Fínsku saunu, írsku krčmu, Eiffelovku aj Balatón mali v Základnej škole Zarevúca v Ružomberku 23. marca. Škola sa v tento deň zmenila na mini Európsku úniu a triedy na štáty. Zaujímavý a netradičný projekt vyučovania a poznávania krajín Európskej únie vypracovala učiteľka dejepisu a občianskej výchovy Mária Kramárová.„Európska únia oslávila 50. výročie podpísania rímskych zmlúv a toto výročie sme si pripomenuli aj na našej škole. Už od januára sa žiaci 5. až 9. ročníka v sedemnástich triedach pripravovali na prezentáciu štátu Európskej únie, ktorý si vylosovali na zasadaní žiackeho parlamentu vlani v decembri. Ich úlohou bolo získať rôzne informácie o jednotlivých európskych štátoch z encyklopédií, internetu, literatúry, ale veľa sa dozvedeli aj na hodinách dejepisu, zemepisu či občianskej náuky.“
Do projektu sa zapojilo vyše štyristo žiakov, ale i učitelia a rodičia. Spoluautorka projektu Anna Kubasová koordinovala spoluprácu s vedením školy, veľký kus práce so žiakmi odviedla výtvarníčka Petra Majcherová a triedni učitelia. „Pre žiakov to bolo poučné,ale aj zábavné. Prekonávali sa v obetavosti a nápadoch. Vymýšľali, kreslili, lepili, písali, len aby ten ich štát bol naj...,“ povedala M. Kramárová.
Sedemnástimi štátmi Európskej únie, teda sedemnástimi triedami, putovalo 23. marca päť slovenských turistov – žiakov školy z každej triedy. Niektoré dievčatá boli oblečené v krojoch a chlapci v hokejových dresoch so slovenským štátnym znakom. Na hlavách však nemali prilby, ale čierne klobúky. Päticu putujúcich turistov vítali sprievodcovia v jednotlivých krajinách väčšinou pozdravom v tom jazyku, ktorým sa v nej hovorí - po maďarsky, estónsky, francúzsky, alebo aspoň anglicky či nemecky. Okrem hlavných posterov so základnými informáciami o krajine boli v každej triede – štáte aj informátori a rôzne predmety a symboly charakterizujúce daný štát. V Rakúsku dýchali turisti napríklad ozón Álp, vo Fínsku ich okrem sobích parohov vítala aj sauna. Žiaci si ju urobili zo skrine, do ktorej si odkladajú vetrovky. V Maďarsku si zase museli dať pozor, aby sa nebrodili Balatónom rozprestierajúcim sa na podlahe, v Španielsku sa stretli s toreadorom a býkom, aj keď iba papierovým. V Dánsku, rodisku slávneho rozprávkára H. CH. Andersena videli malú morskú vílu aj cisárove nové šaty. Tie vlastne nevideli... Ale veľkú papierovú Eiffelovku vo Francúzsku áno.
V každom štáte bolo pripravené občerstvenie a nechýbal ani obchod, v ktorom si turisti za prefotené eurá kupovali suveníry. Vyrobili ich vlastnoručne žiaci. Pri odchode zo štátu hodnotiaca komisia dala putujúcim Slovákom písomný minitest,v ktorom preukázali získané vedomosti. Estetickú a obsahovú stránku prezentovaného štátu hodnotili dve komisie. Jednu tvorili žiaci z každej triedy a druhú pedagogickí pracovníci, medzi ktorými bola aj poslankyňa ružomberského mestského zastupiteľstva Jana Halušková.
Putujúci turisti mohli pobudnúť v každom štáte pätnásť a komisia desať minút. Sedemnástimi krajinami Európskej únie prešli však postupne všetci žiaci, aj tí najmenší z prvého stupňa. A prečo iba sedemnástimi, keď v Európskej únii je ich až dvadsaťpäť? Jednoducho preto, že na druhom stupni nie je viac tried. Ale predstavili ich aspoň na osobitnom posteri.
Eurodeň v euroškole sa všetkým páčil. Veď komu sa podarí za jeden deň precestovať sedemnásť štátov? A to si niektorí popri tom stihli ešte zahrať aj medzinárodný minifutbal, ktorý zorganizoval učiteľ telocviku Jozef Kulfán a Ivan Prielomek.
„Na konci dňa sme boli všetci poriadne unavení, ale stálo to za to. Aj keď porota prideľovala body a vyhodnotila víťazov, víťazmi boli vlastne všetci. Žiaci môžu byť na seba právom hrdí, lebo boli naozaj obetaví, tvoriví a šikovní. Získali nové vedomosti a to bol cieľ: urobiť, vidieť a precítiť veľkú európsku rodinu a svoje miesto v nej,“ zhodnotila cestu Európskou úniou Mária Kramárová.