Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Čoho je človek schopný, aby bol naj...

Guinnessovu knihu rekordov, knihu o všakovakých rekordoch človeka, po prvý raz v roku 1955 vydal jeden známy írsky pivovar. Samotná kniha drží svoj vlastný svetový rekord. Deviateho novembra 1974 sa totiž stala najpredávanejšou knihou na zemeguli, keď ju preložili do vyše dvadsiatich jazykov a dostať ju v stovke krajín sveta. Práve tento deň sa „guinnessovci“ rozhodli vyhlásiť za Svetový deň rekordov.
V tento deň sa napríklad v Paríži, v ultramodernej štvrti La Défense, romanticky bozkávali dvojice. V jeden okamih sa ústami navzájom dotklo presne 1 188 párov a okrem potešenia z erotizujúceho dotyku si mohli užívať aj rekordérske pocity.
Ak Paríž potvrdil svoj prívlastok Mesto zaľúbencov, tak v Japonsku zase dokázali, že tradičné popíjanie čaju určite nevykape. V mestečku Nišio sa stretlo 14 718 milovníkov tohto nápoja a podľa tradičného rituálu sa vyzulo, posadilo na červený koberec a dalo si šálku dobrého zeleného čaju.
V Toronte sa zase tancovalo. Do ulíc vyšlo 1 681 tanečníkov, najmladší mal dva roky, najstaršiemu chýbalo päť do stovky. Držiac sa za ruky tancovali päť minút pri rannej šou miestneho rádia.
V New Yorku Jackie Bibby z Texasu, známejší pod prezývkou Hadí muž, zase udržal v ústach vyše dvanásť sekúnd desať živých hadov.
Štyri britské akvabely sa v studenom jesennom počasí ponorili do fontány na známom Trafalgarskom námestí v Londýne a vystrkovali nohy nad hladinu. Za minútu 71-krát.
Kým v septembri minulého roka sme monotematickú stranu na túto tému venovali slovenským rekordom, tentoraz sme svoj pohľad sústredili na rekordy v poslednom čase uskutočnené v iných krajinách. Veď ľudia už fakt nevedia, čo si majú od dobroty vymyslieť... Neveríte? Nuž, čítajte ďalej.

Naštval ťa? Odhoď ho!

Skutočne netradičnou disciplínou je hod mobilom do diaľky. A na túto „športovú“ aktivitu nemohli prísť nikde inde ako vo Fínsku, v krajine, v ktorej je najvyššia penetrácia (počet mobilov na počet obyvateľov) tohto azda najpoužívanejšieho technického zázraku.
Svetovým šampiónom sa vlani vo fínskej Savonlinne stal domáci reprezentant Lassi Etelaetalo výkonom 89 metrov. Obhajca titulu, takisto v domácom prostredí súťažiaci Mikko Lampi, sa tentoraz musel uspokojiť so striebornou medailou za výkon 87,2 metra. Svetový rekord v tejto disciplíne je však 94,97 metra a dosiahol ho pred tromi rokmi ďalší Fín M. Etalamopi.

Prekecali sa do knihy rekordov

Základný rekord v dĺžke prednášky patril Annaiahi Rameshovi z Indie, ktorý ho ustanovil v marci 2006 prednáškou Molekulárna logika života. Jeho prednáška trvala 98 hodín a 30 minút. Aj pri takom zvláštnom rekorde však môžu nastať spory o jeho prekonaní. Študent práva z africkej Zimbabwe tvrdí, že patrí do Guinnessovej knihy svetových rekordov, lebo jeho prednáška trvala 99 hodín a 30 minút.
Errol Muzawazi (22) sa však tiež uchádza o guinnessovský zápis. Vraj prekonal bývalého držiteľa tohto rekordu, a je jedno, ktorý z nich to je, pretože on prednášal päť dní v posluchárni na Učiteľskej univerzite Harares Belvedere na tému Africká jednota a splnomocnenie mladých.
Kto má teda pravdu? Nuž, to nie je z praktického pohľadu až tak dôležité, pretože predstava, že niekto reční štyri či päť dní prakticky bez prestania je rovnako uletená.

