Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Prišiel o nohu, vo väzení levitoval a vraj stretol Boha

V sedemnástich rokoch mal úraz na motorke. Mladý, neskúsený jazdec šiel prirýchlo... Odtrhlo mu nohu v kolene. Takmer vykrvácal. Nehoda sa stala v Jamníku 13.7.1979. Ešte po námestie v L. Mikuláši bol pri plnom vedomí. Potiaľ si cestu pamätá, potom už nič... S protézou sa vrátil do života. Chcel mu však dokázať, že môže všetko. Aj prekračovať zákon. Vraj bol zlý a trojročný pobyt vo väzení v Žiline i v Trenčíne si zaslúžil. Tak však rozmýšľa až dnes. Prečo? V base mal veľmi silný zážitok. Osobné stretnutie s Bohom a levitáciu. „Levitáciu som zažil až v roku 1994. Bol som vo väzbe. Mal som na svedomí všeličo... jedno s druhým, tak som dostal osemnásť mesiacov. V malej cele niekedy sám, niekedy sme v nej boli piati. Osemnásť mesiacov je dosť. Tak som začal meditovať. Chytil som do rúk Bibliu a začal ju čítať, začal som sa modliť,“ začal rozprávať muž v strednom veku hneď po našom stretnutí. Nerobilo mu problém hovoriť o veciach, ktoré ho neukazovali vo veľmi priaznivom svetle.
Prvýkrát ste sa dostali k Biblii vo väzení?
O Biblii som predtým počul, videl som ju, mal som ju aj v rukách, ale nebral som ju vážne. Až vo väzbe som ju začal študovať. Vlastne z nudy, dá sa povedať. Častejšie som meditoval. No k náboženstvu som bol vedený odmalička, bol som aj na prvom svätom prijímaní. Občas som sa modlil aj pred tým, ako som sa dostal do basy. Ale len keď už bolo zle. Keď je človeku dobre, málo sa modlí. Keď je zle, modlí sa úprimnejšie.

Čo ste si priali v modlitbách?
Podľa okolností, čo som potreboval. V Biblii je zaujímavá veta: „Čoho sa bezbožný bojí, to ho aj stihne. O čo prosí spravodlivý, to dostane.“ Začal som sa teda viac zaoberať Bibliou, zaujímať sa o ňu. Po určitej dobe som si večer povedal: „Toľko nocí som preflámoval po baroch, čo keby som túto noc obetoval Bohu? Čo keby som sa celú noc modlil?“ Vtedy sme boli v izbe asi piati. Ľahol som si na posteľ a modlil som sa, meditoval a meditoval. Dookola som sa modlil Otčenáš a Zdravas Mária. Naproti mne bolo okno, ležal som k nemu nohami. Ostatní v izbe spali. Odrazu som videl v okne zvnútra guľu. Mal som pocit, akoby sa vlnil horúci vzduch nad radiátorom. Najprv som si fakt myslel, že to vychádza z riadiátora. No ako som pozeral – rozvlnený vzduch sa usporiadal do gule. Spravila sa z neho guľa. Reku, to nemôže byť z radiátora. Videl som, ako sa tvaruje. Začal som ju sledovať, no neprestával som meditovať.

Nevyľakalo vás to?
Nie. Skôr zaujalo. Čo sa to robí? Ja mám jednu nohu nad kolenom sedem centimetrov amputovanú. Z gule sa vysunulo rameno toho istého zloženia ako celá guľa, vlnilo sa a napojilo na zdravú nohu. Pomaličky sa však začala guľa zmenšovať. Cez vysunuté rameno prešla jej energia do môjho tela. V modlitbe som pokračoval. Odrazu som pocítil, že som hore nad posteľou. Asi pätnásť centimetrov. Začal som sa sledovať, naplno som vnímal, že neležím na posteli, ale nad ňou. Odrazu som asi zaspal. Do určitej chvíle si všetko jasne pamätám, potom som sa prebral dole na posteli. Ale zosun dole do postele si už nepamätám.

Aký to bol pocit?
Nechápal som to. Ani som sa nebál, ani nevyľakal. Nič, nič. Stále, kým si pamätám, som bol v modlitbe v Bohu. Myslel som si, že guľa má s levitáciou spojenie. Potom som začal rozmýšľať, že Boh mi pravdepodobne dal nejakú silu za to, že som sa dal na pokánie, že sa chcem polepšiť vo väzbe, a preto mi poslal tento zážitok.

Zmenila levitácia aj vaše vnímanie vo väzbe?
Naozaj to bol veľmi živý zážitok. Po ňom som sa začal cítiť v base aj napriek tomu, že som bol stále medzi tými istými múrmi, slobodný. Už som sa necítil ako v base. Čas som vnímal inak, ja som sa inak správal... V podstate som bol rád, že som práve vo väzení, a že som sa tam dostal k Božiemu slovu, k svätej literatúre. Nebanoval som. Musel som asi ísť do basy, aby som sa stretol so živým Bohom.

Prečo ste sa po levitácii cítili v base slobodnejšie?
Je to asi v tom, že som spravil akúsi očistu duše meditáciami. Určitým spôsobom sa mi uľavilo, cítil som sa ako znovuzrodený. Vyznal som Bohu hriechy a oľutoval ich. To mi dalo čistotu a slobodu. Niekto možno chodí do kostola, ale len kvôli rodičom alebo kvôli ľuďom, ale ak človek myslí modlitbu úprimne, má z nej viacej a nemusí byť dokonca ani v kostole, môže byť aj v base.

Zúročili ste nejako tieto zážitky?
V base sme mávali stretnutia s kňazom, potom som si urobil dva semestre štúdia Biblie - akúsi kazateľskú školu, takže môžem byť aj kazateľom. Človek sa viac zamýšľa nad životom, hodnotí, čo je dôležité.

Robíte niekde kazateľa?
Nie, nie. Prvé roky po návrate z basy som sa viery viac držal. Ako mi bolo lepšie, človek ide medzi svet... Vyšiel som z basy von, svet ma pohltil. Určite si treba udržiavať určitý okruh ľudí, ktorí držia človeka vo viere, a spoločnosť, ktorá podrží v zmýšľaní. Je to ťažké v bežnom živote. Aj v Biblii sa píše, že človek určitú dobu dokáže odolávať zlým vplyvom, zlozvykom, potom podľahne.

Zaregistrovali niečo spoluväzni v cele?
Nevraveli nič. Hoci celá cela bola osvetlená, lampy do nej svietili zvonku. Miestnosť bola teda svetlá. Nevraveli nič, ale ani ja som sa s týmto zážitkom nechválil. Myslel som si, že aj tak by mi nikto neuveril. Spočiatku som ani ja sám tomu neveril. Rozkladal som si to v hlave, rozkladal, preberal. No inakšie to byť nemohlo, veď som všetko živo vnímal, nespal som. Bol som pri vedomí.

Mali ste teda za ušami viac zlých vlastností ako dobrých?
Mal, mal. I keď som bol už postihnutý, bol zo mňa beťárisko. Možnože práve vďaka telesnému handicapu som bol taký. Možnože za nedobré správanie som schovával handicap. Možnože som si chcel niečo dokázať. Veľa som o tom čítal. Možnože všetky neprístojnosti som robil nechtiac – kryl som postihnutie. Časom som na to takto prišiel.

A zmenili ste sa?
Na určitý čas som sa zmenil. Keď je však človeku dobre, na Boha zabúda. Dlho som sa pravidelne modlil ešte tri roky vo väzbe, aj potom asi dva roky na slobode.

Potom vás modlitba a silný zážitok s ňou opustili?
Niežeby celkom. Chodím do kostola, ale nemodlím sa tak intenzívne, ako vtedy, keď mi bolo zle.

V čom vidíte to zlé, o ktorom hovoríte?
Obmedzovanie slobody – to je dosť veľa pre človeka. Ale dnes viem, že som sa do väzenia dostal svojím pričinením.

Zopakoval sa vám niekedy zážitok levitácie a živá prítomnosť Boha?
Už nikdy. Už nikdy som totiž tak úprimne nemeditoval. To bola vtedy naozaj silná myšlienka, že v modlitbe noc obetujem Bohu. Ja som však ani dlho nevedel, že to, čo som zažil, bola levitácia. Ani som nevedel, čo sa so mnou robilo. Až neskôr som sa dostal ku knihe, kde som sa dozvedel, že kňaz, ktorý sa úprimne modlil pred krížom, vznášal sa meter až meter a pol nad zemou. Až potom som si uvedomil, že levitáciu som vlastne zažil aj ja pri meditácii na Boha. Odrazu sa mi spojili veci a spomenul som si, že aj Ježiš chodil po mori. Nespájal som si to však predtým s levitáciou. Chodenie po vode – to mi ani nenapadlo. Časom som v literatúre zistil, že môj zážitok vo väzení bola levitácia.

Hľadáte informácie o levitácii v literatúre?
Vždy sa mi časom niečo dostane do rúk. Vedome nejdem za tým. V podstate som na levitáciu vo väzbe aj zabudol, ale článok v MY Liptove mi ju pripomenul. On mi obnovil myšlienky na udalosť. Uvedomil som si, že mám s levitáciou vlastnú skúsenosť.

Myslíte, že úraz a levitácia spolu súvisia?
Áno, všetko so všetkým súvisí. Osobne si myslím, že som veľa vyskakoval, takže ma v sedemnástke zhora trošku priklepli a povedali: ,Nebudeš ty vyskakovať na dvoch nohách. Ostaneš len na jednej, lebo vysoko vyskakuješ.´

Ale podľa všetkého vás ani to, že ste stratili jednu nohu, nepribrzdilo vo vyčíňaní...
No, možnože by som na dvoch nohách dopadol ešte horšie. Možnože by som bol horší, možno by sa stalo niečo vážnejšie... Každý sa utešuje, ako vie. V modlitbe je veľka sila, presvedčil som sa o tom sám niekoľkokrát v živote.

Hovoríte, že v modlitbe je veľká sila, napriek tomu sa zdá, že ju neviete využiť.
Človeku musí byť asi naozaj zle, aby myslel modlitbu úprimne. Keď je človeku dobre, postupne viera slabne. Zabúda totiž na zlé, tým pádom aj modlitba v zdraví prebieha v inej polohe. Možno povrchnejšie.

Zmenili ste po tomto zážitku svoj život?
Teda dosť som ho zmenil. Dovtedy som bol taký veriaci, že možno, možno. Ale potom som sa presvedčil na vlastnej koži pri osobnom stretnutí s živým Bohom, s Ježišom Kristom a práve vo väzení...

Veríte, že ste sa stretli s Ježišom Kristom?
Myslím si, že áno. V tej chvíli som ho vnímal ako energiu. Ale viem, že Boh je všadeprítomný, aj v tej guli, ktorá ku mne prišla. Je na lúke, v kostole, v kameni... všade. Preto verím, že som sa stretol so živým Bohom a on mi dal zažiť levitáciu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 768
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 999
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 281
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 949
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 708
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 465
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 251
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 615
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 505
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 569
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Koronavírus: Odberné miesta v obciach na Liptove

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v obciach na Liptove

Z novembrového testovania vo Vavrišove.

Koronavírus: Odberné miesta v Ružomberku

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Ružomberku.

Koronavírus: Odberné miesta v Liptovskom Mikuláši

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Liptovskom Mikuláši.

Medlovej tesne ušlo finále v Big Air

Slovenská reprezentantka v snowboardingu Klaudia Medlová skončila v prvom kole Svetového pohára v disciplíne Big Air na siedmom mieste.

Klaudia Medlová si doma zajazdila v hlbokom snehu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Už ste čítali?