Na základe iniciatívy Matice slovenskej sa 26. až 28. marca uskutočnil v Martine prvý Európsky kongres Matíc slovanských národov, ktoré sú špecifickou formou neštátnej kultúrnej organizácie Slovanov v Európe. V súčasnosti pôsobia matice okrem Slovenska v Srbsku, Čiernej Hore, Chorvátsku, Slovinsku, Nemecku, Česku a na Ukrajina. Matice slovanských národov vytvorili inštitucionálnu a občiansku platformu na ochranu národnej identity, patriotizmu, kultúry a demokracie. Na kongrese sa akreditovali: Matica srbská, Matica lužicko-srbská, Matica chorvátska, Matica slovinská, Matica slovenská v Srbsku, Matica bunjevačká, Matica sliezska, Matica slovenské v Chorvátsku, Matica slovenská na Zakarpatsku, Matica vysťahovalecká Srbská, Matica čiernohorská, podporný list poslala Matica moravská.
Prvý európsky kongres Matíc slovanských národov v Martine sa zaoberal témami spolupráca Matíc pri posilňovaní národnej a kultúrnej identity, úlohou Slovanov v súčasnej Európe a národnou identitou ako pilierom európskej integrity. Na kongrese sa zúčastnilo 62 odborníkov a poslucháčov, z ktorých 33 prišlo zo zahraničia.
Na matičnom kongrese podpísali zástupcovia slovanských matíc memorandum, v ktorom vyhlásili, že Európu vnímajú ako kontinent rovnocenných kultúr a národných identít, spolupracujúcich národných domovov s nezastupiteľným miestom Slovanov. Zároveň podporili humanistické a demokratické tradície Európy, ktoré sú základom a pilierom kultúrneho, duchovného a spoločenského vývoja nášho kontinentu v 21. storočí a vyjadrili súhlas s novou formou demokratickej spolupráce matíc a odporúčajú exekutívam štátov, v ktorých pôsobia slovanské Matice, aby sa tieto historicky osvedčené inštitúcie stali integrálnou súčasťou štátnej kultúrnej podpory na ďalšie desaťročia. Slovanské Matice zároveň pozvali na spoluprácu ďalšie organizácie, ktoré akceptujú a podporujú slovanskú vzájomnosť a hodnoty európskej spolupatričnosti. Už na prvom kongrese sa zástupcovia slovanských Matíc dohodli, že sa budú stretávať na ďalších európskych matičných kongresoch, a tak zachovávať a rozvíjať kultúrne dedičstvo vlastných národov. Prvý kongres memorandom odporúčal rozhodujúcim štruktúram EÚ akceptovať integračnú vôľu ďalších slovanských národov, aby sa stali sa platnými a plnohodnotnými členmi integrovanej Európy.
Zaujímal nás aj spôsob, akým chcú slovanské Matrice osloviť mladú generáciu vo svojich krajinách. „Hovorili sme o moderných formách komunikácie cez internetové stránky a prostredníctvom elektronickej pošty, pozvali sme mladých Slovanov na svetový matičný festival slovenskej mládeže a na významnejšie podujatie, aby sa mladí ľudia zo slovanských národov čo najviac vzájomne stretávali a spoznávali,“ dodal na záver Stanislav Bajaník, hovorca Matice slovenskej a gestor kongresu.