Šabľozubé pirane

Mobilný telefón je už úplnou samozrejmosťou. A zasielanie textových správ (SMS správ) – esmeskovanie - to je fenomén, ktorým sa vážne začínajú zaoberať už aj pedagógovia. Zistilo sa totiž, že mladí ľudia zabúdajú na mnohé pravidlá pravopisu, pretože pri esemeskovaní nepoužívajú diakritiku.
Napriek tejto hrozbe, starí či mladí obdivujú tých, ktorým po telefónnej miniklávesnici lietajú prsty ako blesky po oblohe.
Rekordérom v tejto činnosti je 18-ročný Američan Ben Cook z Utahu, ktorý dokázal komplikovaný text prepísať do SMS správy za 42,22 sekundy. Veta, s ktorou sa musel popasovať, v origináli znela: The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human (Šabľozubé pirane z rodu Serrasalmus a Pygocentrus sú najdravejšie sladkovodné ryby na svete. V skutočnosti len zriedkavo útočia na človeka).

Logo viditeľné z vesmíru

Spoločnosť Kentucky Fried Chicken z USA oznámila, že vytvorila prvé veľkoplošné logo viditeľné z vesmíru. V Nevadskej púšti, blízko známeho UFO územia Area 51 jej pracovníci vydláždili logom plochu veľkú 26,6 km2. Keďže logom a ochrannou známkou spoločnosti je podobizeň jej zakladateľa Colonel Sandersa, stal sa podľa všetkého prvým biznismenom viditeľným z vesmíru.
Pri tvorbe tohto loga v podstate šlo o veľké puzzle, keďže základ tvorilo 65 tisíc dielov (28 tisíc čiernych, 6 tisíc červených, 14 tisíc bielych a ostatných v iných farbách) obrazca. Skladanie loga trvalo 6 dní.
Pred rokom mala podobné promo spoločnosť Target, ktorá pôsobí v 47 štátoch USA. Firma vtedy využila tri najväčšie strechy blízko medzinárodných letísk a umiestnila na ne svoje logo, takže ho mohli vidieť pasažieri stoviek lietadiel mesačne.

Nechcený rekordér

Aj keď väčšina ľudí sa k prívlastku najrýchlejší, najsilnejší a neviem ešte aký dopracovala vlastnou iniciatívou, poznáme aj tzv. nechcených rekordérov. Jedným z ich je aj ruský futbalový rozhodca Valentin Ivanov, ktorý na posledných majstrovstvách sveta (2006) v jedinom zápase (Portugalsko – Holandsko) vytiahol dovedna dvadsaťkrát žltú alebo červenú kartu. V zápase, v ktorom šlo o postup medzi najlepších osem mužstiev planéty, sa Ivanov s nikým nemaznal. Prvú žltú kartu hráč uvidel už v 2. minúte a do konca stretnutia stihol okrem šestnástich napomenutí štyroch hráčov aj vylúčiť.
Predchádzajúcim rekordérom bol španielsky rozhodca Antonio Lopez Nieto, ktorý na majstrovstvách sveta pred piatim rokmi v jednom zápase vylúčil dvoch hráčov a ďalších šestnástich napomenul žltou kartou. Zdalo sa, že podobný „výkon“ sa dá na vrcholnej úrovni ťažko zopakovať. Prišlo však osemfinále MS 2006 a v ňom kartový koncert ruského rozhodcu Valentina Ivanova.

Špeciálna technika

Majstrovstvá sveta sa nekonajú len v klasických športových disciplínach. V USA jedáci od r. 1916 súťažia aj v jedení hotdogov. A už šesť rokov za sebou je ten istý víťaz. Je ním 27-ročný Japonec Takeru Kobajaši, ktorý naposledy za dvanásť minút zjedol 53 a trištvrte hotdoga.
T. Kobajaši vyvinul špeciálnu techniku konzumácie tohto aj na Slovensku známeho jedla predávajúceho sa pomaly v každom stánku rýchleho občerstvenia. Najprv hotdog rozdelí na dve polovice, rukami ich čo najviac sploští, potom naraz natlačí do úst a vďaka trénovanej hrdlovej muskulatúre sústo prehltne bez prežúvania.
Takeru Kobajaši však nie je len tak hocijaký „športovec“. Svetový rekord vytvoril aj v jedení klobás, keď na šampionáte v americkom štáte Wisconsin zjedol za 10 minút rekordných 58 údených chuťoviek. Predošlý rekord držala Sonya Thomasová s počtom 34 zjedených klobás. A že tieto rekordy T. Kobajaši nevytvára kvôli nadmernému hladu, ale, ako pomaly vo všetkých činnostiach, kvôli finančnej odmene, potvrdzuje aj fakt, že za tento rekord získal v prepočte približne 250 tisíc korún.

Fľaša veľká ako sud

Presne 1 935 pohárov alebo 387 bežných fliaš by naplnilo vínom megafľašu, ktorú počas ochutnávky austrálskych vín predstavili v slávnej newyorskej obchodníckej štvrti v okolí ulice Wall Street. Sklený kontajner s obsahom 204 litrov slúži na propagáciu vín z južnej Austrálie. Na iné účely si je aj ťažké takúto obriu fľašu predstaviť. Veď vinár s pivnicou, v ktorej by dokázal uskladniť takú megafľašu, by sa hľadal ťažko.

Obria história

Aj naši západní susedia sa neraz zapísali do Guinnessovej knihy rekordov. Jeden z posledných zápisov súvisí s najväčšou knihou na svete, ktorá je umiestnená v múzeu Louny. Je to leporelo Lucie Seifertovej Dejiny udatného českého národa a pár bezvýznamných svetových udalostí, ktoré verne, ale s nadhľadom a miestami i s čiernym humorom mapuje českú históriu. Kvôli rozmerom - 2 metre na výšku a 70 (!) metrov na šírku - museli leporelo rozdeliť a umiestiť do troch muzeálnych miestností.
Kniha mala obrovský úspech. Stala sa bestsellerom. Získala cenu Magnesii Literu za knihu pre deti a mládež, Zlatú stuhu v kategórii Literatúra faktu a populárne náučná literatúra pre deti a Zlatú pečať za polygrafické spracovanie.

„Podprsenková“ reťaz

Na Cypre vlani prekonali skutočne netradičný rekord, ktorý dovtedy držali Singapurčania. Tým sa v r. 2003 podarilo vytvoriť „podprsenkovú“ reťaz zo 79 tisíc kusov tohto ženského druhu intímnej bielizne.
Cyperčania si najprv prostredníctvom viacerých občianskych združení „zabezpečili“ viac ako 113 tisíc podprseniek (ostatné im doniesli mnohé ženy osobne) a 30. apríla 2006 sa pustili do ich zväzovania. Zo 114 782 kusov tejto intímnej bielizne vytvorili reťaz dlhú vyše 110 kilometrov a dovtedajší rekord prekonali. Touto akciou chceli svet upozorniť na zvyšujúci sa počet ochorení na rakovinu prsníka.

Milióny dole hrdlom

Už sa vám zakrútila hlava pri vypočutí informácie o tom, koľko bol kdejaký snob ochotný dať za fľašu šumivého vína či tvrdého alkoholu? Nuž, zoznámte sa s najdrahšou fľašou, ktorá kedy bola daná do predaja.
V hlavnom meste Mexika si možno kúpiť platinovú fľašu tequily za neuveriteľných 225 tisíc dolárov (6,8 milióna Sk). Spoločnosť Tequila Ley.925 vyrobila len 66 fliaš tejto tequily s názvom Pasion Azteca. Polovicu tvoria čisto platinové fľaše. Ostávajúce fľaše ozdobené zlatom a platinou sa predávajú za nepatrne nižšiu cenu - po 150 tisíc dolárov (4,5 milióna Sk).
Pre záujemcov, ktorí sa nemôžu až tak veľmi rozhadzovať, je v ponuke ďalších 999 fliaš rovnakej tequily v strieborných a zlatých fľašiach za 25 tisíc dolárov (775 tisíc Sk).

Prepichovanie je rozkoš

Čo by niektorí ľudia neurobili pre to, aby boli prví, najlepší, jedineční. Aj Elaine Davidsonová je jednotkou, lebo už niekoľko rokov drží primát - žena s najväčším množstvom piercingov na tele. Má ich úctyhodných 1 903 a ako sama tvrdí, raz sa v priebehu dvoch hodín poprepichovala na 85 rôznych miestach v oblasti pása. Elaine totiž miluje bolesť, ktorú jej spôsobuje nielen prepichovanie, ale aj chodenie po uhlíkoch, klincoch či po horúcej pahrebe.
Elaine pôvodom Brazílčanka, už trinásť rokov žije v škótskom Edinburghu. Do svojej rodnej krajiny sa bojí vrátiť. Nie kvôli tomu, že by asi ťažko prešla cez letiskovú kontrolu bez toho, aby sa nerozpípali všetky kontrolné rámy zaznamenajúce kovy na tele človeka. Naposledy, keď bola v Brazílii, ju totiž napadli pouliční zlodeji, ktorí jej z tváre chceli strhnúť desiatky piercingov z drahých kovov. Počas celého pobytu musela chodiť po meste s maskou na tvári a zahalená od hlavy až po päty, pretože piercingy má skutočne na každom kúsočku tela.

