Film Prežije kamzík? je urobený modernou, netradičnou formou a pripomína počítačovú hru. Má štrnásť levelov a trvá 28 minút. Hudbu a zvuk mal na starosti hudobný skladateľ Rastislav Dubovský, strih strihač STV Marián Petro, réžiu filmová režisérka Oľga Janíková a scenár filmová scenáristka Oľga Duhanová. O tom, ako film vznikal a kde si ho budeme môcť pozrieť sme sa porozprávali s riaditeľkou Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši Danou Šubovou.
„Kolega Pavol Ballo sa často pohybuje v teréne, dokumentuje rôzne udalosti, ktoré sa v prírode udejú. Ako bývalý zootechnik má vzťah aj k živej časti prírody, k zvieratám, monitoroval kamzíkov aj svište. Videla som, že ho to naozaj baví, je v horách od rána do večera, aj po pracovnej dobe a cez víkendy, nevie bez hôr jednoducho žiť. Plnil výskumné úlohy a popri tom aj filmoval, tak som si povedala, prečo to nevyužiť a neurobiť napríklad film a aj týmto spôsobom prezentovať múzeum. Kúpili sme kvalitnú kameru a Paľo filmoval. Zopárkrát som bola s ním. Som dobrá lyžiarka a viem sa pohybovať v teréne, ale keď som videla, kam sa štverá, mala som strach. Hovorila som mu: Paľo, veď tú kameru rozbiješ a budeme ju splácať do smrti obaja. Alebo sa sám zabiješ a čo potom? Ale je fyzicky veľmi zdatný a urobil unikátne, krásne zábery, aké nemá nikto na Slovensku. Urobili sme projekt, oslovili sme Environmentálny fond Ministerstva životného prostredia SR. Bola to šťastná zhoda náhod, lebo múzeum malo 75. výročie a bol tu bývalý minister životného prostredia László Miklos. Ukázali sme mu pár záberov, nadchlo ho to a prisľúbil pomoc. Potom sme hľadali, kto film urobí. Mali sme síce veľa kvalitných záberov, ale to bolo ako hŕba látky a my sme potrebovali krásne šaty, mólo, modelky a urobiť módnu prehliadku. A na to bolo treba odborníkov.
Realizačný tím som napokon našla prostredníctvom syna. Je muzikológ a pozná hudobného skladateľa Rastislava Dubovského. Povedal, že hudbu urobí, ale potrebujeme aj scenáristu, režiséra, strihača. Tak sme začali robiť na scenári, trikrát sme ho s Paľom prerábali, konzultovali sme aj so zoológom Jozefom Radúchom. Materiál sme dali scenáristke a režisérke. Keď mi zavolali, že film urobia ako počítačovú hru, nevedela som si to predstaviť. Sme proti tomu, aby mládež sedela pri počítačoch a teraz počítačová hra! Ale spomenula som si na jeden japonský projekt, ktorý práve počítačovou hrou robil ekologickú výchovu a vyhral. Keď už mládež vysedáva pri počítačoch, nech si aspoň tam pozrie prírodu, utešovala som sa. Keď som scenár uvidela, veľmi sa mi páčil. Je to dialóg dvoch mladých ľudí, známych hercov. Stretla som sa s nimi, hovorili, že film sa im páči a išli do toho s veľkým nadšením. Film strihal Marián Petro, ktorý má veľmi rád prírodu, má k nej vzťah a na filme je to aj vidno. Povedal mi, že na žiadnom filme sa tak veľa nenarobil za tak málo peňazí, ako na tomto, ale že na žiadnom nerobil s takým nadšením, lebo mal veľa krásnych záberov a keď s nimi pracoval, povznášalo mu to vraj dušu. Hudba vo filme je tiež veľmi dôležitá. Rastislav Dubovský ju urobil perfektne lepšie, ako som si to vedela predstaviť. Nie je to len film o kamzíkovi, ale aj o slovenskej krajine, jej tradíciách. Je tam kus prírody, ale aj folklóru, nádherné fujarové a husľové pasáže. Na premiére v Bratislave bol aj bývalý minister Miklósz, zástupcovia ministerstva životného prostredia a všetkým sa film veľmi páčil . Neľutovali, že ministerstvo prispelo naň sumou 200 tisíc korún, približne 20 tisíc poskytlo múzeum. Film sme prihlásili na medzinárodnú prehliadku dokumentárnych filmov s problematikou životného prostredia Envirofilm, ktorá bude v máji v B. Bystrici. Budeme ho premietať aj v priestoroch múzea a chceli by sme, aby bol distribuovaný aj v školách a stal sa učebnou pomôckou. Boli by sme radi, keby sa nám podarilo urobiť aj druhý diel podobného filmu, tentokrát o svišťoch, pre ktorý sme žiadali finančnú podporu od Environmentálneho fondu MŽP SR. Keďže aj súčasný minister životného prostredia, Jaroslav Izák, prejavil o film záujem, veríme, že by sme mohli byť aj v tomto roku úspešní.“