Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Maďarský Lipták alebo liptovský Maďar?

Fotografie Gabriela Liptáka môžete vidieť v našom týždenníku, ale aj mnohých iných médiách, nielen slovenských. Fotografuje pre Tlačovú agentúru slovenskej republiky aj prestížnu francúzsku tlačovú agentúru AFP. Nedávno sme sa na webe dočítali, že jeho fotografiu z cyklu Duchovia hôr ocenila odborná porota na festivale Camera Slovakia druhým miestom a iná fotografia z tohto cyklu získala na festivale cenu diváka. Preto sme ho do redakcie pozvali na kus reči. Zdráhal sa, lebo vraj nechce byť žiadna mediálna hviezda. Ale nakoniec sme ho presvedčili.

Gratulujeme k cene. Čo ste vlastne dostali?
Cenu mi doniesol kamarát v igelitke a celkom som sa pobavil. Festival Camera Slovakia je totiž najväčší svojho druhu na Slovensku a zúčastňujú sa ho mnohí renomovaní fotografi, takže je predpoklad, že o fotografovaní niečo vedia. Preto ma prekvapilo, že som dostal knihu 30 rád pre začínajúcich fotografov. V balíčku so suvenírmi bola napríklad dečka, vonné tyčinky a náušnice. Najviac ma potešilo cédečko s tibetskou meditatívnou hudbou, lebo mám rád tibetskú kultúru. Ale netešil som sa dlho. Keď som ho otvoril, zistil som, že je prázdne. Nič tam nebolo.

Porota vám pridelila druhé miesto, diváci prvé. Čo pre vás znamená viac?
Určite cena divákov. Je bežné, že vkus más sa líši od vkusu odbornej poroty.

Odkedy sa venujete fotografovaniu?
Amatérsky asi od desiatich rokov, profesionálne dva roky.

Voláte sa Lipták, ale vraj nie ste Lipták.
Pochádzam z juhu od Levíc, preto mám aj prezývku Béla Maďar.

Ako ste sa ocitli v Liptove?
Ako študenti sme chodili budovať chodníky v Nízkych Tatrách, trávil som tam každé prázdniny. Hory ma očarili, a tak som sa prišiel na Liptov. Oženil som sa tu, medzičasom aj rozviedol, ale láska k horám mi zostala. V Liptove bývam asi desať rokov.

Čo ste vlastne vyštudovali?
Elektotechnickú fakultu. Som softvérový inžinier a venoval som sa hlavne programovaniu. Tým som sa živil a čiastočne živím až doteraz.

Čo najradšej fotografujete?
Hory. Prírodu fotím takmer výhradne skoro ráno a večer. Často sa vyberiem do hôr o tretej ráno a keď schádzam dole, turisti vychádzajú hore. Rád robím aj reportážne fotografie. Fotím po celom Slovensku, kde sa niečo deje.

Boli ste ako jediný fotograf pri tom, keď vlani v Tatrách dva dni hľadali strateného desaťročného chlapca. Vaša exkluzívna obrazová reportáž vyšla na druhý deň v našom najčítanejšom denníku. Aký to bol pocit?
Skvelý, lebo chlapca našli živého a to bolo najdôležitejšie. Z toho som mal oveľa väčšiu radosť ako z fotografií. Nešiel som tam preto,aby som nafotil exkluzívne fotografie.

Boli ste aj pri lavínovom nešťastí, pri ktorom predvlani zahynulo sedem českých skialpinistov. Jedného ste údajne aj sám našli.
Áno, ale bola to náhoda. Žiaľbohu, už sa mu nedalo pomôcť.

Fotografov a novinárov, ktorí fotia a píšu o podobných nešťastiach, považujú niektorí za hyeny. Ako ste sa cítili, keď ste fotografovali mŕtvych skialpinistov?
Nerozmýšľal som nad tým. Za hyeny považujú ľudia podľa mňa bulvárnych fotografov a ja nie som bulvárny fotograf.

Máte hranice, ktoré by ste neprekročili? Čo by ste nikdy neodfotografovali?
Dokaličené ľudské telá pri haváriách alebo rôznych nešťastiach. Aj keď som fotografoval obete lavín, určite nie detaily tvárí.

