Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Maďarský Lipták alebo liptovský Maďar?

Fotografie Gabriela Liptáka môžete vidieť v našom týždenníku, ale aj mnohých iných médiách, nielen slovenských. Fotografuje pre Tlačovú agentúru slovenskej republiky aj prestížnu francúzsku tlačovú agentúru AFP. Nedávno sme sa na webe dočítali, že jeho fotografiu z cyklu Duchovia hôr ocenila odborná porota na festivale Camera Slovakia druhým miestom a iná fotografia z tohto cyklu získala na festivale cenu diváka. Preto sme ho do redakcie pozvali na kus reči. Zdráhal sa, lebo vraj nechce byť žiadna mediálna hviezda. Ale nakoniec sme ho presvedčili.

Gratulujeme k cene. Čo ste vlastne dostali?
Cenu mi doniesol kamarát v igelitke a celkom som sa pobavil. Festival Camera Slovakia je totiž najväčší svojho druhu na Slovensku a zúčastňujú sa ho mnohí renomovaní fotografi, takže je predpoklad, že o fotografovaní niečo vedia. Preto ma prekvapilo, že som dostal knihu 30 rád pre začínajúcich fotografov. V balíčku so suvenírmi bola napríklad dečka, vonné tyčinky a náušnice. Najviac ma potešilo cédečko s tibetskou meditatívnou hudbou, lebo mám rád tibetskú kultúru. Ale netešil som sa dlho. Keď som ho otvoril, zistil som, že je prázdne. Nič tam nebolo.

Porota vám pridelila druhé miesto, diváci prvé. Čo pre vás znamená viac?
Určite cena divákov. Je bežné, že vkus más sa líši od vkusu odbornej poroty.

Odkedy sa venujete fotografovaniu?
Amatérsky asi od desiatich rokov, profesionálne dva roky.

Voláte sa Lipták, ale vraj nie ste Lipták.
Pochádzam z juhu od Levíc, preto mám aj prezývku Béla Maďar.

Ako ste sa ocitli v Liptove?
Ako študenti sme chodili budovať chodníky v Nízkych Tatrách, trávil som tam každé prázdniny. Hory ma očarili, a tak som sa prišiel na Liptov. Oženil som sa tu, medzičasom aj rozviedol, ale láska k horám mi zostala. V Liptove bývam asi desať rokov.

Čo ste vlastne vyštudovali?
Elektotechnickú fakultu. Som softvérový inžinier a venoval som sa hlavne programovaniu. Tým som sa živil a čiastočne živím až doteraz.

Čo najradšej fotografujete?
Hory. Prírodu fotím takmer výhradne skoro ráno a večer. Často sa vyberiem do hôr o tretej ráno a keď schádzam dole, turisti vychádzajú hore. Rád robím aj reportážne fotografie. Fotím po celom Slovensku, kde sa niečo deje.

Boli ste ako jediný fotograf pri tom, keď vlani v Tatrách dva dni hľadali strateného desaťročného chlapca. Vaša exkluzívna obrazová reportáž vyšla na druhý deň v našom najčítanejšom denníku. Aký to bol pocit?
Skvelý, lebo chlapca našli živého a to bolo najdôležitejšie. Z toho som mal oveľa väčšiu radosť ako z fotografií. Nešiel som tam preto,aby som nafotil exkluzívne fotografie.

Boli ste aj pri lavínovom nešťastí, pri ktorom predvlani zahynulo sedem českých skialpinistov. Jedného ste údajne aj sám našli.
Áno, ale bola to náhoda. Žiaľbohu, už sa mu nedalo pomôcť.

Fotografov a novinárov, ktorí fotia a píšu o podobných nešťastiach, považujú niektorí za hyeny. Ako ste sa cítili, keď ste fotografovali mŕtvych skialpinistov?
Nerozmýšľal som nad tým. Za hyeny považujú ľudia podľa mňa bulvárnych fotografov a ja nie som bulvárny fotograf.

Máte hranice, ktoré by ste neprekročili? Čo by ste nikdy neodfotografovali?
Dokaličené ľudské telá pri haváriách alebo rôznych nešťastiach. Aj keď som fotografoval obete lavín, určite nie detaily tvárí.

Máte svoj obľúbený kút, kam chodíte fotografovať najradšej?
Mám a vždy iný. Teraz momentálne sa mi páči v okolí Malatín a Hybickej tiesňavy. Už tretí rok fotografujem pre Správu TANAP-u a to mi dáva možnosť dostať sa aj tam, kde sa obyčajný smrteľník legálne nedostane.

Fotíte aj modelky?
Fotil som, ale to ma nebaví. Radšej fotím starých ľudí. Nádherný zážitok bol pre mňa napríklad fotenie komunálnych volieb. Vo volebnej miestnosti sa nič zaujímavé nedialo, tak som išiel k jedným starým manželom Užíkovcom vo Východnej. Bolo by pre nich už ťažké prísť do volebnej miestnosti. Boli to neskutočne srdeční, krásni ľudia. Bol to zážitok a radosť fotiť ich. Chcel by som nafotiť sériu starých ľudí.

Nelákajú vás celebrity a známe osobnosti?
Veľmi nie. Ale nedávno som fotografoval českého prezidenta, keď bol v Liptove na pracovnej návšteve a bol to príjemný zážitok. Prekvapilo ma, čo všetko má schodené, rozprával, ako chodil za frajerkou do Bobrovca.

Máte fotografický sen?
Rád by som fotil v Tibete a v Patagónii v južnej Amerike. Ale to je taký skôr utopistický sen, lebo na to treba veľa peňazí.

Ako ste sa dostali k AFP?
Svetoznámy fotograf Joe Klamár, ktorého uznávajú vo svete ale v Liptove, odkiaľ pochádza a kde má trvalý pobyt, ho pozná málokto, je kmeňovým zamestnancom AFP. Niečo potrebovali, ale on bol práve niekde inde. Tak ma oslovil, či by som to nenafotil. Asi boli spokojní, lebo občas odo mňa niečo zoberú.

Rozprávate lepšie po slovensky alebo po maďarsky?
Po slovensky. V Leviciach rozprávam po slovensky aj po maďarsky, v Liptove po slovensky. Kamarát sa raz zaoberal vážnym problémom, či som maďarský Lipták alebo liptovský Maďar. V Tatrách robím občas prednášky pre maďarské deti, ktoré tam chodia na lyžiarske zájazdy.

Hrávate vraj paintball. Niektorí si myslia, že je to snobská hra, pri ktorej sa dospelí chlapi hrajú na vojakov a strieľajú po sebe farebné guličky.
Chcel by som čitateľov vyviesť z omylu. Venujem sa športovému paitballu a to nie je hranie sa na vojakov. Existuje aj military paintball, ale ten ma nezaujíma. To je niečo úplne iné, športový paintball s tým nemá nič spoločné. Športový paintball sa hrá na trávnatých futbalových ihriskách. Hráči majú špeciálne oblečenie, masky aj zbrane, ktoré vystreľujú farebné guličky. Sú naplnené voskom a potravinárskym farbivom. Hrá sa na body a nejde ani tak o to trafiť toho druhého, ale dať vlajku do súperovej bránky – bázy. Je to dosť náročné a niekdy aj bolestivé. Dostať zásah guľkou, ktorá letí rýchlosťou 300 m za sekundu sekundu, trochu bolí.
Kedysi som športový paintball hrával, ale už nehrávam. Nebol som až taký dobrý hráč, lebo tam sa uplatňujú hlavne malí a chudí a ja som skôr opak. Tak som robil medzinárodného rozhodcu, rozhodoval som vo všetkých okolitých krajinách - Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine. Ale ani to už nerobím. V poslednom čase paintball väčšinou len fotografujem. Vlani som fotil turnaj v Paríži, kde súťažili družstvá z celej Európy aj USA. Odohrával sa na parkovisku pred Disneylandom, kde urobili z umelej trávy päť veľkých ihrísk. Podarilo sa mi nafotiť veľmi dobrú sériu,bola aj v paintballovom magazíne Face Full.

Koľko máte rokov?
Na túto otázku väčšinou odpovedám uf.

Máte nejaké fotografické vzory?
Joe Klamár. Páči sa mi jeho štýl roboty.

Keď chodíte po horách, nebojíte sa, že stretnete medveďa?
Bojím. Medveďa som už videl aj odfotografoval, ale zdiaľky. Ale keď sa raz dvadsať metrov predo mnou objavila medvedica s mladým, ostal som v šoku a vôbec ma nenapadlo fotiť. Našťastie pokojne odišla. Šok som zažil aj asi pred piatimi rokmi v západných Tatrách, keď ma skoro zasypala lavína. Ale bola to moja chyba, urobil som hlúposť. Bol som tam, kde som nemal byť. Lavínu som odfotil vlani v švajčiarskych Alpách. Keď sme išli popod Matterhorn, odtrhol sa na vrchole serak. Namiesto toho, aby som pomýšľal na útek, vytiahol som fotoaparát a začal som fotiť.

Boli ste aj na vrchole Matterhornu?
Nie, mal som dva pokusy, ale nevyšlo počasie. Ale bol som na Mont Blancu.

Čiže ste aj horolezec?
Baví na lezenie, skialpinizmus,som členom skialpinistického klubu a páčia sa mi extrémne športy.

Zažili ste pri fotografovaní niečo veselé?
Veselú príhodu mám z Tatier, keď sme boli na brigáde na turistických chodníkoch. Kamarát išiel na biologickú potrebu a zrazu kúsok od neho vybehol kamzík. Kamarát sa strašne naplašil a s obrovským revom vybehol spoza skaly so spustenými nohavicami. Bolo to ešte za totáča, keď chodili odborové zájazdy. Vtedy išli okolo baníci z Karvinej, asi 30-členná skupina. Bol to pre nich určite silný zážitok...

Robíte aj fotovýstavy? Ak áno, kde všade ste vystavovali?
Nerobím klasické výstavy, robím to iným spôsobom ako tým, že zavesím fotky na stenu. Premietam ich ako multimediálnu šou, podfarbenú hudbou – reprodukovanou alebo živou, kamarát napríklad zahral na fujare alebo píšťalke. Je to skôr umelecký zážitok, bez komentára. Neuznávam komentáre, keď autor vysvetľuje, čo tým myslel. Takého prezentácie používa TANAP, premietali to napríklad aj v USA v Skalnatých horách. Keď to raz videli zaslúžilí členovia Horskej služby v Smokovci a zistili, odkiaľ som, jeden starý pán sa chytil za hlavu a povedal: „Sodoma, gomora! Maďari nám sem začali chodiť ukazovať fotky Tatier.“ Ale ja nie som Maďar, mám slovenskú národnosť aj slovenských rodičov.

Na čom momentálne pracujete?
Na jednom projekte pre TANAP. Chcel by som fotograficky zmapovať všetky turistické chodníky,vrcholy, výnimočné miesta, faunu aj flóru v TANAP-e. Ide o to, aby si ľudia, ktorí hory nepoznajú a naplánujú si nejakú túru, mohli trasu ešte predtým virtuálne pozrieť.

Kde si môžeme pozrieť najbližšie vašu výstavu?
V máji vo Varšave.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
 2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 34 528
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 418
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 822
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 371
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 313
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 131
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 633
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 254

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 5. Silvia Valkovič: Na svitaní
 6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 567
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 722
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 487
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 860
 5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 359
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 751
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 203
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 744
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


19 h

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Lučenčan netušil, že sa mu v noci pokúšajú vybieliť účet.


11 h

Obyvatelia bytov sledovali zásah hasičov z okien a balkónov.


18 h

Blogy SME

 1. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
 2. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 4. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
 5. Silvia Valkovič: Na svitaní
 6. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 7. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 8. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 567
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 722
 3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 487
 4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 860
 5. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 5 359
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 751
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 203
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 744
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu