval – vy, schvaľovatelia ruskej agresie voči Ukrajine
 8. Štefan Vidlár: Servilňí servanťi Slováci
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 956
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 728
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 725
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 158
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 423
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 120
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 843
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 661
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tatran ukazuje dobrú hru, ktorej však chýbajú góly. Tatran v červenom vs Dunajská Streda v žltom.

Fortunaligisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš si ani po 12. kole na svoj účet prvé tohtosezónne víťazstvo nepripísali, keď v sobotu (1. 10.) prehrali doma v Poprade s Dunajskou Stredou 0:1.


a 1 ďalší 4 h
Ilustračné

Liptovský Mikuláš je na energetickú krízu pripravený, potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.


TASR 18 h

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


30. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Najviac nedostatkov zistili v Banskobystrickom kraji.


1. okt

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Opýtám sa R. R.
 2. Anna Miľanová: Rozpustné autá?
 3. Lubomir Zahora: Siroty miznú, nik nevie kam
 4. Miroslav Kocúr: Na každom, aj na ministrovi školstva záleží
 5. Za živé rieky: Rudava, rieka ktorá ožila
 6. Juraj Droba: Moderné školy na úrovni 21. storočia
 7. Stop alibizmu: Modlite sa s Putinom, aby Boh neexistoval – vy, schvaľovatelia ruskej agresie voči Ukrajine
 8. Štefan Vidlár: Servilňí servanťi Slováci
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 956
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 728
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 725
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 158
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 423
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 120
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 843
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 661
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu