Do počítačovej učebne Materského centra (MC) Zornička v Liptovskom Mikuláši sme vkročili v čase prestávky. Učiace sa maminy odišli nakŕmiť svoje ratolesti do herne, jedno malé si prišlo pozrieť počítač, na ktorom jeho mamička pracuje a lektorka počítačového kurzu Monika Hazuchová z L. Mikuláša vysvetlila: „Ženy na materskej dovolenke potrebujú tento kurz ako soľ. Sú to tie, ktoré ešte počítače v škole neabsolvovali alebo sa s nimi zoznámili len okrajovo. Keď však hľadajú po materskej zamestnanie, už každý zamestnávateľ vyžaduje počítačové zručnosti. Myslím, že ženy oceňujú toto vzdelávanie v MC. Sama som na materskej, inak som učila počítače na gymnáziu. Som veľmi milo prekvapená, ako usilovne mamičky dochádzajú na kurz. Mali sme obavy, či budú ženy poctivo dochádzať. Vedia však, že je to v ich záujme, tak prichádzajú. Oceňujú najmä to, že tu majú detičky, a keď treba, môžu k nim odbehnúť. Nemusia dieťa nechať niekde mimo, ale majú ho pod kontrolou, a keď dieťa potrebuje, príde aj sem do učebne za mamičkou. Ale deti sa väčšinou zabavia s opatrovateľkami. Ženy z kurzu odchádzajú nadšené, že sa niečo naučili. Kurz trvá tri vyučovacie hodiny, po dvoch máme prestávku. Začíname o pol deviatej a končíme o jedenástej, lebo potom ženy odchádzajú uložiť deti domov spať. Vybrali sme teda taký vyučovací čas, aby to vyhovovalo práve tejto cieľovej skupine.“
Koordinátorkou projektu je Ingrid Pavlíková. Viac k vzdelávaniu povedala: „Predkladateľom projektu je A-projekt z L. Hrádku. Projekt Udržanie a rozvoj kompetenčných zručnosti žien na materskej a rodičovskej dovolenke je zameraný na vzdelávanie žien počas materskej dovolenky a na ich prípravu pre nástup do zamestnania. Partnermi v projekte sú Akadémia vzdelávania (AZ) v L. Mikuláši a MC Zornička. AV metodicky pripravuje tento vzdelávací proces na akreditáciu v rámci celoživotného vzdelávania matiek a MC zabezpečuje priestory na vzdelávanie a priestory pre opatrovanie detí počas výuky. Špecifikom vzdelávania je to, že matka môže prísť na kurz s dieťaťom, ktoré v herni strávi čas s opatrovateľkami. Pre matky je vzdelávanie nasmerované tak, aby za desať mesiacov získali základné zručnosti, ktoré sú potrebné pri každom pohovore pri nástupe do zamestnania. Dostávajú nielen teoretické vedomostí, ale ženy sa môžu vlastne pripraviť a preklenúť z témy materstva do témy pracovnej napríklad aj stretnutiami so psychologičkou, s ktorou rozprávajú o komunikácii, o asertivite... Chceme im tiež sprostredkovať stretnutia so zamestnávateľmi, aby si ženy priamo pred ľuďmi z praxe vyskúšali prijímací pohovor alebo napísali motivačný list. Tento projekt pripravujeme na akreditáciu, čiže žena, keď splní podmienky vzdelávania, bude mať možnosť získať certifikát. Kurz trvá desať mesiacov, ženy neplatia, je to pilotný projekt a kurz je hradený z Európskeho sociálneho fondu, štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov neziskovej organizácie A-projekt v L. Hrádku. Počítačovú učebňu sme ale zariadili z finančného príspevku mesta L. Mikuláš. Schválil ho ešte bývalý primátor A. Slafkovský – zakúpili sme zaň stoly, stoličky, koberec, skrinky a vymaľovali sme.
A-projekt z L. Hrádku manažuje projekt a podieľa sa pri príprave metodík, je to neformálne a neinštitucionálne vzdelávanie mamičiek. Do budúcnosti budeme musieť však pouvažovať o nejakej forme úhrady, pretože takéto vzdelávanie je veľmi nákladné. Opatrovateľky - ženy na aktivačných prácach - sú z MC. Teraz je tu päť žien a dve absolventky. Lektorky sú takisto väčšinou z radov MC, niektoré aktívne pôsobili v MC počas materskej dovolenky, ale aj profesionálne sú odborníčky v oblasti počítačov, psychológie a jazykov. Ostatní lektori sú z Akadémie vzdelávania a neziskovej organizácie A-projekt.“
Mamička Jana Kováčová z L. Mikuláša na kurz nosí aj svoju dcérku, ktorá sa zatiaľ nechce veľmi od maminy vzdialiť, ale zvyká si v prostredí medzi deťmi, keď je mamina nablízku: „Na kurze získavam viac informácií a chcem sa lepšie pripraviť do práce. Nejaké základy z počítačov mám, ale z T 603, takže potrebujem niečo nové.“
Stanislava Smiešková bola na kurze bez dieťata, ale: „Som spokojná, že som na kurze. Veľa vecí zo školy som si pripomenula. V tomto období si hľadám prácu, takže verím, že vedomosti z kurzu využijem.“
V herni MC po nakŕmení detičiek boli hry v plnom prúde, všade spokojný džavot. Deti si na opatrovateľky zvykli. Často sa stane, že po príchode sa k nim rozbehnú ako k svojim najbližším. Adriana Šimanská robí opatrovateľku v MC rok a považuje to už za svoj koníček. Či si vždy s deťmi poradí? „Väčšinou áno,“ usmeje sa A. Šimanská a s dieťaťom na rukách odchádza do klbka k ostatným. Ingrid Pavlíková to komentovala: „Deti si s našimi opatrovateľkami vytvorili pekný vzťah. Po adaptácii úplne prirodzene ostávajú s nimi v herni. Spočiatku boli aj plače, ale dievčatá to veľmi rýchlo zvládli. Určite je to aj tým, že maminy sem chodia cez prestávky alebo vždy, keď cítia potrebu vidieť svoje dieťa.“