Pri výročí nedožitých 80. narodenín Alexandra Dubčeka zorganizovala v roku 2001 Spoločnosť Alexandra Dubčeka v Bruseli výstavu Alexander Dubček – štátnik, demokrat, Európan. Odvtedy výstava precestovala Francúzsko, Írsko, Rakúsko i Nemecko. Na Slovensku sa predstavila na Bratislavskom hrade, v Prešove, Nitre a v Dubčekovom rodnom Uhrovci. Tretieho apríla zavítala do Liptovského Mikuláša do Akadémie ozbrojených síl (AOS) generála M. R. Štefánika.
Na slávnostnom otvorení výstavy sa prihovoril jej kurátor profesor Ivan Laluha, osobnosť významného politika priblížili viceprezident Spoločnosti Alexandra Dubčeka Róbert Harenčár a rektor AOS Ján Kurty: „Nie všetci politici boli a sú takí, ako ich popísal renesančný mysliteľ Niccoló Machiavelli v knihe Vladár. V dejinách možno nájsť aj niekoľko takých, čo do politiky nevstúpili preto, aby presadzovali vlastné záujmy, ale veľké ideály. Úsilie dať politike ľudskú tvár, však pre nich často znamenalo tragédiu. Lenže ak by takéto historické osobnosti neexistovali, dejiny by boli iba súpisom triumfov mocných nad slabými a prospechárov nad nezištnými. Dubček sa stal symbolom Pražskej jari. Ak sa hovorilo v tej dobe o socializme s ľudskou tvárou, ľudia si pod tým heslom predstavovali jeho tvár. Po dvoch desaťročiach pred nimi stál politik, ktorý vypadal ako slušný, normálny človek, vzbudzoval sympatiu a lásku. Heslo Socializmus s ľudskou tvárou získalo dubčekovcom na jar a v lete 1968 takú dôveru občanov, akú nemala nikde v žiadnej krajine, žiadna strana v dejinách svetového komunizmu.“
Po 21. auguste 1968 nastala pre celú bývalú Československú republiku doba temna. Dubček postupne opúšťal politickú scénu a do politiky sa vrátil až po roku 1989. Odhodlane bojoval proti silnejúcim snahám o rozdelenie republiky. Jeho boj prekazila vážna autonehoda 1. septembra 1992, na následky ktorej 7. novembra zomrel.
„Možno bol až príliš dobrý, možno až príliš veril v ľudskú dobrotu, ale práve vďaka týmto vlastnostiam stále žije ako symbol ľudskosti nielen na Slovensku, ale v celom svete,“ zaznelo na vernisáži výstavy. Jozef Škultéty, viceprezident Spoločnosti Alexandra Dubčeka, odovzdal počas nej Medailu Alexandra Dubčeka za pomoc pri šírení jeho ľudských ideí Mikulášanom, členom krajskej pobočky Spoločnosti, Ľubošovi Rackovi a Norbertovi Havalcovi a rektorovi AOS za jeho pomoc pri organizácii výstavy.
Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika do 10. mája.