Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Nočný Hrádok očami policajtov a primátora

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, aj najmenšie liptovské mesto žije počas víkendov nočným životom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani väčšie mestá. Aj liptovskohrádocké bary sú počas víkendov napratané do prasknutia, samozrejmosťou je túlajúca sa mládež po uliciach, ktorej častým spoločníkom je alkohol. Tak ako v iných mestách, ani v L. Hrádku nebýva často núdza o výtržnosti spojené s bitkami či iné porušovanie zákona. Nočný Hrádok sme chceli spoznať na vlastnej koži a tak sme prvú marcovú piatkovú noc prežili v uliciach spolu s mestskými policajtmi. Spoločnosť okrem nás dvojici mestských policajtov robil aj primátor mesta Branislav Tréger. Aj jeho veľmi zaujímalo, ako vyzerá piatková noc v meste, ktorému šéfuje od konca minulého roka.
Je krátko po pol šiestej, keď sa na dohodnutom mieste stretávame s liptovskohrádockým primátorom. Naše kroky už o pár minút mieria na mestskú políciu, kde službukonajúci strážcovia poriadku ani len netušia, že im spoločnosť bude robiť redaktor s hlavým veliteľom mestskej polície, teda primátorom. Mestskí policajti nás upozornia, že nočnú zmenu neprežijeme s nimi, ale s dvojicou, ktorá ich za necelú hodinku vystrieda. Voľný čas využíva primátor na prehliadku priestorov stálej služby, zaujíma sa o prácu hliadky počas dňa ako aj o jej činnosť v iných obdobiach.
B. Tréger je zvedavý najmä na to, ako vyzerá v meste piatková noc. Teda v čase, keď je mesto doslova preplnené mladými ľuďmi a nájsť voľné miesto v niektorom z barov je ozajstným problémom. Dvojica policajtov skonštatuje, že niekedy sa počas dvanásť hodinovej služby musia poriadne obracať. „Naša práca sa však nedá naplánovať. Môžeme čakať, že v piatok večer bude veľa práce a opak bude pravdou. Niekedy je však oveľa viac práce cez týždeň, najmä keď je v meste veľa študentov,“ vysvetľuje policajt. „Som zvedavý, čo v noci zažijeme,“ hovorí primátor.

Mesto začína pomaly ožívať

S úderom devätnástej hodiny sa v miestnosti stálej služby objaví hliadka, ktorá bude mať dnes v noci na starosti bezpečnosť v L. Hrádku. Milan Lesák a Róbert Šimák, dvojica skúsených policajtov, ktorá na mestskej polícii pracuje už niekoľko rokov, nás na úvod zoznamuje s plánom na dnešnú noc. M. Lesák ako veliteľ hliadky prezrádza, ktoré miesta policajti budú musieť počas služby skontrolovať. „Naša činnosť je samozrejme počas každej služby iná, nedá sa presne naplánovať. Vždy ju však prispôsobujeme aktuálnej bezpečnostnej situácii v meste a pripomienkam občanov, ktoré tlmočia priamo nám alebo náčelníkovi.“
Policajti nás informujú, že na začiatku služby sa zvyčajne zdržujú v centre mesta. „V určitom čase totiž odvážame tržbu z jedného obchodu a tak by ani nemalo veľký význam sa príliš vzďaľovať. Veď počas noci skontrolujeme celé miesto niekoľkokrát.“ Hliadkujeme teda v okolí autobusovej stanice a vedľajších ulíc a všímame si, že mesto sa pomaličky ale predsa začína napĺňať mladými ľuďmi. „Teraz je ešte málo hodín, najväčší nápor sa dá očakávať po desiatej hodine,“ vysvetľuje druhý člen hliadky R. Šimák. Mestských policajtov počas prevozu spomínanej tržby z bezpečnostných dôvodov na chvíľu opúšťame.

Problémové situácie v arboréte

Po prevoze tržby už s hliadkou mierime do arboréta. „Množia sa nám sťažnosti od obyvateľov, ponosujú sa najmä na mládež, ktorá tu údajne chodí popíjať,“ vysvetľuje B. Tréger. Policajti mu dávajú za pravdu. „Problémy sú najmä v letných mesiacoch, často nachádzame vyvalené ploty, koše na odpadky či lavičky. Často sem chodíme kontrolovať aj školopovinnú mládež, ktorá veľkú rozlohu arboréta využíva na konzumáciu alkoholu. Navyše, často sa tu stretávajú aj rôzne skupinky, ktoré obyvateľom nepridávajú na bezpečnosti. Veľká pozornosť je teda na mieste,“ podotkne M. Lesák.
Primátor sa počas hliadkovania zaujíma aj situáciu v ostatných častiach mesta. Odpovede policajtov ho uspokoja. „Vidno, že o situácii v meste majú prehľad. Keď auto odstavia napríklad pred arborétum a hliadkujú peši, tak si aj toho všimnú oveľa viac. Nehovoriac o tom, že sú na očiach aj obyvateľom, ktorí sa môžu cítiť bezpečne,“ vysvetľuje B. Tréger. V arboréte je absolútny pokoj a tak sa krátko po ôsmej presúvame skontrolovať niekoľko barov. Policajti primátorovi podávajú vyčerpávajúce informácie o jednotlivých podnikoch.

Neviem, kto to pivo kúpil

V prvom bare je všetko až v podozrivom poriadku. „Tu väčšinou ani nemávame problémy, ide skôr o akýsi rodinný bar, v ktorom každý každého pozná. Navyše, aj klientela tu má väčšinou osemnásť a viac rokov. Pokoj by mal byť aj v tom ďalšom, no poďme sa tam pozrieť, nech to vidíme na vlastné oči,“ hovorí M. Lesák. Primátora cestou zaujíma situácia s mladými ľuďmi. „Nechceme, aby sme v meste mali opitú mládež. Nech chodia do barov, zahrajú si biliard, ale zabaviť sa dá aj bez alkoholu. Kontrole podávania alkoholu mladistvým bude mesto i naďalej venovať veľkú pozornosť,“ sľubuje primátor.
V bare vzbudí náš príchod veľkú pozornosť, niekoľko mladých radšej „preventívne“ odíde. Na poschodí medzitým hliadka rieši prvý priestupok. Dvaja šestnásťroční chlapci popíjajú pivo. „Kto vám ho kúpil?,“ pýtajú sa muži zákona. Chlapcom akosi zlyháva pamäť. „Neviem, kto to bol, tých chlapov som nepoznal,“ prehodí jeden z nich. Po chvíli sa však rozpamätajú a najstarší z nich, osemnásťročný, vyjde s farbou von. „Bol som to ja,“ prizná sa po tichu. Mestskí policajti mu udelia päťstokorunovú pokutu a vysvetlia, aké mohlo mať jeho správanie následky.


Prevencia je veľmi dôležitá

„Neuvedomujete si, čo sa tým mladým chlapcom môže po vypití alkoholu stať?,“ pýta sa M. Lesák previnilca. Mladík si prizná chybu, no keďže pri sebe nemá päťstokorunáčku na zaplatenia pokuty, mestskí policajti ho informujú, že pokutu musí zaplatiť do pätnástich dní. Dnešné posedenie pri pivku sa tak pre trojicu mladíkov poriadne predražilo. B. Trégera počas kontroly oslovujú mladší i starší návštevníci baru. Okrem tradičných otázok typu ako sa máte sa zaujímajú aj o dianie v meste. Vidno, že na B. Trégera, ktorý bol pred zvolením riaditeľom liptovskohrádockého gymnázia, mladí nezabúdajú.
Po vyriešení priestupku sa primátor zaujíma o okolnosti tohto prípadu. Policajti mu všetko do detailov vysvetlia. „Keby sme mladíka vyriešili len dohovorom, tak by sa nám za chrbtom smial a aj nabudúce by kamarátom kúpil pivo. Teraz si snáď uvedomí, akej chyby sa dopustil a nabudúce ju nezopakuje,“ hovorí R. Šimák. Podľa policajtov je v týchto prípadoch veľmi dôležitá aj prevencia, ktorej sa mestskí policajti na jednotlivých školách pravidelne venujú. „Okrem školy je veľmi dôležitá aj rodina a partia, v akej sa človek pohybuje,“ dopĺňa skúsenosti policajtov primátor.

V garážach sa údajne fetuje

Pred deviatou sa presúvame na Hradnú ulicu. Mestskí policajti majú poznatky, že sa v istej garáži údajne fetuje a tak sa tam ideme pozrieť. V garážach však nikoho nenájdeme, veci vo vnútri a neporiadok svedčia o tom, že sa tam ľudia stretávajú. „Tento priestor bude treba sledovať častejšie, zrejme tu všetko nie je s kostolným poriadkom,“ hovorí primátor a mestskí policajti s ním súhlasia. Sadáme do auta a mierime do novootvorenej herne na Hradnej ulici. Tam je všetko v poriadku, návštevníkov zrátate na prstoch jednej ruky. Policajti upozornia personál, že ak sa vyskytnú nejaké problémy, majú zavolať na 159.
Z Hradnej ulice sa presúvame na Belanskú ulicu. Auto nechávame na jednom z parkovísk a peši kontrolujeme večerné sídlisko. Ľudí takmer nestretneme, primátor si okrem iného všíma pouličné osvetlenie i stav verejnej zelene. Zamrzí ho, keď nájde jeden zo stromčekov vylámaný. „Komu len mohol vadiť?,“ pýta sa. Presúvame sa pomedzi jednotlivé bytovky, ľudia za väčšinou okien pozerajú televíziu. Z okien však nepozerá nik a tak zrejme ani len netušia, že pod oknami sa im o bezpečnosť starajú mestskí policajti.

Nočný život v plnom prúde

Krátko po desiatej hliadka mieri na autobusovú stanicu. „V tomto čase prichádzajú všetky autobusy, teda aj ľudí je na stanici oveľa viac ako po inú dobu,“ vysvetľuje M. Lesák, prečo sa hliadka v tomto čase zdržuje práve v tejto lokalite. „Je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí sú pod vplyvom alkoholu neobťažovali tých, ktorí idú domov z práce. Opitý človek môže na chodníku vyvolať konflikt, často len pre to, aby si bezdôvodne udrel,“ dopĺňa R. Šimák kolegu. Odchod posledných autobusov akoby bol pre mládež znamením, že zábava sa môže rozbehnúť na plné obrátky. Všade je situácia pokojná, aj v dvoch krčmách v Dovalove.
Mestskí policajti sa čudujú, že v meste je pokoj. „Zrejme to bude aj vysokým dátumom, je pred výplatami. Navyše prší a tak sa nikomu nechce bezcieľne potulovať po uliciach. V lete je situácia úplne iná, mnohokrát aj kvôli turistom. Dnes je naozaj mimoriadny pokoj,“ zhodnú sa mestskí policajti, ktorí sa stretnú s kolegami so štátnej polície. „Spolupráca je na veľmi dobrej úrovni, i niekoľkokrát za noc si vymieňame informácie o bezpečnostnej situácii. Tak by to ale malo byť všade, veď všetkým nám ide o jedno – bezpečnosť občanov,“ vysvetľuje veliteľ hliadky.

Bezdomovkyňa takmer zamrzla

Pred polnocou mestskí policajti dopĺňajú na stálej službe potrebnú energiu, využívajú prestávku, ktorú majú garantovanú. Sobota sa strieda s piatkom a chystáme sa skontrolovať okolie Váhostavu, kde sa nachádza viacero výrobných prevádzok. „Parkuje tu aj veľa áut, na ktoré si môžu zlodeji robiť zálusk,“ povie M. Lesák. Počas našej obhliadky si ani v tejto časti L. Hrádku nevšímame nič podozrivé. Pri hliadkovaní si policajti spomenú na prípad, ktorý v tejto lokalite riešili pred pár týždňami. „Našli sme tu bezdomovkyňu, ktorá takmer zamrzla. Tvrdila, že sa tu vyspí a všetko bude v poriadku, no prsty na rukách už mala modré od zimy. Dali sme jej peniaze na vlak, sľúbila, že sa s prosbou o pomoc obráti na charitu v L. Mikuláši,“ opisuje jeden z prípadov R. Šimák.
Prípadov s podobnými osudmi majú policajti v pamäti niekoľko desiatok. Vždy sú radi, keď sa im podarí chytiť páchateľa priamo pri čine. „Vtedy máme pocit, že naša práca má zmysel. Najdôležitejšia je však spolupráca s občanmi. Robím tu už osem rokov, no nespomínam si, že by sme po telefonickom upozornení od občanov nechytili páchateľov na mieste činu. Ich pomoc je pre nás veľmi dôležitá, preto niekedy nechápem, keď nám ľudia povedia, že videli zlodejov, len sa báli zavolať. Absolútne netuším, o akom strachu hovoria. Veď sme tu pre nich,“ podotýka R. Šimák. Po polnoci sa s nami rozlúči B. Tréger, na ktorého ráno čakajú rodinné povinnosti.

Riešia osobné problémy

Okolo jednej sa dlhší čas zdržujeme na Ulici SNP. Napĺňajú sa predpoklady policajtov, že pohyb ľudí po tejto ulici bude o tomto čase najväčší. Hoci sa po ulici trmácajú aj opití ľudia, všetko sa zaobíde bez konfliktov. „Ani si nepamätám, kedy sme mali taký pokojný piatok. Nechcem to zakríknuť, nech to tak zostane až do rána,“ poznamenáva M. Lesák. Pokoj naruší okolo druhej ráno až dvojica mladých dievčat, ktoré sa medzi sebou hádajú na vzdialenosť niekoľkých desiatok metrov. Jedna z dievčín „zaujme“ spŕškou nadávok, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani chlapi v tretej cenovej....
Mestskí policajti neváhajú a mieria za dvojicou slečien. „Neviete, koľko je hodín? Je nočný pokoj a vy tu po sebe hulákate v blízkosti bytoviek. Ako by ste sa cítili na mieste ľudí, ktorí chcú spať, lebo ráno idú do práce?“ Jedno z dievčat si prizná chybu a hovorí, že s kamarátkou sa hádajú kvôli súkromnému problému. Je chybou, že si konflikt riešia na ulici nadránom a hlasným spôsobom. Mestskí policajti obom dievčatám dohovárajú. Tento prípad vyriešili bez toho, aby dievčatá museli zaplatiť pokutu. „Na budúce sa to už ale bez pokuty nezaobíde,“ upozornia.

