Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Nočný Hrádok očami policajtov a primátora

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, aj najmenšie liptovské mesto žije počas víkendov nočným životom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani väčšie mestá. Aj liptovskohrádocké bary sú počas víkendov napratané do prasknutia, samozrejmosťou je túlajúca sa mládež po uliciach, ktorej častým spoločníkom je alkohol. Tak ako v iných mestách, ani v L. Hrádku nebýva často núdza o výtržnosti spojené s bitkami či iné porušovanie zákona. Nočný Hrádok sme chceli spoznať na vlastnej koži a tak sme prvú marcovú piatkovú noc prežili v uliciach spolu s mestskými policajtmi. Spoločnosť okrem nás dvojici mestských policajtov robil aj primátor mesta Branislav Tréger. Aj jeho veľmi zaujímalo, ako vyzerá piatková noc v meste, ktorému šéfuje od konca minulého roka.
Je krátko po pol šiestej, keď sa na dohodnutom mieste stretávame s liptovskohrádockým primátorom. Naše kroky už o pár minút mieria na mestskú políciu, kde službukonajúci strážcovia poriadku ani len netušia, že im spoločnosť bude robiť redaktor s hlavým veliteľom mestskej polície, teda primátorom. Mestskí policajti nás upozornia, že nočnú zmenu neprežijeme s nimi, ale s dvojicou, ktorá ich za necelú hodinku vystrieda. Voľný čas využíva primátor na prehliadku priestorov stálej služby, zaujíma sa o prácu hliadky počas dňa ako aj o jej činnosť v iných obdobiach.
B. Tréger je zvedavý najmä na to, ako vyzerá v meste piatková noc. Teda v čase, keď je mesto doslova preplnené mladými ľuďmi a nájsť voľné miesto v niektorom z barov je ozajstným problémom. Dvojica policajtov skonštatuje, že niekedy sa počas dvanásť hodinovej služby musia poriadne obracať. „Naša práca sa však nedá naplánovať. Môžeme čakať, že v piatok večer bude veľa práce a opak bude pravdou. Niekedy je však oveľa viac práce cez týždeň, najmä keď je v meste veľa študentov,“ vysvetľuje policajt. „Som zvedavý, čo v noci zažijeme,“ hovorí primátor.

Mesto začína pomaly ožívať

S úderom devätnástej hodiny sa v miestnosti stálej služby objaví hliadka, ktorá bude mať dnes v noci na starosti bezpečnosť v L. Hrádku. Milan Lesák a Róbert Šimák, dvojica skúsených policajtov, ktorá na mestskej polícii pracuje už niekoľko rokov, nás na úvod zoznamuje s plánom na dnešnú noc. M. Lesák ako veliteľ hliadky prezrádza, ktoré miesta policajti budú musieť počas služby skontrolovať. „Naša činnosť je samozrejme počas každej služby iná, nedá sa presne naplánovať. Vždy ju však prispôsobujeme aktuálnej bezpečnostnej situácii v meste a pripomienkam občanov, ktoré tlmočia priamo nám alebo náčelníkovi.“
Policajti nás informujú, že na začiatku služby sa zvyčajne zdržujú v centre mesta. „V určitom čase totiž odvážame tržbu z jedného obchodu a tak by ani nemalo veľký význam sa príliš vzďaľovať. Veď počas noci skontrolujeme celé miesto niekoľkokrát.“ Hliadkujeme teda v okolí autobusovej stanice a vedľajších ulíc a všímame si, že mesto sa pomaličky ale predsa začína napĺňať mladými ľuďmi. „Teraz je ešte málo hodín, najväčší nápor sa dá očakávať po desiatej hodine,“ vysvetľuje druhý člen hliadky R. Šimák. Mestských policajtov počas prevozu spomínanej tržby z bezpečnostných dôvodov na chvíľu opúšťame.

