Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Čoho je človek schopný, aby bol naj...

Guinnessovu knihu rekordov, knihu o všakovakých rekordoch človeka, po prvý raz v roku 1955 vydal jeden známy írsky pivovar. Samotná kniha drží svoj vlastný svetový rekord. Deviateho novembra 1974 sa totiž stala najpredávanejšou knihou na zemeguli, keď ju preložili do vyše dvadsiatich jazykov a dostať ju v stovke krajín sveta. Práve tento deň sa „guinnessovci“ rozhodli vyhlásiť za Svetový deň rekordov.
V tento deň sa napríklad v Paríži, v ultramodernej štvrti La Défense, romanticky bozkávali dvojice. V jeden okamih sa ústami navzájom dotklo presne 1 188 párov a okrem potešenia z erotizujúceho dotyku si mohli užívať aj rekordérske pocity.
Ak Paríž potvrdil svoj prívlastok Mesto zaľúbencov, tak v Japonsku zase dokázali, že tradičné popíjanie čaju určite nevykape. V mestečku Nišio sa stretlo 14 718 milovníkov tohto nápoja a podľa tradičného rituálu sa vyzulo, posadilo na červený koberec a dalo si šálku dobrého zeleného čaju.
V Toronte sa zase tancovalo. Do ulíc vyšlo 1 681 tanečníkov, najmladší mal dva roky, najstaršiemu chýbalo päť do stovky. Držiac sa za ruky tancovali päť minút pri rannej šou miestneho rádia.
V New Yorku Jackie Bibby z Texasu, známejší pod prezývkou Hadí muž, zase udržal v ústach vyše dvanásť sekúnd desať živých hadov.
Štyri britské akvabely sa v studenom jesennom počasí ponorili do fontány na známom Trafalgarskom námestí v Londýne a vystrkovali nohy nad hladinu. Za minútu 71-krát.
Kým v septembri minulého roka sme monotematickú stranu na túto tému venovali slovenským rekordom, tentoraz sme svoj pohľad sústredili na rekordy v poslednom čase uskutočnené v iných krajinách. Veď ľudia už fakt nevedia, čo si majú od dobroty vymyslieť... Neveríte? Nuž, čítajte ďalej.

Naštval ťa? Odhoď ho!

Skutočne netradičnou disciplínou je hod mobilom do diaľky. A na túto „športovú“ aktivitu nemohli prísť nikde inde ako vo Fínsku, v krajine, v ktorej je najvyššia penetrácia (počet mobilov na počet obyvateľov) tohto azda najpoužívanejšieho technického zázraku.
Svetovým šampiónom sa vlani vo fínskej Savonlinne stal domáci reprezentant Lassi Etelaetalo výkonom 89 metrov. Obhajca titulu, takisto v domácom prostredí súťažiaci Mikko Lampi, sa tentoraz musel uspokojiť so striebornou medailou za výkon 87,2 metra. Svetový rekord v tejto disciplíne je však 94,97 metra a dosiahol ho pred tromi rokmi ďalší Fín M. Etalamopi.

Prekecali sa do knihy rekordov

Základný rekord v dĺžke prednášky patril Annaiahi Rameshovi z Indie, ktorý ho ustanovil v marci 2006 prednáškou Molekulárna logika života. Jeho prednáška trvala 98 hodín a 30 minút. Aj pri takom zvláštnom rekorde však môžu nastať spory o jeho prekonaní. Študent práva z africkej Zimbabwe tvrdí, že patrí do Guinnessovej knihy svetových rekordov, lebo jeho prednáška trvala 99 hodín a 30 minút.
Errol Muzawazi (22) sa však tiež uchádza o guinnessovský zápis. Vraj prekonal bývalého držiteľa tohto rekordu, a je jedno, ktorý z nich to je, pretože on prednášal päť dní v posluchárni na Učiteľskej univerzite Harares Belvedere na tému Africká jednota a splnomocnenie mladých.
Kto má teda pravdu? Nuž, to nie je z praktického pohľadu až tak dôležité, pretože predstava, že niekto reční štyri či päť dní prakticky bez prestania je rovnako uletená.

Šabľozubé pirane

Mobilný telefón je už úplnou samozrejmosťou. A zasielanie textových správ (SMS správ) – esmeskovanie - to je fenomén, ktorým sa vážne začínajú zaoberať už aj pedagógovia. Zistilo sa totiž, že mladí ľudia zabúdajú na mnohé pravidlá pravopisu, pretože pri esemeskovaní nepoužívajú diakritiku.
Napriek tejto hrozbe, starí či mladí obdivujú tých, ktorým po telefónnej miniklávesnici lietajú prsty ako blesky po oblohe.
Rekordérom v tejto činnosti je 18-ročný Američan Ben Cook z Utahu, ktorý dokázal komplikovaný text prepísať do SMS správy za 42,22 sekundy. Veta, s ktorou sa musel popasovať, v origináli znela: The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human (Šabľozubé pirane z rodu Serrasalmus a Pygocentrus sú najdravejšie sladkovodné ryby na svete. V skutočnosti len zriedkavo útočia na človeka).

Logo viditeľné z vesmíru

Spoločnosť Kentucky Fried Chicken z USA oznámila, že vytvorila prvé veľkoplošné logo viditeľné z vesmíru. V Nevadskej púšti, blízko známeho UFO územia Area 51 jej pracovníci vydláždili logom plochu veľkú 26,6 km2. Keďže logom a ochrannou známkou spoločnosti je podobizeň jej zakladateľa Colonel Sandersa, stal sa podľa všetkého prvým biznismenom viditeľným z vesmíru.
Pri tvorbe tohto loga v podstate šlo o veľké puzzle, keďže základ tvorilo 65 tisíc dielov (28 tisíc čiernych, 6 tisíc červených, 14 tisíc bielych a ostatných v iných farbách) obrazca. Skladanie loga trvalo 6 dní.
Pred rokom mala podobné promo spoločnosť Target, ktorá pôsobí v 47 štátoch USA. Firma vtedy využila tri najväčšie strechy blízko medzinárodných letísk a umiestnila na ne svoje logo, takže ho mohli vidieť pasažieri stoviek lietadiel mesačne.

Nechcený rekordér

Aj keď väčšina ľudí sa k prívlastku najrýchlejší, najsilnejší a neviem ešte aký dopracovala vlastnou iniciatívou, poznáme aj tzv. nechcených rekordérov. Jedným z ich je aj ruský futbalový rozhodca Valentin Ivanov, ktorý na posledných majstrovstvách sveta (2006) v jedinom zápase (Portugalsko – Holandsko) vytiahol dovedna dvadsaťkrát žltú alebo červenú kartu. V zápase, v ktorom šlo o postup medzi najlepších osem mužstiev planéty, sa Ivanov s nikým nemaznal. Prvú žltú kartu hráč uvidel už v 2. minúte a do konca stretnutia stihol okrem šestnástich napomenutí štyroch hráčov aj vylúčiť.
Predchádzajúcim rekordérom bol španielsky rozhodca Antonio Lopez Nieto, ktorý na majstrovstvách sveta pred piatim rokmi v jednom zápase vylúčil dvoch hráčov a ďalších šestnástich napomenul žltou kartou. Zdalo sa, že podobný „výkon“ sa dá na vrcholnej úrovni ťažko zopakovať. Prišlo však osemfinále MS 2006 a v ňom kartový koncert ruského rozhodcu Valentina Ivanova.

Špeciálna technika

Majstrovstvá sveta sa nekonajú len v klasických športových disciplínach. V USA jedáci od r. 1916 súťažia aj v jedení hotdogov. A už šesť rokov za sebou je ten istý víťaz. Je ním 27-ročný Japonec Takeru Kobajaši, ktorý naposledy za dvanásť minút zjedol 53 a trištvrte hotdoga.
T. Kobajaši vyvinul špeciálnu techniku konzumácie tohto aj na Slovensku známeho jedla predávajúceho sa pomaly v každom stánku rýchleho občerstvenia. Najprv hotdog rozdelí na dve polovice, rukami ich čo najviac sploští, potom naraz natlačí do úst a vďaka trénovanej hrdlovej muskulatúre sústo prehltne bez prežúvania.
Takeru Kobajaši však nie je len tak hocijaký „športovec“. Svetový rekord vytvoril aj v jedení klobás, keď na šampionáte v americkom štáte Wisconsin zjedol za 10 minút rekordných 58 údených chuťoviek. Predošlý rekord držala Sonya Thomasová s počtom 34 zjedených klobás. A že tieto rekordy T. Kobajaši nevytvára kvôli nadmernému hladu, ale, ako pomaly vo všetkých činnostiach, kvôli finančnej odmene, potvrdzuje aj fakt, že za tento rekord získal v prepočte približne 250 tisíc korún.

Fľaša veľká ako sud

Presne 1 935 pohárov alebo 387 bežných fliaš by naplnilo vínom megafľašu, ktorú počas ochutnávky austrálskych vín predstavili v slávnej newyorskej obchodníckej štvrti v okolí ulice Wall Street. Sklený kontajner s obsahom 204 litrov slúži na propagáciu vín z južnej Austrálie. Na iné účely si je aj ťažké takúto obriu fľašu predstaviť. Veď vinár s pivnicou, v ktorej by dokázal uskladniť takú megafľašu, by sa hľadal ťažko.

Obria história

Aj naši západní susedia sa neraz zapísali do Guinnessovej knihy rekordov. Jeden z posledných zápisov súvisí s najväčšou knihou na svete, ktorá je umiestnená v múzeu Louny. Je to leporelo Lucie Seifertovej Dejiny udatného českého národa a pár bezvýznamných svetových udalostí, ktoré verne, ale s nadhľadom a miestami i s čiernym humorom mapuje českú históriu. Kvôli rozmerom - 2 metre na výšku a 70 (!) metrov na šírku - museli leporelo rozdeliť a umiestiť do troch muzeálnych miestností.
Kniha mala obrovský úspech. Stala sa bestsellerom. Získala cenu Magnesii Literu za knihu pre deti a mládež, Zlatú stuhu v kategórii Literatúra faktu a populárne náučná literatúra pre deti a Zlatú pečať za polygrafické spracovanie.

„Podprsenková“ reťaz

Na Cypre vlani prekonali skutočne netradičný rekord, ktorý dovtedy držali Singapurčania. Tým sa v r. 2003 podarilo vytvoriť „podprsenkovú“ reťaz zo 79 tisíc kusov tohto ženského druhu intímnej bielizne.
Cyperčania si najprv prostredníctvom viacerých občianskych združení „zabezpečili“ viac ako 113 tisíc podprseniek (ostatné im doniesli mnohé ženy osobne) a 30. apríla 2006 sa pustili do ich zväzovania. Zo 114 782 kusov tejto intímnej bielizne vytvorili reťaz dlhú vyše 110 kilometrov a dovtedajší rekord prekonali. Touto akciou chceli svet upozorniť na zvyšujúci sa počet ochorení na rakovinu prsníka.

Milióny dole hrdlom

Už sa vám zakrútila hlava pri vypočutí informácie o tom, koľko bol kdejaký snob ochotný dať za fľašu šumivého vína či tvrdého alkoholu? Nuž, zoznámte sa s najdrahšou fľašou, ktorá kedy bola daná do predaja.
V hlavnom meste Mexika si možno kúpiť platinovú fľašu tequily za neuveriteľných 225 tisíc dolárov (6,8 milióna Sk). Spoločnosť Tequila Ley.925 vyrobila len 66 fliaš tejto tequily s názvom Pasion Azteca. Polovicu tvoria čisto platinové fľaše. Ostávajúce fľaše ozdobené zlatom a platinou sa predávajú za nepatrne nižšiu cenu - po 150 tisíc dolárov (4,5 milióna Sk).
Pre záujemcov, ktorí sa nemôžu až tak veľmi rozhadzovať, je v ponuke ďalších 999 fliaš rovnakej tequily v strieborných a zlatých fľašiach za 25 tisíc dolárov (775 tisíc Sk).

Prepichovanie je rozkoš

Čo by niektorí ľudia neurobili pre to, aby boli prví, najlepší, jedineční. Aj Elaine Davidsonová je jednotkou, lebo už niekoľko rokov drží primát - žena s najväčším množstvom piercingov na tele. Má ich úctyhodných 1 903 a ako sama tvrdí, raz sa v priebehu dvoch hodín poprepichovala na 85 rôznych miestach v oblasti pása. Elaine totiž miluje bolesť, ktorú jej spôsobuje nielen prepichovanie, ale aj chodenie po uhlíkoch, klincoch či po horúcej pahrebe.
Elaine pôvodom Brazílčanka, už trinásť rokov žije v škótskom Edinburghu. Do svojej rodnej krajiny sa bojí vrátiť. Nie kvôli tomu, že by asi ťažko prešla cez letiskovú kontrolu bez toho, aby sa nerozpípali všetky kontrolné rámy zaznamenajúce kovy na tele človeka. Naposledy, keď bola v Brazílii, ju totiž napadli pouliční zlodeji, ktorí jej z tváre chceli strhnúť desiatky piercingov z drahých kovov. Počas celého pobytu musela chodiť po meste s maskou na tvári a zahalená od hlavy až po päty, pretože piercingy má skutočne na každom kúsočku tela.

Namiesto dvoch iba jeden rekord

Svetoznámy mág David Blaine po tom, čo prežil sedem dní v guľatom akváriu pod vodou, záverečné veľké finále nezvládol. V akváriu strávil s kyslíkovým prístrojom celých 177 hodín, čím vytvoril svetový rekord v pobyte človeka pod vodou, ale... David Blaine veril, že pod vodou vydrží bez dychu dlhšie ako osem minút a 58 sekúnd, čo bol jeho doterajší svetový rekord v zadržaní dychu.
Po siedmich minútach a ôsmich sekundách bez dychu však začal z úst a nosa vypúšťať bubliny vzduchu, čo bolo neklamné znamenie toho, že stráca vedomie. Z obrovského akvária museli kúzelníka napokon vytiahnuť potápači.

Spev ako liek

Žena z Južnej Kórey sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov, keď nepretržite spievala dlhšie ako dva a pol dňa. Chcela tak povzbudiť svojho chorľavého manžela. Napokon Kim Seok Ok (52) z vyčerpania skolabovala v bare v Soule, kde s pomocou karaoke zaspievala 979 pesničiek. Trvalo jej to 59 hodín a 48 minút. Prekonala tak nemeckého speváka Hartmuta Timma, ktorý spieval nepretržite 59 hodín a 12 minút.
Kim začala svoje vystúpenie v pondelok pesničkou, ktorú zložila pre svojho manžela. Jej výkon bol naživo vysielaný na internete. Speváčka dodržiavala pravidlá z Guinnessovej knihy rekordov. Podľa nich si mohla dať vždy po 50 minútach spievania 10-minútovú prestávku a počas spievania musela vzpriamene stáť
Aby človek mohol vydržať tak dlho spievať, musí mať v prvom rade silné nohy, povedala po prebratí z bezvedomia Kim.

