Na poslednom marcovom zastupiteľstve v Liptovskom Hrádku poslanci veľmi oduševnene hovorili o zachovaní zelene v Liptovskom Hrádku, o zvažovaní výrubu stromov, o výsadbe nových a o všestrannom podporovaní zelene v meste. Ani nie týždeň na to v areáli Základnej školy s materskou školou na Ul. J. D. Matejovie na žiadosť riaditeľky školy Oľgy Konůpkovej vypílili javory. „O výrub javorov pred školou požiadala riaditeľka školy z dôvodu realizácie preliezkového komplexu,“ vysvetľovala výrub štyroch veľkých javorov Zuzana Strapoňová z odboru životného prostredia, výstavby a dopravy. „Pred výrubom sme stromy boli pozrieť s riaditeľom Technických služieb Vladimírom Čisárom, odmerali sme ich a potom sme plne stanovili, ktoré stromy povolíme vyrúbať. Teda nešlo o výrub všetkých stromov, napriek tomu, že O. Konůpková ich chcela vyrúbať všetky. Snažili sme sa dôjsť ku kompromisu, a tak ostali tri javory. Je to pozemok školy, preto riešenie s výrubom bolo komornejšie, nezisťovali sme názory obyvateľov mesta. My sme do rokovania vstupovali len ako povoľujúci orgán. Výrub stromov zhodnotil V. Čisár, B. Surovčeková a ja.“
Vedúca odboru životného prostredia, výstavby a dopravy v Liptovskom Hrádku Beata Surovčeková povedala, že pri škole zúžitkujú aj kmene spílených stromov: „Kmene v trojmetrovej dĺžke budú deťom slúžiť jednak na sedenie, jednak ich môžu využiť ako prekážkovú dráhu. Najväčšiu dilemu sme však mali s lanom... Je to pri škole jediné priestranstvo, kde sa detské ihrisko dá zrealizovať, a preto bolo treba stromy spíliť. Kríky popri ceste tiež dáme vyrúbať, okolo plota však riaditeľka sľúbila vysadiť stromy, aby tvorili bariéru medzi deťmi a exhalátmi z ulice. Dva stromy, ktoré sme nechali na jednom konci ihriska, ostali kvôli prirodzenému tieňu, aby sa deti mali kde skryť pred slnkom.“ Podľa slov Z. Strapoňovej tieto priestory sa majú otvoriť aj pre verejnosť v Liptovskom Hrádku a kamerovým systémom sa bude kontrolovať nepoškodzovanie areálu, ale zopakovala: „Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, nechať stromy, nenechať? Čo je prioritou? Podmienkou pri výrube však bola náhradná výsadba. Dohodli sme sa s riaditeľkou, že v tomto priestore bude vysadených minimálne dvadsať stromov.“ Výsadbu potvrdila aj riaditeľka školy O. Konůpková a dodala: „Konáre, vietor, listy zo stromov robili problémy, javory sú pre deti alergény, ale vysadím päťnásobne viac ihličnanov.“
Prečo teda odbor životného prostredia, výstavby a dopravy alebo riaditeľka školy neinformovali o výrube aspoň poslancov mestského zastupiteľstva, keď zasadalo ešte pred výrubom, navyše komorne plánovaným? „Ja som s riaditeľkou O. Konůpkovou bola dohovorená, že požiadavku výrubu predniesie na mestskom zastupiteľstve koncom marca, no skoro odtiaľ odišla. Bola som z jej konania sklamaná, pretože som chcela, aby ľudia o výrube vedeli,“ povedala Z. Strapoňová. „Na to, že požiadala o výrub stromov mala ešte aj ekonomické aspekty. V jeseni treba hrabať lístie a potom zaplatiť kontajner na odvoz lístia. Je to finančná položka... Veľmi ťažko sa hľadala nejaká stredná cesta. Nechcela som byť katom, ktorý povie: nie, nedovolíme stromy vyrúbať.“