Liptovský Mikuláš – Z Kuvajtu sa na Slovensko vrátila poslednú februárovú nedeľu deväťdesiatpäťčlenná ženijná jednotka, ktorá pred odletom pôsobila v Iraku. Hlavným lekárom v tejto jednotke bol v rámci svojej oficiálnej pozície náčelníka obväziska lekár Peter
Mayer, ktorý sa po návrate vracia na funkciu náčelníka Poľnej mobilnej zdravotníckej jednotky v Liptovskom Mikuláši.
Slovenskí ženisti pôsobili v operácii Iracká sloboda od februára 2004. Za tento čas sa v tejto náročnej misii vystriedalo v siedmich rotáciách 713 vojakov, pričom v poslednej rotácii bola aj jedna žena – psychologička. Pre vojakov do Kuvajtu osobne odletel minister obrany František Kašický.
„Bolo naozaj skvelé sledovať, ako sa naši vojaci výborne vysporiadali s vysokými teplotami, s prašnosťou, ako aj so všetkými zdravotnými rizikami. Ich fyzická pripravenosť a zdravotná odolnosť boli fakt na dobrej úrovni,“ zhodnotil plukovník Peter Mayer (na fotografii v strede). Spomenul síce, že niektorí vojaci vyčerpaní celodennými horúčavami to spočiatku trochu prehnali v ubytovacích kontajneroch s klimatizáciou, čo si odniesli horné cesty dýchacie. Iní zase po príchode nekombinovali stravu zo švédskych stolov tak, aby to nepocítil zažívací trakt. Počas práce vo extrémne vysokých teplotách trpel aj pohybový aparát, no tu stačili na pomoc rôzne liečivé masti a elastické obväzy. To ale všetko boli len okrajové a riešiteľné problémy. Vojenský lekár v tejto súvislosti ocenil aj kvalitný a komplexný očkovací program armády pre vojakov vysielaných do misií. Dodal: „Bolo treba mať ale aj šťastie. Pred hadmi či škorpiónmi vás žiadne očkovanie neochráni. O mínometných útokoch a nastražených výbušninách ani nehovoriac...“
Slovenskí vojaci počas svojho pôsobenia v Iraku od júna 2003 odmínovali 888 570 štvorcových metrov mechanicky a 184 045 ručne. Zneškodnili 665,7 ton výbušnín a v nebezpečnom prostredí najazdili 520 450 kilometrov. V operácii Iracká sloboda padli 8. júna 2004 po mínometnom útoku pri likvidácii skládky munície rotný Peter Dinga, čatár Vladimír Simonides a čatár Miroslav Frkáň. Počas návratu z odmínovacích prác následkom výbuchu nástražného systému padol minulý rok 11. novembra rotný Rastislav Neplech.
„Dôstojníci a vojaci, ďakujem vám za vašu statočnú prácu. Ďakujem všetkým, ktorí v Iraku pôsobili, a ktorí sa už vrátili, alebo sa teraz vracajú k svojim rodinám. Ďakujem a vzdávam česť aj tým, ktorí sa návratu na Slovensko nedožili,“ povedal v Iraku pred nastúpenou jednotkou minister obrany. Uviedol tiež, že po stiahnutí ženijnej jednotky v Iraku ostáva jedenásť slovenských dôstojníkov. Vláda rozhodla aj o darovaní štyroch odmínovacích kompletov Božena irackým zbrojeným silám, pričom sme pre nich pripravení vyškoliť ďalších odborníkov. Po prílete do Bratislavy našich bývalých príslušníkov operácie Iracká sloboda slávnostne privítali predseda vlády Robert Fico, podpredseda Bezpečnostnej rady štátu a minister vnútra Robert Kaliňák, minister zahraničných vecí Ján Kubiš a generalita ozbrojených síl. V pondelok 26. februára ich minister obrany vyznamenal na slávnostnom nástupe v Martine.
Plukovník Peter Mayer pracuje v Liptovskom Mikuláši od januára 2005, pričom predtým bol osobným lekárom prezidenta Rudolfa Schustera. Hovorí, že v jeho poľnej mobilnej nemocnici v súčasnosti pracuje šesťdesiat ľudí a že v roku 2010 by mala byť plne spôsobilá nasadenia aj v zahraničí. Po svojom návrate sa bude snažiť doplniť logistickú výbavu a počet zdravotných sestier. Tie sa do jeho služieb hlásia a aj technické vybavenie sa postupne dopĺňa. Je teda možné, že o niekoľko rokov prvá slovenská vojenská poľná nemocnica vycestuje z Liptova na niektorú z mierových misií.