Dravé vtáky patria medzi najviac ohrozené živočíchy a to aj napriek tomu, že sú takmer na celom svete prísne chránené vnútroštátnymi právnymi predpismi a medzinárodnými dohovormi.
Medzi ohrozené druhy patrí aj orol skalný, ktorý dosahuje v rozpätí krídel až 2,2 m a hmotnosť do 6,5 kg. Na Slovensku je chránený vyhláškou ministerstva životného prostredia, ktorá stanovuje spoločenskú hodnotu tohto dravca na stotisíc korún a suma sa môže zvýšiť až o tristo percent. Rôzne zaujímavosti o živote orla skalného sa môžu záujemcovia dozvedieť na výstave v Slovenskom múzeu ochrane prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. V jednotlivých kapitolách výstavy sa podrobnejšie dozvedia, v akých biotopoch orly skalné hniezdia a vychovávajú svoje mláďatá, akú potravu najčastejšie lovia a tiež o faktoroch, ktoré populáciu týchto dravcov ohrozujú. Nie sú to len prírodné faktory, ale tiež človek, čo dokladujú aj informácie o vtáčej kriminalite. Napriek tomu, že sú orly chránené, sú svojím výskytom v ekosystémoch vzácne a zaradené medzi druhy kriticky ohrozené. Samostatná časť výstavy je venované výskumu a manažmentu týchto dravcov. Jednou z možností ako im pomôcť je záchrana slabších (druhých) mláďat, ktorá sa uskutočňuje pod odborným dohľadom pracovníkov organizácie Ochrany dravcov na Slovensku. Smutnou kapitolou sú tzv. stĺpy smrti – sú to vlastne stĺpy elektrického vedenia, na ktorých každoročne hynú tieto vzácne živočíchy. V spolupráci pracovníkov ochrany prírody a energetických závodov Slovenska boli vyvinuté ochranné hrebene, ktoré sa montujú na stĺpy tak, aby zabraňovali dravcom na stĺpy sadať. „Orol skalný je chránený aj medzinárodnými dohovormi, ktoré ratifikovala Slovenská republika, a to Washingtonským dohovorom o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, Bernským a Bonským dohovorom o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a ich stanovíšť ako aj o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov,“ pripomenul na vernisáži výstavy pracovník Štátnej ochrany prírody SR Ján Zuskin. Súčasťou výstavy je aj prezentácia Záchrannej a rehabilitačnej stanice zo sídlom v Zázrivej.
„Dravce sú aj napriek svojej majestátnosti veľmi zraniteľné. Medzi najvážnejšie príčiny zranení patria kolízie na elektrických vedeniach, poranenia pytliakmi, nárazy do automobilov a otravy. Mimoriadne zraniteľné sú mláďatá, ktoré po vyletení často hynú od hladu a vysilenia,“ pripomenul pracovník Správy Národného parku Veľká Fatra Metod Macek.
Výstava je doplnená trojrozmerným materiálom – mláďa orla skalného, násada vajec, pomôcky pri monitorovaní a označovaní mláďat mikročipom – a jej súčasťou je aj premietanie filmov z monitorovacieho kamerového systému hniezdenia orlieho páru. Výstavu si môžete pozrieť do 15. marca.