Veľmi pokojná služba

Hoci sme v uliciach až do pol siedmej rána, nič podozrivé sa nedeje. Mládež sa vracia domov z diskoték, naopak krátko po štvrtej je ruch na železničnej stanici. Skupinka asi štyridsiatich ľudí sa vracia zo susedného L. Mikuláša, no situáciu majú pod úplnou kontrolou železniční policajti. Mládež sa bez problémov presúva domov a po niekoľký krát sa pri nás pristavia štátni policajti. Aj oni skonštatujú, že v meste je pokoj. Mestskí policajti sa zhodnú, že táto služba bola len asi dvadsiatimi percentami toho, čo bežne zažijú počas víkendov. Bitky, vandalizmus či iné porušenia zákona neobchádzajú ani najmenšie mesto v Liptove.
Jeho primátor bol so situáciou počas noci spokojný, rovnako aj s prácou mestských policajtov. „Urobil som si kompletný obraz o práci mestskej polície i bezpečnostnej situácii v meste. Verím, že poznatky, ktoré som získal, prispejú k zlepšeniu práce mestskej polície, pretože vždy je čo vylepšovať aj čo sa týka materiálno-technického zabezpečenia. Človek si počas noci všimne aj iné veci, napríklad či funguje pouličné osvetlenie alebo katastrofálny stav ciest. Prácu mestskej polície i bezpečnostnú situáciu v meste budem sledovať i naďalej, pripravené mám samozrejme aj iné spôsoby,“ prezradil na záver trošku tajnostkársky liptovskohrádocký primátor.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 3. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 4. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 5. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 6. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 7. Realitný maklér v Poprade
 8. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 3. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 4. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 8. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 340
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 9 674
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 809
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 412
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 768
 6. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 2 749
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 173
 8. Viete, ktorá je najvzácnejšia komodita? Budete prekvapení! 1 766

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 2. Daniel Jankech: Ako som prežil detstvo a mladosť bez ruského plynu.
 3. Soňa Bulbeck: Dopadne Slovensko podobne ako Libanon?
 4. Jaroslav Polaček: Robíme to čestne. Budeme v tom pokračovať
 5. Štefan Vidlár: Premyslený politický ťah?
 6. Karol Bujaček: Nepokoje v Dagestane
 7. Petronela Čellárová: Je tomu ROK
 8. Pavol Kéri: Nightrun Liptovský Mikuláš 2022
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 644
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 968
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 250
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 094
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 111
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 518
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 478
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 253
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obce ružomberského okresu trápia najmä preťažené cesty.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v ružomberských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia?


24. sep
Viacero liptovských obcí čaká zmena, budú si voliť nového starostu alebo starostku.

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Do vozidlového parku mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku zaradili desať nových nízkopodlažných autobusov.


TASR 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mnohí sa správajú agresívne, sú vulgárni a robia neporiadok.


24. sep

Tragédia sa stala v sobotu večer v okrese Zlaté Moravce.


10 h

Prinášame exkluzívny zoznam všetkých kandidátov do blížiacich sa komunálnych volieb v liptovských obciach. Kde končia dlhoroční starostovia? Zmenu čaká napríklad Liptovský Ján, Podtureň či Kráľovu Lehotu.


24. sep

Slovanisti rozdávali dresy, dedina sa bavila futbalom a úplnú idylku kazili len drobnôstky.


24. sep

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie
 2. Daniel Jankech: Ako som prežil detstvo a mladosť bez ruského plynu.
 3. Soňa Bulbeck: Dopadne Slovensko podobne ako Libanon?
 4. Jaroslav Polaček: Robíme to čestne. Budeme v tom pokračovať
 5. Štefan Vidlár: Premyslený politický ťah?
 6. Karol Bujaček: Nepokoje v Dagestane
 7. Petronela Čellárová: Je tomu ROK
 8. Pavol Kéri: Nightrun Liptovský Mikuláš 2022
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 14 644
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 11 968
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 250
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 6 094
 5. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 111
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 4 518
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 478
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 253
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu