Medvede v Západných Tatrách sú už hore. Zistili to pracovníci Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) pri terénnom výskume 6. marca. „V nadmorskej výške, približne tisíc metrov, sme našli stopy dvoch medveďov, ktoré boli staré pár dní. Deň predtým sme našli čerstvé medvedie stopy na okraji Nízkych Tatier vo výške asi 600 m medzi obcami Liptovský Ján a Liptovský Hrádok. V tomto prípade medveďa prilákalo krmivo pre zver, ktoré tam nasypali poľovníci,“ povedal zoológ Robin Rigg z SWS, vedúci projektu BEARS - Vzdelávanie, informovanosť a výskum medveďov na Slovensku. Dodal, že vlani sa našli prvé stopy v Tatrách už 28. februára.
V nižších, teplejších oblastiach je situácia iná. Podľa informácií SWS pozorovali medvedicu s ročnými mláďatami v okolí brloha na Poľane už 17. februára. Medvede boli aktívne vo Východných Karpatoch v polovici januára aj vo februári a je možné, že niektoré sú hore a kŕmia sa skoro celú zimu. Podľa R. Rigga nie je opodstatnené tvrdenie, že medvede sú nervózne, ak kratšie spia kvôli miernej zime, preto platia tie isté preventívne opatrenia ako inokedy. SWS upozorňuje všetkých, ktorí sa pohybujú v lese alebo jeho blízkosti, napríklad zberačov parohov, poľovníkov aj turistov, že by mali rátať s možným stretnutím s medveďom od Bielych až po Východné Karpaty.
Od Robina Rigga sme sa dozvedeli, že medvede túto zimu spali – presnejšie hibernovali menej, lebo bola teplá. „Vo vyšších pohoriach stredného a severného Slovenska medvede zaľahli až koncom januára, keď prišlo ochladenie aj s dlho očakávaným snehom. Medvedie stopy naši kolegovia spozorovali ešte v polovici januára na úpätí Západných Tatier aj na Poľane, o týždeň ich však prikryl sneh a už sa neobjavili. Podľa dlhodobých škandinávskych štúdií termín zaľahnutia úzko súvisí s prvým snežením, čiže každý rok to môže byť inak. Dátum prebudenia je však relatívne stabilný. Nezávisí od snehových podmienok, rozhodujúcim faktorom je teplota alebo svetlo. Na Liptove bývajú prvé medvede hore od polovice februára do marca.“
V období zimného brloženia sa rodia medvieďatá. Matky s novonarodenými mláďatami zostávajú v brlohu alebo pri ňom v priemere až o mesiac dlhšie ako ostatné jedince. Kojením môžu stratiť až 40 percent svojej jesennej váhy. Pri narodení vážia mláďatá len okolo pol kilogramu, oči majú zatvorené prvé tri týždne a sluch začnú používať až po piatich týždňoch. Nedokážu ešte regulovať ani svoju telesnú teplotu, sú úplne zavislé od svojej matky, ktorej mlieko cicajú približne tri až osem mesiacov. Rodina zostáva spolu jeden a pol alebo dva a pol roka. Počas tohto obdobia medvedica chráni svoje mláďatá.
Spoločnosť SWS pripravila slovenskú verziu filmu Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov a ponúka aj ďalšie vzdelávacie materiály v rámci projektu BEARS. Informácie nájdete aj na stránke www.medvede.sk.