Namiesto dvoch iba jeden rekord

Svetoznámy mág David Blaine po tom, čo prežil sedem dní v guľatom akváriu pod vodou, záverečné veľké finále nezvládol. V akváriu strávil s kyslíkovým prístrojom celých 177 hodín, čím vytvoril svetový rekord v pobyte človeka pod vodou, ale... David Blaine veril, že pod vodou vydrží bez dychu dlhšie ako osem minút a 58 sekúnd, čo bol jeho doterajší svetový rekord v zadržaní dychu.
Po siedmich minútach a ôsmich sekundách bez dychu však začal z úst a nosa vypúšťať bubliny vzduchu, čo bolo neklamné znamenie toho, že stráca vedomie. Z obrovského akvária museli kúzelníka napokon vytiahnuť potápači.

Spev ako liek

Žena z Južnej Kórey sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov, keď nepretržite spievala dlhšie ako dva a pol dňa. Chcela tak povzbudiť svojho chorľavého manžela. Napokon Kim Seok Ok (52) z vyčerpania skolabovala v bare v Soule, kde s pomocou karaoke zaspievala 979 pesničiek. Trvalo jej to 59 hodín a 48 minút. Prekonala tak nemeckého speváka Hartmuta Timma, ktorý spieval nepretržite 59 hodín a 12 minút.
Kim začala svoje vystúpenie v pondelok pesničkou, ktorú zložila pre svojho manžela. Jej výkon bol naživo vysielaný na internete. Speváčka dodržiavala pravidlá z Guinnessovej knihy rekordov. Podľa nich si mohla dať vždy po 50 minútach spievania 10-minútovú prestávku a počas spievania musela vzpriamene stáť
Aby človek mohol vydržať tak dlho spievať, musí mať v prvom rade silné nohy, povedala po prebratí z bezvedomia Kim.

Hadie bozky

Do Guinnessovej knihy rekordov sa dá bez problémov prebozkávať. Známe sú rekordy v počte ľudí, ktorí sa bozkávali na jednom mieste, v dĺžke bozku, v počte žien, ktoré jeden muž pobozkal... Jednoznačne najnetradičnejšou kategóriou v tomto odbore je bozkávanie prudko jedovatých hadov. A predstavte si, že aj takýto zápis v Guinnessovej knihe rekordov nájdete. A nie jeden!
V roku 1999 jeden Američan pobozkal 11 jedovatých hadov... a prežil. A tak sa thajský hadí kúzelník Khum Čaibuddí rozhodol tento rekord prekonať. V letovisku Pattaja sa bozkával s devätnástimi vysoko jedovatými kobrami kráľovskými... a aj on prežil.

Mráz na mlsnom jazyku

Zmrzlina už bola rozoberaná z mnohých uhlov pohľadu. Viete však, ktorý národ má túto mrazenú pochúťku najradšej? Najviac zmrzliny sa skonzumuje na Novom Zélande, a to až 26 litrov na osobu ročne, v USA 22 litrov a v Austrálii asi 20 litrov na osobu ročne. V Európe sú najväčšími milovníkmi tejto pochúťky Švajčiari, ktorí spotrebujú 14 litrov, ďalej Fíni 13 litrov a Švédi 11 litrov. Za krajinu s najnižšou spotrebou sa považuje Portugalsko s 3,7 litra ročne na osobu.
Slováci zjedia na osobu ročne približne šesť litrov zmrzliny, čo predstavuje 200 kopčekov po 30 mililitrov tejto pochúťky. Tým sa približujú talianskemu a španielskemu priemeru. Najväčšími fanúšikmi lahodného chladivého potešenia sú deti vo veku 4 až 12 rokov a dospelí nad 45 rokov. Favoritmi stále zostáva vanilková, čokoládová a jahodová chuť.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 877
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 200
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 19 338
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 960
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 635
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 735
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 951
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 836
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 690
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 024
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hrboltová ide na postup, jesennú časť odohrali bez jedinej prehry

Hovorili sme s trénerom futbalistov TJ Iskra Hrboltová Milanom Krivošom. Nič iné ako postup v ružomberskej mestskej časti sa v súťažnom ročníku 2020/2021 neberie.

Hrboltová v zelenom v zápase proti Lipt. Ondreju.

Situácia v nemocniciach v Žilinskom kraji sa zhoršuje

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši len prednedávnom vyčlenila 28 ložok pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

AKTUALIZOVANÉ: 12:55

Samosprávy hľadajú dobrovoľníkov, tu sú kontakty

Výber miestností ovplyvňuje aj očakávané nepriaznivé počasie. Liptovské samosprávy hľadajú dobrovoľníkov.

Vojaci prechádzali mestom navrhnuté odberové miesta v Ružomberku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?