V 3. čísle týždenníka MY - Liptov bol uverejnený článok, kde redaktorka na základe vlastných uvážení, zavádzajucim spôsobom, hodnotí opodstatnenosť či kompetentnosť Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Liptovskom Mikuláši v súvislosti s nelegálnymi skládkami odpadu, ktoré sa opakovane tvoria v rekreačnej oblasti katastrálneho územia Liptovskej Sielnice. Z uvedeného dôvodu považujeme za potrebné na tento článok reagovať.
Podľa platných zákonov o odpadovom hospodárstve, zodpovednosť za nakladanie s komunálnym odpadom vytváraným na území katastra obce, nesie príslušná obec, v danom prípade Obecný úrad L. Sielnica. Obec je zo zákona aj príslušným stavebným úradom. Otázka teda znie: Prečo sa doteraz nevysporiadala s rozsiahlou výstavbou rekreačných búd, ktoré za posledné roky vyrástli na brehu Sielnickej zátoky, kde sa značná časť odpadov opisovaných v článku tvorí?
Obvodný úrad životného prostredia v L. Mikuláši z výjazdov počas roka, plavebných kontrol ako aj z podnetov zasielaných na úrad, sústavne zisťuje výskyt nelegálnych skládok v okolí vodnej nádrže Liptovská Mara. Podľa toho, v ktorom katastri sa nachádzajú, ukladá nápravné opatrenia na odstránenie jestvujúceho stavu príslušným obciam. Veľká väčšina obcí tieto opatrenia splní v určenom termíne, preto podľa ustanovení správneho zákona a zákona o odpadoch nie je dôvod im ukladať sankcie. Problém je však v tom, že táto situácia sa na mnohých miestach neustále opakuje. Tu je potrebné prijať systémové opatrenie na zamedzenie tohto javu spôsobom zberu a patričnou propagáciou v danom prostredí. Avšak zase je na ťahu príslušná obec.
Postoj Obvodného úradu životného prostredia v L. Mikuláši nie je k stavu životného prostredia v okolí vodnej nádrže Liptovská Mara ľahostajný, ako sa uvádza v článku Divočina na Hrachovišti. O tom isto svedčí aj skutočnosť, že už viac ako desať rokov pravidelne každoročne v jarnom období organizujeme v spolupráci so strednými školami, Slovenským rybárskym zväzom, Povodím Váhu, OZO Partizánska Ľupča a aj „niektorých“ zanietených starostov obcí brigády zamerané na čistenie brehov. Každoročne sa takto vyzbiera asi 10 až 15 ton odpadu. Nezanedbateľný je však hlavne výchovný aspekt tejto akcie u mladej generácie.