Liptovský Hrádok – Rozsiahly požiar, ktorý vypukol prvú marcovú nedeľu popoludní v areáli drevárskej firmy v L. Hrádku, spôsobil zatiaľ škody za vyše sto miliónov korún. Už teraz je ale zrejmé, že toto číslo bude ešte vyššie. Presnú príčinu vzniku požiaru hasiči naďalej vyšetrujú.
V areáli drevárskej firmy začala horieť budova na výrobu guľatiny. „V budove s rozmermi osemdesiat krát dvadsať metrov horeli drevené konštrukcie, pílnica na pílenie dreva, linky a ďalšie technologické zariadenia,“ povedal Ján Krajči, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v L. Mikuláši. Pri požiari sa zranil jeden zamestnanec spoločnosti, ktorého odviezli na pozorovanie do nemocnice potom, ako sa nadýchal splodín z požiaru. Rozsiahly požiar uhasili hasiči až na druhý deň o štvrtej ráno. Pri hasení požiaru sa v dvanásťčlenných mužstvách striedalo osemdesiatdva hasičov. Liptovskomikulášskym hasičom museli prísť na pomoc aj kolegovia z Ružomberka a Popradu. Okrem siedmich členov dvoch závodných hasičských zborov zasahovali aj dobrovoľní hasiči z obcí horného Liptova – L. Porúbky, Važca, L. Kokavy, Kráľovej Lehoty, Vavrišova a L. Petra.
„Presnú príčinu vzniku požiaru vzhľadom na jeho rozsah zisťuje Prezídium Hasičského zboru v Bratislave,“ uviedol Peter Ferianc, zisťovateľ príčin vzniku požiarov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v L. Mikuláši. Podľa jeho slov vyšetrovanie príčin vzniku požiaru potrvá dlhší čas. „Išlo o rozsiahly požiar, na zistenie príčiny bude potrebné urobiť množstvo expertíz.“ Hasičom sa podľa predbežných informácií podarilo uchrániť majetok za približne tristo miliónov korún. Červený kohút vyčíňal na ploche 3200 štvorcových metrov, hasiči na uhasenie museli použiť 828 tisíc litrov vody. „Pri požiari zhorelo šesťsto kubických metrov dreva a okrem iného aj osemdesiat metrov dopravných pásov a sto litrov hydraulického oleja. Určite išlo o najväčší požiar za posledné roky, najmä čo sa týka spôsobenej škody,“ dodal P. Ferianc.
„V hale zhorelo srdce fabriky, od ktorého je závislá ďalšia činnosť závodu. Táto udalosť zasiahla mesto maximálnou možnou mierou,“ povedal pred novinármi Branislav Tréger, primátor L. Hrádku. Mesto na udalosť, ktorá otriasla celým mestom, zareagovalo veľmi pohotovo. Obyvatelia boli o požiari informovaní prostredníctvom mestského rozhlasu a internetovej stránky. „Spoluobčanov sme požiadali o disciplinovanosť. Upozornili sme ich, aby sa vyhli využívaniu cesty popri Váhu, kde bola záchranárska technika,“ konkretizoval primátor, podľa ktorého slov je mesto ochotné pomôcť pri odstraňovaní následkov ničivého požiaru.
„Ak sa nenájde riešenie situácie, veľkou mierou bude ovplyvnená zamestnanosť nielen v meste, ale i regióne. Pomôcť by sme vedeli napríklad pri obnove zhorenej budovy, čo by mohla byť parketa pre Technické služby, alebo aj pre ľudí, ktorí pracujú v rámci aktivačných prác. Obnovenie výroby je pre mesto veľmi dôležité, preto budeme nápomocní najviac, ako budeme vedieť,“ dodal B. Tréger.