Máte svoj obľúbený kút, kam chodíte fotografovať najradšej?
Mám a vždy iný. Teraz momentálne sa mi páči v okolí Malatín a Hybickej tiesňavy. Už tretí rok fotografujem pre Správu TANAP-u a to mi dáva možnosť dostať sa aj tam, kde sa obyčajný smrteľník legálne nedostane.

Fotíte aj modelky?
Fotil som, ale to ma nebaví. Radšej fotím starých ľudí. Nádherný zážitok bol pre mňa napríklad fotenie komunálnych volieb. Vo volebnej miestnosti sa nič zaujímavé nedialo, tak som išiel k jedným starým manželom Užíkovcom vo Východnej. Bolo by pre nich už ťažké prísť do volebnej miestnosti. Boli to neskutočne srdeční, krásni ľudia. Bol to zážitok a radosť fotiť ich. Chcel by som nafotiť sériu starých ľudí.

Nelákajú vás celebrity a známe osobnosti?
Veľmi nie. Ale nedávno som fotografoval českého prezidenta, keď bol v Liptove na pracovnej návšteve a bol to príjemný zážitok. Prekvapilo ma, čo všetko má schodené, rozprával, ako chodil za frajerkou do Bobrovca.

Máte fotografický sen?
Rád by som fotil v Tibete a v Patagónii v južnej Amerike. Ale to je taký skôr utopistický sen, lebo na to treba veľa peňazí.

Ako ste sa dostali k AFP?
Svetoznámy fotograf Joe Klamár, ktorého uznávajú vo svete ale v Liptove, odkiaľ pochádza a kde má trvalý pobyt, ho pozná málokto, je kmeňovým zamestnancom AFP. Niečo potrebovali, ale on bol práve niekde inde. Tak ma oslovil, či by som to nenafotil. Asi boli spokojní, lebo občas odo mňa niečo zoberú.

Rozprávate lepšie po slovensky alebo po maďarsky?
Po slovensky. V Leviciach rozprávam po slovensky aj po maďarsky, v Liptove po slovensky. Kamarát sa raz zaoberal vážnym problémom, či som maďarský Lipták alebo liptovský Maďar. V Tatrách robím občas prednášky pre maďarské deti, ktoré tam chodia na lyžiarske zájazdy.

Hrávate vraj paintball. Niektorí si myslia, že je to snobská hra, pri ktorej sa dospelí chlapi hrajú na vojakov a strieľajú po sebe farebné guličky.
Chcel by som čitateľov vyviesť z omylu. Venujem sa športovému paitballu a to nie je hranie sa na vojakov. Existuje aj military paintball, ale ten ma nezaujíma. To je niečo úplne iné, športový paintball s tým nemá nič spoločné. Športový paintball sa hrá na trávnatých futbalových ihriskách. Hráči majú špeciálne oblečenie, masky aj zbrane, ktoré vystreľujú farebné guličky. Sú naplnené voskom a potravinárskym farbivom. Hrá sa na body a nejde ani tak o to trafiť toho druhého, ale dať vlajku do súperovej bránky – bázy. Je to dosť náročné a niekdy aj bolestivé. Dostať zásah guľkou, ktorá letí rýchlosťou 300 m za sekundu sekundu, trochu bolí.
Kedysi som športový paintball hrával, ale už nehrávam. Nebol som až taký dobrý hráč, lebo tam sa uplatňujú hlavne malí a chudí a ja som skôr opak. Tak som robil medzinárodného rozhodcu, rozhodoval som vo všetkých okolitých krajinách - Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine. Ale ani to už nerobím. V poslednom čase paintball väčšinou len fotografujem. Vlani som fotil turnaj v Paríži, kde súťažili družstvá z celej Európy aj USA. Odohrával sa na parkovisku pred Disneylandom, kde urobili z umelej trávy päť veľkých ihrísk. Podarilo sa mi nafotiť veľmi dobrú sériu,bola aj v paintballovom magazíne Face Full.

Koľko máte rokov?
Na túto otázku väčšinou odpovedám uf.

Máte nejaké fotografické vzory?
Joe Klamár. Páči sa mi jeho štýl roboty.

Keď chodíte po horách, nebojíte sa, že stretnete medveďa?
Bojím. Medveďa som už videl aj odfotografoval, ale zdiaľky. Ale keď sa raz dvadsať metrov predo mnou objavila medvedica s mladým, ostal som v šoku a vôbec ma nenapadlo fotiť. Našťastie pokojne odišla. Šok som zažil aj asi pred piatimi rokmi v západných Tatrách, keď ma skoro zasypala lavína. Ale bola to moja chyba, urobil som hlúposť. Bol som tam, kde som nemal byť. Lavínu som odfotil vlani v švajčiarskych Alpách. Keď sme išli popod Matterhorn, odtrhol sa na vrchole serak. Namiesto toho, aby som pomýšľal na útek, vytiahol som fotoaparát a začal som fotiť.

Boli ste aj na vrchole Matterhornu?
Nie, mal som dva pokusy, ale nevyšlo počasie. Ale bol som na Mont Blancu.

Čiže ste aj horolezec?
Baví na lezenie, skialpinizmus,som členom skialpinistického klubu a páčia sa mi extrémne športy.

Zažili ste pri fotografovaní niečo veselé?
Veselú príhodu mám z Tatier, keď sme boli na brigáde na turistických chodníkoch. Kamarát išiel na biologickú potrebu a zrazu kúsok od neho vybehol kamzík. Kamarát sa strašne naplašil a s obrovským revom vybehol spoza skaly so spustenými nohavicami. Bolo to ešte za totáča, keď chodili odborové zájazdy. Vtedy išli okolo baníci z Karvinej, asi 30-členná skupina. Bol to pre nich určite silný zážitok...

Robíte aj fotovýstavy? Ak áno, kde všade ste vystavovali?
Nerobím klasické výstavy, robím to iným spôsobom ako tým, že zavesím fotky na stenu. Premietam ich ako multimediálnu šou, podfarbenú hudbou – reprodukovanou alebo živou, kamarát napríklad zahral na fujare alebo píšťalke. Je to skôr umelecký zážitok, bez komentára. Neuznávam komentáre, keď autor vysvetľuje, čo tým myslel. Takého prezentácie používa TANAP, premietali to napríklad aj v USA v Skalnatých horách. Keď to raz videli zaslúžilí členovia Horskej služby v Smokovci a zistili, odkiaľ som, jeden starý pán sa chytil za hlavu a povedal: „Sodoma, gomora! Maďari nám sem začali chodiť ukazovať fotky Tatier.“ Ale ja nie som Maďar, mám slovenskú národnosť aj slovenských rodičov.

Na čom momentálne pracujete?
Na jednom projekte pre TANAP. Chcel by som fotograficky zmapovať všetky turistické chodníky,vrcholy, výnimočné miesta, faunu aj flóru v TANAP-e. Ide o to, aby si ľudia, ktorí hory nepoznajú a naplánujú si nejakú túru, mohli trasu ešte predtým virtuálne pozrieť.

Kde si môžeme pozrieť najbližšie vašu výstavu?
V máji vo Varšave.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 2. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 4. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 885
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 607
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 406
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 426
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 359
 6. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 110
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 927
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 623
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 811
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 053

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 8. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 429
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 267
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 040
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 940
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 886
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 710
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


2 h
Vedúci mužstva MFK Tatran Liptovský Mikuláš Ľubomír Belan.

Do mikulášskeho klubu vstúpil ešte v roku 2000, keď Liptáci hrali tretiu ligu. Pamätá si všetky postupy až do aktuálnej najvyššej ligy. Už niekoľko rokov zastáva funkciu vedúceho mužstva Ľubomír Belan.


9 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


10 h
Futbalisti OŠK Švošov

Prvá je stopercentná Zubrohlava, ktorá z 12 zápasov vykopala 36 bodov, pričom k dobru má stretnutie v Sučanoch, na ktoré pre koronu nemohla vycestovať. Druhá priečka patrí Švošovu.


Ján Svrček 13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


14 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie...aká priorita je to pre našu vládu? Prečo učitelia vyhlásili štrajkovú pohotovosť...
 2. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 6. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 7. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 8. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 429
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 267
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 040
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 940
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 886
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 710
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 434
 8. Martin Majzlan: Altyn Arashan - Horúce pramene v nebesiach 2 734
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu