Hlavné mesto Španielska Madrid bolo miestom ďalšieho zasadnutia predstaviteľov Európskeho výboru pre katolícke vzdelávanie (CEEC), ktoré sa uskutočnilo koncom marca. Slovenské katolícke školstvo tu reprezentoval Stanislav Bella, prezident ZKŠS (Združenia katolíckych škôl Slovenska), ktorý je aj riaditeľom Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku. Po návrate z tohto významného medzinárodného zasadnutia nám poskytol rozhovor.
Priblížte čitateľom CEEC, ktoré pravidelne zvoláva tieto zasadnutia.
CEEC sídli v Bruseli a momentálne má dvadsaťsedem členov – národných asociácií katolíckych škôl. To znamená, že v Európe je dvadsaťsedem štátov, kde sú katolícke školy. Slovenské katolícke školy sú členmi ZKŠS, ktoré je členom CEEC a oficiálne reprezentuje slovenské katolícke školy v zahraničí. Prezidentom CEEC je J. P. Gardy z Francúzska a generálnym sekretárom E. Verhack z Belgicka. Už len pre úplnosť informácií dodám, že ZKŠS je aj členom OIEC (Svetový výbor) a prezidentom je A. Astorgano zo Španielska. Všetci traja už boli na Slovensku a dokonca aj v Ružomberku.
Z toho, čo ste povedali, išlo v Madride o naozaj významné podujatie. Čo bolo hlavným cieľom zasadnutia CEEC?
Každé rokovanie má za cieľ zhodnotiť pôsobenie katolíckych škôl v jednotlivých krajinách po stránke odbornej a duchovnej a poukázať na nové vízie a dimenzie pre katolícke školstvo. V Madride sa, napríklad veľká pozornosť venovala téme Kvalita vzdelania v európskych katolíckych školách. Nešlo tu však len o to, vidieť kvalitu a výsledky škôl cez hodnotenie študentov známkami či výstupnými hodnotiacimi testami, ale práve v Madride sa za prioritu katolíckych škôl z pohľadu kvality považuje vzťah škola-rodičia-spoločnosť a spoločnosť a škola. Dôvodom pre takéto uvažovanie je pragmatické konštatovanie.
Z európskej spoločnosti sa vytráca Ježiš - jeho absencia začína veľmi chýbať. Preto hlavnou úlohou pre školy je každodenná a intenzívna spolupráca s Ježišom, aby sa cez školy vrátil a pôsobil v spoločnosti. Na túto tému hovoril Rudi Schollaert z Bruselu.
Jedným z bodov rokovania v Madride bolo aj hodnotenie kongresu CEEC a európskeho seminára pre riaditeľov, ktorý bol v októbri 2006 v Bratislave, jeho organizátorom bolo ZKŠS. Aké boli ohlasy a odborné hodnotenia?
Už po skončení podujatia v Bratislave som povedal, že to bolo významné podujatie pre celé slovenské školstvo – nielen to katolícke. Veď v novodobej histórii Slovenska ešte nebolo vzdelávacie podujatie, na ktorom by sa zúčastnilo vyše 130 odborníkov na výchovu a vzdelanie z 27 štátov, tak ako to bolo v Bratislave. Účastníci madridského kongresu opäť ocenili organizačnú, odbornú a spoločenskú úroveň stretnutia v Bratislave.
Čo je však dôležité, finálnym výstupom z Bratislavy budú odborné semináre pre riaditeľov a učiteľov z katolíckych škôl, ktoré budú rozdelené do troch vzdelávacích zón – východná, stredná a západná. Realizácia bude zaujímavá v tom, že riaditelia a učitelia zo západnej Európy prídu do východnej a strednej časti a naopak. Cieľom týchto formačných stretnutí bude aj to, aby sa riaditelia navzájom osobne informovali o svojich školách v celej Európe. Vznikol tu výborný návrh, aby bol dvakrát do roka vydávaný celoeurópsky katolícky časopis o činnosti v katolíckych školách. Pretože informácie cez internet sú veľmi neosobné a neoslovujúce.
V Madride ste zastupovali Slovensko, určite od vás kolegovia chceli informácie o Slovensku, hlavne o školstve.
Samozrejme, vždy sa pripravím na túto tému, lebo v programe rokovania CEEC je v sobotu dopoludnia okrúhly stôl, kde si dávame informácie z jednotlivých krajín. V Madride som informoval o školskom systéme, o maturitných skúškach, o financovaní škôl, o školskej inšpekcii. Európskych kolegov vždy poteší informácia o úspechoch katolíckych škôl, o ich počte, ako aj o záujme verejnosti o tieto školy. Čitateľom pridám informáciu, že na Slovensku je aktuálne 223 katolíckych škôl, navštevuje ich vyše päťdesiattisíc žiakov a študentov, čo je viac ako päť percent populácie.
Zasadnutie CEEC malo v Madride nielen pracovný, ale aj spoločenský charakter a určite bol zaujímavý. Môžete nám ho priblížiť?
Každá krajina, keď je poverená organizáciou zasadnutia CEEC, pripraví aj spoločenskú časť programu a Madrid nebol výnimkou. Zážitkom bola návšteva mnohých významných pamiatok v meste, skvelé vystúpenie mladých španielskych gitaristov a tanečníkov, veľkým zážitkom bola návšteva štadióna Realu Madrid – Santiaga Bernabeu a večerou na španielsky spôsob sme ukončili zasadnutie CEEC v Madride. Vždy, keď som v niektorej európskej krajine, snažím sa navštíviť nejakú strednú školu. Niekedy je to v programe, niekedy si to vybavím sám.
Aj v Madride som počas krátkeho pracovného voľna navštívil strednú školu (nebola katolícka). Bola to škola s vyše deväťsto študentmi, v rušnej zóne Madridu. Z toho, čo som počas viac ako hodiny mohol vidieť, môžem zodpovedne povedať, a nie prvýkrát, že slovenské školy sú vyrovnaným partnerom mnohým školám v Európe.