Problémové situácie v arboréte

Po prevoze tržby už s hliadkou mierime do arboréta. „Množia sa nám sťažnosti od obyvateľov, ponosujú sa najmä na mládež, ktorá tu údajne chodí popíjať,“ vysvetľuje B. Tréger. Policajti mu dávajú za pravdu. „Problémy sú najmä v letných mesiacoch, často nachádzame vyvalené ploty, koše na odpadky či lavičky. Často sem chodíme kontrolovať aj školopovinnú mládež, ktorá veľkú rozlohu arboréta využíva na konzumáciu alkoholu. Navyše, často sa tu stretávajú aj rôzne skupinky, ktoré obyvateľom nepridávajú na bezpečnosti. Veľká pozornosť je teda na mieste,“ podotkne M. Lesák.
Primátor sa počas hliadkovania zaujíma aj situáciu v ostatných častiach mesta. Odpovede policajtov ho uspokoja. „Vidno, že o situácii v meste majú prehľad. Keď auto odstavia napríklad pred arborétum a hliadkujú peši, tak si aj toho všimnú oveľa viac. Nehovoriac o tom, že sú na očiach aj obyvateľom, ktorí sa môžu cítiť bezpečne,“ vysvetľuje B. Tréger. V arboréte je absolútny pokoj a tak sa krátko po ôsmej presúvame skontrolovať niekoľko barov. Policajti primátorovi podávajú vyčerpávajúce informácie o jednotlivých podnikoch.

Neviem, kto to pivo kúpil

V prvom bare je všetko až v podozrivom poriadku. „Tu väčšinou ani nemávame problémy, ide skôr o akýsi rodinný bar, v ktorom každý každého pozná. Navyše, aj klientela tu má väčšinou osemnásť a viac rokov. Pokoj by mal byť aj v tom ďalšom, no poďme sa tam pozrieť, nech to vidíme na vlastné oči,“ hovorí M. Lesák. Primátora cestou zaujíma situácia s mladými ľuďmi. „Nechceme, aby sme v meste mali opitú mládež. Nech chodia do barov, zahrajú si biliard, ale zabaviť sa dá aj bez alkoholu. Kontrole podávania alkoholu mladistvým bude mesto i naďalej venovať veľkú pozornosť,“ sľubuje primátor.
V bare vzbudí náš príchod veľkú pozornosť, niekoľko mladých radšej „preventívne“ odíde. Na poschodí medzitým hliadka rieši prvý priestupok. Dvaja šestnásťroční chlapci popíjajú pivo. „Kto vám ho kúpil?,“ pýtajú sa muži zákona. Chlapcom akosi zlyháva pamäť. „Neviem, kto to bol, tých chlapov som nepoznal,“ prehodí jeden z nich. Po chvíli sa však rozpamätajú a najstarší z nich, osemnásťročný, vyjde s farbou von. „Bol som to ja,“ prizná sa po tichu. Mestskí policajti mu udelia päťstokorunovú pokutu a vysvetlia, aké mohlo mať jeho správanie následky.


Prevencia je veľmi dôležitá

„Neuvedomujete si, čo sa tým mladým chlapcom môže po vypití alkoholu stať?,“ pýta sa M. Lesák previnilca. Mladík si prizná chybu, no keďže pri sebe nemá päťstokorunáčku na zaplatenia pokuty, mestskí policajti ho informujú, že pokutu musí zaplatiť do pätnástich dní. Dnešné posedenie pri pivku sa tak pre trojicu mladíkov poriadne predražilo. B. Trégera počas kontroly oslovujú mladší i starší návštevníci baru. Okrem tradičných otázok typu ako sa máte sa zaujímajú aj o dianie v meste. Vidno, že na B. Trégera, ktorý bol pred zvolením riaditeľom liptovskohrádockého gymnázia, mladí nezabúdajú.
Po vyriešení priestupku sa primátor zaujíma o okolnosti tohto prípadu. Policajti mu všetko do detailov vysvetlia. „Keby sme mladíka vyriešili len dohovorom, tak by sa nám za chrbtom smial a aj nabudúce by kamarátom kúpil pivo. Teraz si snáď uvedomí, akej chyby sa dopustil a nabudúce ju nezopakuje,“ hovorí R. Šimák. Podľa policajtov je v týchto prípadoch veľmi dôležitá aj prevencia, ktorej sa mestskí policajti na jednotlivých školách pravidelne venujú. „Okrem školy je veľmi dôležitá aj rodina a partia, v akej sa človek pohybuje,“ dopĺňa skúsenosti policajtov primátor.

V garážach sa údajne fetuje

Pred deviatou sa presúvame na Hradnú ulicu. Mestskí policajti majú poznatky, že sa v istej garáži údajne fetuje a tak sa tam ideme pozrieť. V garážach však nikoho nenájdeme, veci vo vnútri a neporiadok svedčia o tom, že sa tam ľudia stretávajú. „Tento priestor bude treba sledovať častejšie, zrejme tu všetko nie je s kostolným poriadkom,“ hovorí primátor a mestskí policajti s ním súhlasia. Sadáme do auta a mierime do novootvorenej herne na Hradnej ulici. Tam je všetko v poriadku, návštevníkov zrátate na prstoch jednej ruky. Policajti upozornia personál, že ak sa vyskytnú nejaké problémy, majú zavolať na 159.
Z Hradnej ulice sa presúvame na Belanskú ulicu. Auto nechávame na jednom z parkovísk a peši kontrolujeme večerné sídlisko. Ľudí takmer nestretneme, primátor si okrem iného všíma pouličné osvetlenie i stav verejnej zelene. Zamrzí ho, keď nájde jeden zo stromčekov vylámaný. „Komu len mohol vadiť?,“ pýta sa. Presúvame sa pomedzi jednotlivé bytovky, ľudia za väčšinou okien pozerajú televíziu. Z okien však nepozerá nik a tak zrejme ani len netušia, že pod oknami sa im o bezpečnosť starajú mestskí policajti.

Nočný život v plnom prúde

Krátko po desiatej hliadka mieri na autobusovú stanicu. „V tomto čase prichádzajú všetky autobusy, teda aj ľudí je na stanici oveľa viac ako po inú dobu,“ vysvetľuje M. Lesák, prečo sa hliadka v tomto čase zdržuje práve v tejto lokalite. „Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí sú pod vplyvom alkoholu neobťažovali tých, ktorí idú domov z práce. Opitý človek môže na chodníku vyvolať konflikt, často len pre to, aby si bezdôvodne udrel,“ dopĺňa R. Šimák kolegu. Odchod posledných autobusov akoby bol pre mládež znamením, že zábava sa môže rozbehnúť na plné obrátky. Všade je situácia pokojná, aj v dvoch krčmách v Dovalove.
Mestskí policajti sa čudujú, že v meste je pokoj. „Zrejme to bude aj vysokým dátumom, je pred výplatami. Navyše prší a tak sa nikomu nechce bezcieľne potulovať po uliciach. V lete je situácia úplne iná, mnohokrát aj kvôli turistom. Dnes je naozaj mimoriadny pokoj,“ zhodnú sa mestskí policajti, ktorí sa stretnú s kolegami so štátnej polície. „Spolupráca je na veľmi dobrej úrovni, i niekoľkokrát za noc si vymieňame informácie o bezpečnostnej situácii. Tak by to ale malo byť všade, veď všetkým nám ide o jedno – bezpečnosť občanov,“ vysvetľuje veliteľ hliadky.

Bezdomovkyňa takmer zamrzla

Pred polnocou mestskí policajti dopĺňajú na stálej službe potrebnú energiu, využívajú prestávku, ktorú majú garantovanú. Sobota sa strieda s piatkom a chystáme sa skontrolovať okolie Váhostavu, kde sa nachádza viacero výrobných prevádzok. „Parkuje tu aj veľa áut, na ktoré si môžu zlodeji robiť zálusk,“ povie M. Lesák. Počas našej obhliadky si ani v tejto časti L. Hrádku nevšímame nič podozrivé. Pri hliadkovaní si policajti spomenú na prípad, ktorý v tejto lokalite riešili pred pár týždňami. „Našli sme tu bezdomovkyňu, ktorá takmer zamrzla. Tvrdila, že sa tu vyspí a všetko bude v poriadku, no prsty na rukách už mala modré od zimy. Dali sme jej peniaze na vlak, sľúbila, že sa s prosbou o pomoc obráti na charitu v L. Mikuláši,“ opisuje jeden z prípadov R. Šimák.
Prípadov s podobnými osudmi majú policajti v pamäti niekoľko desiatok. Vždy sú radi, keď sa im podarí chytiť páchateľa priamo pri čine. „Vtedy máme pocit, že naša práca má zmysel. Najdôležitejšia je však spolupráca s občanmi. Robím tu už osem rokov, no nespomínam si, že by sme po telefonickom upozornení od občanov nechytili páchateľov na mieste činu. Ich pomoc je pre nás veľmi dôležitá, preto niekedy nechápem, keď nám ľudia povedia, že videli zlodejov, len sa báli zavolať. Absolútne netuším, o akom strachu hovoria. Veď sme tu pre nich,“ podotýka R. Šimák. Po polnoci sa s nami rozlúči B. Tréger, na ktorého ráno čakajú rodinné povinnosti.

Riešia osobné problémy

Okolo jednej sa dlhší čas zdržujeme na Ulici SNP. Napĺňajú sa predpoklady policajtov, že pohyb ľudí po tejto ulici bude o tomto čase najväčší. Hoci sa po ulici trmácajú aj opití ľudia, všetko sa zaobíde bez konfliktov. „Ani si nepamätám, kedy sme mali taký pokojný piatok. Nechcem to zakríknuť, nech to tak zostane až do rána,“ poznamenáva M. Lesák. Pokoj naruší okolo druhej ráno až dvojica mladých dievčat, ktoré sa medzi sebou hádajú na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov. Jedna z dievčín „zaujme“ spŕškou nadávok, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani chlapi v tretej cenovej....
Mestskí policajti neváhajú a mieria za dvojicou slečien. „Neviete, koľko je hodín? Je nočný pokoj a vy tu po sebe hulákate v blízkosti bytoviek. Ako by ste sa cítili na mieste ľudí, ktorí chcú spať, lebo ráno idú do práce?“ Jedno z dievčat si prizná chybu a hovorí, že s kamarátkou sa hádajú kvôli súkromnému problému. Je chybou, že si konflikt riešia na ulici nadránom a hlasným spôsobom. Mestskí policajti obom dievčatám dohovárajú. Tento prípad vyriešili bez toho, aby dievčatá museli zaplatiť pokutu. „Na budúce sa to už ale bez pokuty nezaobíde,“ upozornia.

Veľmi pokojná služba

Hoci sme v uliciach až do pol siedmej rána, nič podozrivé sa nedeje. Mládež sa vracia domov z diskoték, naopak krátko po štvrtej je ruch na železničnej stanici. Skupinka asi štyridsiatich ľudí sa vracia zo susedného L. Mikuláša, no situáciu majú pod úplnou kontrolou železniční policajti. Mládež sa bez problémov presúva domov a po niekoľký krát sa pri nás pristavia štátni policajti. Aj oni skonštatujú, že v meste je pokoj. Mestskí policajti sa zhodnú, že táto služba bola len asi dvadsiatimi percentami toho, čo bežne zažijú počas víkendov. Bitky, vandalizmus či iné porušenia zákona neobchádzajú ani najmenšie mesto v Liptove.
Jeho primátor bol so situáciou počas noci spokojný, rovnako aj s prácou mestských policajtov. „Urobil som si kompletný obraz o práci mestskej polície i bezpečnostnej situácii v meste. Verím, že poznatky, ktoré som získal, prispejú k zlepšeniu práce mestskej polície, pretože vždy je čo vylepšovať aj čo sa týka materiálno-technického zabezpečenia. Človek si počas noci všimne aj iné veci, napríklad či funguje pouličné osvetlenie alebo katastrofálny stav ciest. Prácu mestskej polície i bezpečnostnú situáciu v meste budem sledovať i naďalej, pripravené mám samozrejme aj iné spôsoby,“ prezradil na záver trošku tajnostkársky liptovskohrádocký primátor.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 034
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 541
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 610
 4. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 372
 5. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 273
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 065
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 046
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 579
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 487
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 941

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 066
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 15 553
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 805
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 354
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 546
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 984
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 870
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 784
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši je poslednou v Žilinskom kraji, ktorá nemala moderný urgentný príjem. Po piatich rokoch ho konečne otvorili, pacientov tam ešte neošetrujú.


4 h

O nájomné bývanie je v dedine veľký záujem.


12 h

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


15 h
Mikuláš strelil Pohroniu až 5 gólov.

Fotunaligisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš porazili v šesťbodovom zápase svojho súpera z Pohronia, keď im nastrieľali až 5 gólov. Týmto víťazstvom sa posunuli na desiate miesto so ziskom šiestich bodov na konte.


a 1 ďalší 20. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ súkromného dopravcu sa odmietol vyjadriť.


Lenka Drahňáková 8 h

O nájomné bývanie je v dedine veľký záujem.


12 h

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


20. sep

Z miesta činu unikalo biele auto.


20. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Marian Baran: Bol som na hubách
 3. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 4. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 5. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 1. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 066
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 15 553
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 805
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 354
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 546
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 984
 7. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 870
 8. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 784

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu