Hybe/Liptovský Hrádok – Smrť invalidného dôchodcu v Hybiach na tuberkulózu, o ktorej sme vás informovali v minulom čísle, spôsobila v tejto hornoliptovskej obci paniku. Minulý utorok sa približne päťdesiat občanov zúčastnilo na stretnutí s Luciou Kováčikovou z pľúcnej ambulancie v L. Hrádku.
„U ľudí prepukla panika, ktorú sme sa v spolupráci so starostom snažili upokojiť, pretože situácia nie je taká kritická ako by sa mohlo zdať. V Hybiach registrujeme v týchto dňoch šesť prípadov tuberkulózy, no pacienti, ktorí sa liečia, nemôžu chorobu rozšíriť,“ povedala L. Kováčiková. Pľúcna lekárka bola milo prekvapená záujmom ľudí, ktorým vysvetlila, čo vlastne tuberkulóza je, ako vzniká, ako sa prenáša. „Ľudia sa zaujímali aj o liečbu a prevenciu tuberkulózy,“ poznamenala L. Kováčiková.
Podľa jej slov tuberkulóza na Slovensku existuje, len sa o nej otvorene nehovorí. „No akonáhle sa v médiách objaví nejaká správa v súvislosti s tuberkulózou, ľudia sú zhrození. V Hybiach sme zaznamenali viac prípadov ako v minulosti, no je oveľa lepšie, keď sú ľudia o chorobe informovaní. Trošku ma zaskočila chýbajúca osveta medzi ľuďmi. Ja na veľmi slabej úrovni, nielen čo sa týka tuberkulózy, ale i ďalších chorôb. Nie je hanbou mať tuberkulózu, hanbou je si ju nepriznať.“
Tuberkulózu sprevádza potenie a kašeľ, niekedy toto ochorenie pripomína bežnú virózu. Dobrou prevenciou je zvýšený príjem bielkovín a zdravý životný štýl. Tuberkulóza patrí medzi desať liečiteľných ochorení, na ktoré umiera vo svete najviac ľudí. Je liečiteľnou chorobou, liečba trvá od závislosti formy ochorenia od šiestich do desiatich mesiacov.