Hadie bozky

Do Guinnessovej knihy rekordov sa dá bez problémov prebozkávať. Známe sú rekordy v počte ľudí, ktorí sa bozkávali na jednom mieste, v dĺžke bozku, v počte žien, ktoré jeden muž pobozkal... Jednoznačne najnetradičnejšou kategóriou v tomto odbore je bozkávanie prudko jedovatých hadov. A predstavte si, že aj takýto zápis v Guinnessovej knihe rekordov nájdete. A nie jeden!
V roku 1999 jeden Američan pobozkal 11 jedovatých hadov... a prežil. A tak sa thajský hadí kúzelník Khum Čaibuddí rozhodol tento rekord prekonať. V letovisku Pattaja sa bozkával s devätnástimi vysoko jedovatými kobrami kráľovskými... a aj on prežil.

Mráz na mlsnom jazyku

Zmrzlina už bola rozoberaná z mnohých uhlov pohľadu. Viete však, ktorý národ má túto mrazenú pochúťku najradšej? Najviac zmrzliny sa skonzumuje na Novom Zélande, a to až 26 litrov na osobu ročne, v USA 22 litrov a v Austrálii asi 20 litrov na osobu ročne. V Európe sú najväčšími milovníkmi tejto pochúťky Švajčiari, ktorí spotrebujú 14 litrov, ďalej Fíni 13 litrov a Švédi 11 litrov. Za krajinu s najnižšou spotrebou sa považuje Portugalsko s 3,7 litra ročne na osobu.
Slováci zjedia na osobu ročne približne šesť litrov zmrzliny, čo predstavuje 200 kopčekov po 30 mililitrov tejto pochúťky. Tým sa približujú talianskemu a španielskemu priemeru. Najväčšími fanúšikmi lahodného chladivého potešenia sú deti vo veku 4 až 12 rokov a dospelí nad 45 rokov. Favoritmi stále zostáva vanilková, čokoládová a jahodová chuť.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 8. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 9. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 10. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 1. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 4. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 5. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 144
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 080
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 262
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 196
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 965
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 609
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 264
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 395
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 132
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 540

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 2. Elena Antalová: Sú naši politici rozšafní alebo "rozšafní"?
 3. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 4. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 5. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 6. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 7. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 8. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 089
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 096
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 359
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 413
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 867
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 658
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 962
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 096
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Pešiu lávku cez Váh veľmi dobre poznajú návštevníci minerálneho prameňa na Borovej Sihoti medzi Liptovským Hrádkom a Podturňou.


12 h

V dnešnej časti sa dozviete aj novinky z klubu FC Nitra, ktorý padá rýchlo ku dnu. Čaká populárny klub znovuzrodenie?


22 h
Liptovské múzeum má vo svojich zbierkach dva popravné meče. Historik Miroslav Nemec ukazuje meč , ktorý bol pôvodne v zbierkach rodiny Rakovských z Liptovskej Štiavnice. 

Trestali ich pravdepodobne tam, kde dnes ľudia čakajú na autobus.


26. sep
Vlastimil Lúčan hovorí, že Historickú banskú cestu postavili pre slávu generácií baníkov.

Dúbravské bane čakali na Historickú banskú cestu tridsať rokov.


25. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: AD: "Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fi Pfizer, Johnson a iné" (25.9.))
 2. Elena Antalová: Sú naši politici rozšafní alebo "rozšafní"?
 3. Martin Greguš: GDPR akadémia pre laika - každý deň tento týždeň jeden krok. Dnes: Postup zavádzania a nevyhnutné dokumenty pre súlad s Nariadením GDPR
 4. Věra Tepličková: Zatiaľ môžem písať lebo chválim
 5. Jozef Javurek: Rajecké Teplice
 6. Marián Lukáč: Blog č. 38- Kvalita života
 7. Tupou Ceruzou: Dr. Bukovský
 8. Jana Hanuliaková: Kde sa prosím stratil PROGRES na Slovensku?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 089
 2. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 096
 3. Marcel Burkert: Šokujúce slová Dr. Urbánka, ktorý 20 rokov pracoval pre fy ako Pfizer, Johnson a iné. 9 359
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 413
 5. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 5 867
 6. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 658
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 4 962
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 096
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu